Sprawa afery melioracyjnej ruszy 21 stycznia. Senatorowi Gawłowskiemu grozi 12 lat więzienia

Stanisłwa Gawłowski ma powody by łapać się za głowę / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Proces ws. tzw. afery melioracyjnej, w której oskarżonym jest m.in. senator Stanisław Gawłowski rozpocznie się 21 stycznia 2020 r. – ustalił dziś szczeciński sąd. Na ławie oskarżonych zasiądzie ponad 20 osób, łącznie postawiono im blisko 100 zarzutów. Były wiceminister w rządzie PO-PSL ma postawione zarzuty łapownictwa i prania brudnych pieniędzy, za co grozi mu 12 lat więzienia.

Podczas dzisiejszego posiedzenia organizacyjnego w szczecińskim Sądzie Okręgowym sędzia Grzegorz Kasicki wraz z pełnomocnikami oskarżonych oraz prokuratorami ustalił terminy pierwszych dwudziestu rozpraw - do początku czerwca przyszłego roku. Akt oskarżenia ma zostać odczytany 21 stycznia przyszłego roku (ze względu na jego objętość prokurator będzie go najprawdopodobniej przytaczał). Możliwe, że wtedy również przesłuchany zostanie pierwszy oskarżony, były dyrektor IMGW Mieczysław O.

Chodzi o nieprawidłowości przy 26 inwestycjach realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZMiUW) w Szczecinie.

Akt oskarżenia, który do sądu trafił na początku lipca br., liczy ponad 1100 stron, objęto nim 32 osoby, które zostały oskarżone łącznie o 94 czyny; najistotniejsze dotyczą łapownictwa i tzw. prania brudnych pieniędzy. Osiem osób złożyło dotychczas wnioski o dobrowolne poddanie się karze, ich wątek został wyłączony do rozpoznania przez sąd rejonowy.

Kolejny termin rozprawy ustalono na następny dzień, 22 stycznia. Podczas pierwszych kilku rozpraw przesłuchiwany ma być Mieczysława O. (który przebywa w warszawskim areszcie w związku z zarzutami dotyczącymi innej sprawy), a następnie Stanisław Gawłowski (wyraził zgodę na podanie nazwiska).

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że w związku z pełnioną w rządach PO-PSL funkcją sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Stanisław G. przyjął jako łapówki co najmniej 733 tys. zł w gotówce, a także dwa zegarki o łącznej wartości prawie 26 tys. zł oraz nieruchomości w Chorwacji

 – informowała Prokuratura Krajowa. Zarzuty dotyczą również nakłaniania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł oraz ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

Prokuratura – jak podano - oskarżyła posła również o pranie brudnych pieniędzy. Za przyjęcie łapówek Stanisławowi Gawłowskiemu grozi do 12 lat więzienia.

Z informacji prokuratury wynika, że Stanisław Gawłowski w okresie od stycznia 2011 roku do końca czerwca 2013 roku jako wiceminister środowiska w rządzie PO-PSL miał przyjąć co najmniej 405 tys. zł łapówki w gotówce od przedsiębiorcy Krzysztofa B., oferując w zamian pomoc w zdobywaniu wielomilionowych kontraktów od Zachodniopomorskiego ZMiUW. Według śledczych miał też nakłaniać przedsiębiorcę do wręczenia dyrektorowi Zarządu Melioracji co najmniej 200 tys. zł łapówki. Śledczy przekazali także, że w 2011 r. Stanisław Gawłowski miał przyjąć od Bogdana K. jako łapówkę 100 tys. zł oraz apartament w Chorwacji o wartości 48 tys. 432 euro, za co miał ofiarować przychylność, poparcie i pomoc m.in. w kontaktach z przedstawicielami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji, którzy organizowali przetargi opiewające niejednokrotnie na dziesiątki milionów złotych.

Stanisław Gawłowski oskarżony jest też o przyjęcie jako łapówkę dwóch zegarków marki Tag Heuer, wartych łącznie prawie 26 tys. zł.; jako wiceminister środowiska miał je otrzymać od zastępcy dyrektora w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Łukasza L. W zamian miał zadeklarować utrzymanie przez Łukasza L. stanowiska.

W akcie oskarżenia obecny senator został oskarżony także o popełnienie plagiatu w pracy doktorskiej, którą obronił w 2011 r. w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

W sprawie oskarżona została również żona posła Renata Listowska-Gawłowska (zgodziła się na podawanie nazwiska - PAP). Prokuratura zarzuciła jej pranie brudnych pieniędzy, które miało polegać na działaniach zmierzających do utrudnienia stwierdzenia pochodzenia przyjętej wcześniej jako łapówki nieruchomości w Chorwacji.

Wśród oskarżonych w tej sprawie są również: były starosta koszaliński Roman Sz., były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie Mieczysław O., byli pracownicy Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, przedstawiciele i właściciele firm realizujących inwestycje melioracyjne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Konserwatyści wygrywają wybory w Wielkiej Brytanii. Będą rządzić samodzielnie

Boris Johnson / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdecydowanie wygrała czwartkowe przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Według badań exit polls, konserwatyści będą mieć w nowej Izbie Gmin 368 mandatów, czyli będą mogli rządzić samodzielnie.

Główna siła opozycji, Partia Pracy będzie mieć 191 miejsc, zaś trzecim co do wielkości ugrupowaniem pozostanie Szkocka Partia Narodowa z 55 mandatami.

Konserwatyści, którzy rządzą Wielką Brytanią od 2010 r., w poprzedniej kadencji tworzyli rząd mniejszościowy. W momencie rozwiązania parlamentu ich frakcja liczyła 298 posłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl