Mongolia popiera gazociąg Putina

/ Russian government [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Premier Mongolii Uchnaagijn Churelsuch podczas wizyty w Moskwie wyraził zadowolenie, że Rosja popiera projekt gazociągu prowadzącego z Półwyspu Jamalskiego przez Mongolię do Chin. Ocenił, że projekt można uznać za zainicjowany.

"Jestem zadowolony, że strona rosyjska popiera projekt gazociągu (...). Jak rozumiem, dziś zainicjowaliśmy początek tego projektu" - powiedział szef rządu na spotkaniu z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Uchnaagijn Churelsuch zapewnił także, że Mongolia ma zamiar kontynuować współpracę wojskowo-techniczną z Rosją.

Po rozmowach premierów podpisane zostały rosyjsko-mongolskie porozumienia o współpracy w dziedzinie energetyki. Miedwiediew poinformował, że Rosja liczy na to, że będzie prowadzić modernizację elektrowni w Ułan Bator. Jak podała agencja RIA Nowosti, częścią porozumień energetycznych są propozycje zapewnienia dostępu do technologii pozbawionego dyskryminacji.

We wrześniu o projekcie gazociągu do Chin mówił podczas forum gospodarczego we Władywostoku prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga. Poinformował on wówczas, że inicjatywę poparł rosyjski przywódca Władimir Putin. Jak przekazał minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, oba kraje uzgodniły powołanie grupy roboczej do spraw tego projektu. Krótko po forum we Władywostoku Putin 9 września br. polecił rosyjskiemu koncernowi Gazprom zbadanie możliwości dostaw gazu z Półwyspu Jamalskiego do Chin przez Mongolię.

Rosja i Chiny uruchomiły w poniedziałek gazociąg Siła Syberii, który będzie przesyłać gaz do Chin ze złóż Syberii Wschodniej i Jakucji. Strony rozmawiały też o tzw. wariancie zachodnim, czyli magistrali, która prowadziłaby do północno-zachodnich Chin przez Ałtaj. Propozycja gazociągu przez Mongolię oznaczałaby modyfikację tej trasy i - jak się ocenia - może wpłynąć na przebieg rozmów rosyjsko-chińskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

"Polityczna Kawa" dziś o 12.00 w TV Republika. OGLĄDAJ

  

Dokładnie w niedzielne południe na antenie Telewizji Republika kolejna "Polityczna Kawa" z Tomaszem Sakiewiczem. Jego gośćmi będą dziś: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych), Andrzej Szejna (SLD), Marek Król (publicysta). Warto oglądać!

Rozmowy z gośćmi Tomasza Sakiewicza dotyczyć będą osiągania neutralności klimatycznej, ustawy o sądach, kandydatów w wyborach na prezydenta oraz rocznicy stanu wojennego.

 

Zapraszamy do oglądania!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl