Upamiętniono Polaków, ratujących Żydów

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W Muzeum Holocaustu w Los Angeles odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Beth Kean, szefowa Muzeum, zwróciła uwagę, że Polacy w obliczu okrucieństwa wojny, byli w stanie wykazać się najwyższą odwagą i ryzykować własne życie, aby ratować Żydów.

Drzewa oliwne są symbolem pokoju i przyjaźni. Zgromadziliśmy się tutaj, aby zadedykować drzewo oliwne wszystkim tym Polakom, którzy potraktowali swoich żydowskich współobywateli po ludzku. Często mówimy, że Holocaust uczy nas o najgorszych czynach do jakich zdolni są ludzie ale także i o najlepszych. Dzisiaj wspominamy tych, którzy w obliczu okrucieństwa byli w stanie wykazać się niewyobrażalną odwagą. Polska ma największą liczbę uhonorowanych w Yad Vashem. 6992 sprawiedliwych wśród narodów świata Polaków i Polek to największa liczba spośród wszystkich krajów.
- powiedziała Beth Kean.
 
Przytoczyła także historię z własnego życia, kiedy podczas podróży do Polski poznała Polaków, którzy uratowali jej dziadków
.                         - Mówili wówczas, że był to dla nich zwykły, ludzki odruch - ze wzruszeniem mówiła o ludziach, dla których wielkie bohaterstwo było czymś oczywistym i którzy narażając życie własne i całej rodziny uratowali jej bliskich.
 
Przemówienie wygłosił także konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles Jarosław Łasiński. Przypomniał zebranym tragiczną historię II wojny światowej, wspominając bohaterskie czyny między innymi Rotmistrza Witolda Pileckiego i Jana Karskiego.
 
Następnie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez konsula Jarosława Łasińskiego oraz Beth Kean pod drzewem oliwnym, w parku pamięci. Drzewo to jest symbolem pamięci wszystkich, którzy ratowali Żydów podczas Holocaustu. Tablica pamiątkowa upamiętnia wszystkich Polaków, którzy pomagali żydowskim współobywatelom w czasie II wojny światowej.
 
W uroczystości brali także udział przedstawiciele organizacji żydowskich a także korpusu dyplomatycznego z Europy Zachodniej oraz Izraela.

Muzeum Holocaustu w Los Angeles jest najstarszym i pierwszym tego rodzaju muzeum w USA. Powstało w 1961 roku, w Hollywood. Wstęp do niego jest bezpłatny zgodnie z wolą założycieli.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wałęsa jest znudzony życiem. Ale spotkania zaplanował na... pięć lat do przodu!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Lech Wałęsa szczerze mówi o swojej śmierci. Jest "już znudzony" ziemskim życiem, o czym opowiedział "Super Expressowi". Jak dodał, "jest już spakowany". Możliwe jednak, że nie chodziło tylko o opuszczenie tego świata, gdyż były prezydent pochwalił się, że spotkania zagraniczne ma zaplanowane... na pięć lat do przodu!

Były prezydent Lech Wałęsa nie boi się rozmawiać o śmierci. Kolejny raz swoimi refleksjami podzielił się z "Super Expressem". Jak stwierdził, świat, na którym żyje trochę już go nudzi.

- Już jestem spakowany, oczekuję na przejście… A życie przeżyłem raz na wozie a raz pod wozem… Ja chcę nowości widzieć, oczekuję na przejście. Tu na tym świecie jestem już znudzony, ale tam mnie nie chcą jeszcze

- powiedział Wałęsa.

[polecam:https://niezalezna.pl/283501-walesa-w-trakcie-kapieli-w-kosciele-i-w-klatce-takie-zdjecia-tylko-na-profilu-bylego-prezydenta]

Choć była głowa państwa "jest już spakowana", to jednak ma też wiele planów dotyczących ziemskiego życia. Na przykład wyjazdy zagraniczne. I to na kilka lat do przodu!

- Jak mi zdrowie pozwoli, to mam zaplanowane wyjazdy za granicę na najbliższe pięć lat. Chodzi o wykłady, spotkania. Na brak roboty nie narzekam

- dodał.

Więc jak to jest - Wałęsa "oczekuje na przejście", a jednocześnie ma tak szeroko zakrojone plany?

- Jeszcze z pięć lat przetrzymam i więcej żywota nie planuję na tym świecie

- stwierdził.

[polecam:https://niezalezna.pl/297186-walesa-polecial-i-odlecial-byly-prezydent-w-usa-narzeka-na-polske-oraz-wrecza-kuriozalny-list]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Super Express, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl