Warszawa zostanie wydzielona z województwa? Wojewoda uchyla rąbka tajemnicy

Warszawa, zdjęcie ilustracyjne / Rudy and Peter Skitterians; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nowy wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł odniósł się do debaty na temat planów ewentualnego wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. „Na dzisiejszym etapie nie ma tematu” - oznajmił. W tej sprawie nie jest obecnie przygotowywana żadna ustawa.

Radziwiłł był pytany w radiu RMF FM, czy jako wojewoda mazowiecki będzie dążył do wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego.

Nie. Wojewoda w ogóle nie ma takiego zadania. Wojewoda jest realizatorem polityki rządu, ale przede wszystkim jest wykonawcą całego szeregu praktycznych zadań administracji państwowej.
- odpowiedział.

Dopytywany, czy jest takie zadanie dzisiaj, wojewoda zaprzeczył. Na uwagę, że PiS zapowiadało wydzielenie Warszawy, odparł:

Prawo i Sprawiedliwość tego nie zrobi, tylko jeśli już, to będą to regulacje o charakterze ustawowym. Gdyby do takich regulacji doszło, to pewnie jako wojewoda będę musiał to zrealizować.
- zaznaczył.

Radziwiłł wyjaśnił ponadto, że taka ustawa obecnie nie jest przygotowywana.

To jest w fazie pomysłu. Nie mówię, czy ten pomysł jest dobry, czy zły, bo to w ogóle nie jest moja rola w tej chwili. Natomiast sądzę, że jest sporo argumentów za podziałem Mazowsza na Warszawę i resztę. Są też argumenty na pewno przeciwne.
- dodał.

Wojewoda podkreślił, że gdyby miała zapaść decyzja o podziale Warszawy i Mazowsza, należałoby poprzedzić ją poważną analizą danych, na podstawie faktów, a nie emocji. Przypomniał też, że ustawy przeprowadzane przez proces legislacyjny są poddawana szerokim konsultacjom instytucjonalnym i społecznym.

Radziwiłł wskazał, że dzisiaj nie ma sprawy podziału.

Rozmawiamy wyłącznie na zasadzie tego, co by było, gdyby.
- tłumaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Rekordowa liczba zakażeń w Tokio

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/MrTozzo/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Tokio odnotowano dziś rekordową liczbę 118 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii Covid-19 - podały władze stolicy Japonii, na które powołuje się agencja Kyodo. W sumie dotąd zainfekowanych zostało 891 osób.

Jeszcze w piątek w Tokio hospitalizowano 704 osoby, ale wskutek wzrostu liczby infekcji w sobotę jest prawie pewne, że w szpitalach znajdzie się co najmniej 750 zakażonych Covid-19 - podaje Kyodo.

Według agencji dużo mniej osób było w sobotę na ulicach handlowych dzielnic Tokio i innych japońskich miast po wystosowaniu przez władze apelu o pozostanie w domach w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

"Ponieważ zdecydowana większość sklepów jest zamknięta, liczba ludzi na ulicach to tylko ok. 10 proc. tego, co normalnie"

- powiedział 48-letni pracownik sklepu w dzielnicy handlowej Omotesando w Tokio. "Ledwo widzę teraz zagranicznych turystów" - dodał.

Oprócz stolicy Japonii, gdzie gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków sprawił, że stała się ona najbardziej dotkniętym przez Covid-19 obszarem kraju, również władze prefektur Osaka, Fukui, Fukuoka, Miyagi i Ibaraki wezwały mieszkańców do pozostania w domach. W piątek w Tokio odnotowano 89 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a w czwartek 97.

Od początku pandemii w Japonii stwierdzono ok. 3800 przypadków infekcji, w tym 712 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess - podało Kyodo. Według japońskiego publicznego nadawcy NHK w sumie do tej pory w Japonii odnotowano 3851 infekcji, włącznie z 712 zakażonycmi na wycieczkowcu. Według zestawienia agencji Reutera w kraju tym zmarło dotąd 88 osób.

Eksperci ostrzegali w ostatnich dniach, że Japonia znalazła się na krawędzi kryzysu, a w niektórych regionach w szpitalach brakuje wolnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Narastają apele o wprowadzenie stanu wyjątkowego i ograniczenia dotyczące przemieszczania się.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts