„To bzdura”. Tak minister Sasin kwituje w TV Republika teorie opozycji ws. Orlenu i Lotosu

minister Jacek Sasin / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie Telewizji Republika zwrócił uwagę, że przez lata, wielu liberalnych polityków wmawiało, że jako państwo „powinniśmy pozbyć się polskiego majątku”. Jego zdaniem doprowadziło to do sytuacji, w której panowało przekonanie, iż najlepszą formą jest własność prywatna, a najlepiej zagraniczna. Tymczasem minister Sasin podkreśla, że własność prywatna i aktywa państwowe powinny istnieć obok siebie .

Na przykładzie planów fuzji Orlenu z Lotosem minister aktywów państwowych w rozmowie z red. Katarzyną Gójską na antenie Telewizji Republika dość szybko obalił główne argumenty polityków opozycji od samego początku torpedujących pomysł utworzenia potężnego koncernu paliwowego.

Mamy firmy państwowe, które istnieją w podobnych obszarach gospodarczych. Z jednej strony warto byłoby pomyśleć nad fuzjami, łączeniu w ogromne koncerny. My prowadzimy połączenie Orlenu i Lotosu.

- mówił minister Sasin.

Odnosząc się do roli kierowanego przez siebie resortu Sasin zwrócił uwagę, że powstanie Ministerstwa Aktywów Państwowych ma pokazać, że „te aktywa to jest coś użytecznego, a nie coś co można tylko sprzedać”.

My możemy wspierać te podmioty. To jest moje zadanie, żeby te działania były skoordynowane.

- tłumaczył wicepremier Sasin.
 
Polityk zwrócił również uwagę na argumentację polityków opozycji, którym pomysł fuzji Orlenu z Lotosem nie przypadł do gustu.

Opozycja mówi, że to spowoduje monopol na tym rynku. To jest oczywiście bzdura. Nie będzie monopolu, ponieważ w Polsce istnieją także inne koncerny paliwowe. Stworzylibyśmy koncern, który byłby w stanie rywalizować z tymi dużymi podmiotami. Orlen prowadzi ekspansje zagraniczne.

- mówił w rozmowie z Katarzyną Gójską, minister Jacek Sasin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozpoczął się V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zdjęcie ilustracyjne / facebook

  

W Hajnówce (Podlaskie) rozpoczął się V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w niedzielę przez środowiska narodowe, m.in. ONR. Uczestnicy marszu idą ulicami w centrum miasta przed siedzibę Hajnowskiego Domu Kultury.

Maszerujący mają flagi narodowe i ONR, idą pod hasłem "Hajnówka" na biało-czerwonym tle. Hasło "Dla Ciebie Polsko" znalazło się na banerze z dużym prawosławnym krzyżem pośrodku i wizerunkami por. Włodzimierza Jurasowa "Wiarusa" oraz ppor. Mikołaja Kuroczkina "Leśnego".

"Cześć i chwała bohaterom!", "Zawsze w pamięci żołnierze wyklęci!", "Narodowe Zjednoczenie Wojskowe!", "Narodowa Hajnówka!", "Chcemy wyklętych na lekcjach historii!", "Bury, Bury, nasz bohater!"

- krzyczą uczestnicy marszu. Według szacunków policji, bierze w nim udział ok. 150 osób. Zanim marsz się rozpoczął, jego formalna organizatorka Barbara Poleszuk apelowała o to, by nie było incydentów i używania pirotechniki, podkreślając, że chodzi o godne upamiętnienie żołnierzy wyklętych.

Marsz od początku wzbudza w Hajnówce emocje, bo upamiętnia m.in. postać kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddziały podziemia niepodległościowego w 1946 r. spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci.

W Hajnówce znaczną część mieszkańców stanowią właśnie prawosławni pochodzenia białoruskiego. Krytyczne stanowisko przyjęła dwa dni temu rada miasta, sprzeciwiająca się gloryfikowaniu w czasie marszu Romualda Rajsa "Burego". Radni podkreślili w nim, że nie odmawiają hołdu walczącym o niepodległą Polskę, ale "nie zasługują na hołd ci, którzy wystąpili zbrojnie przeciwko ludności cywilnej".

W tym roku władze miasta nie próbowały administracyjnie marszu zakazać. Próby w 2017 i 2019 roku były nieudane, bo zakazy uchylał sąd.

Według zgłoszenia organizatorów marsz powinien zakończyć się ok. godz. 15.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts