Co to znaczy „wyzwolenie”?

  

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wywołał burzę stwierdzeniem, że armia sowiecka wyzwoliła Polskę. Dodał też, że Polskę wyzwalała również, jak się wyraził, „armia Wojska Polskiego”, czyli – jak sprecyzował – ta, w której służył Wojciech Jaruzelski.

Na ten drugi element wypowiedzi polityka lewicy nikt nie zwrócił uwagi, a spory skupiły się na tym: co to znaczy „wyzwolenie”? Czy fakt, że okupacja niemiecka była bardziej krwawa, przyniosła więcej ofiar niż sowiecka, uzasadnia użycie słowa „wyzwolenie”? To zależy od tego, którą definicję tego słowa przyjąć. Fakt pozostaje faktem, że od pierwszych dni owego „wyzwolenia” machina Armii Czerwonej, a zwłaszcza NKWD, skierowała się przeciwko Polsce, czyli strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. Włodzimierz Czarzasty upomina się też o pamięć o zwykłym żołnierzu sowieckim, który zginął w Polsce, a który nawet nie musiał być Rosjaninem. Można spytać: do kogo to mówi? Na Wszystkich Świętych na grobach poległych żołnierzy sowieckich w polskich miastach, miasteczkach i wsiach palą się tysiące zniczy. Polacy naprawdę potrafią odróżnić system od zwykłego człowieka i okazać współczucie w obliczu śmierci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts