Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Sprawdź!

/ https://www.sklep.es.malopolska.pl/

  

Unikatowe przedmioty, m.in. obrazy, figurki ceramiczne i gadżety wykonane przez pracowników spółdzielni socjalnych, warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej można znaleźć na platformie sprzedażowej uruchomionej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Platforma ma połączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy chcą ją ofiarować poprzez odpowiedzialne zakupy.

"Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy zastanawiamy się, co w tym roku kupić naszym najbliższym i przyjaciołom. Pewnie większość z nas będzie szukać wyjątkowych prezentów w galeriach handlowych, będziemy patrzyli na wygląd, rozmiar, cenę, ale nie zastanawiamy się, kto, jest twórcą produktu. My chcemy to zmienić, bo kupując pewne produkty możemy wesprzeć najbardziej potrzebujących"

– mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Dodała, że kupując przedmioty oferowane przez zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne i niektóre stowarzyszenia, możemy wesprzeć osoby niesamodzielne i niepełnosprawne, które znalazły tam zatrudnienie.

"Zachęcam do tego, aby zwracać uwagę na to, co przed świętami kupujemy. Niech nasze zakupy będą odpowiedzialne, ale również robione z sercem" – apelowała Malec-Lech.

Na stronie internetowej www.sklep.es.malopolska.pl podmioty ekonomii społecznej mogą bezpłatnie zamieścić informacje na temat rekomendowanych przez nie produktów i prowadzić ich sprzedaż. Wystarczy, że podmiot założy na platformie konto, umieści swoją ofertę wraz z opisem, zdjęciami, danymi kontaktowymi i formami płatności. Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej nie pośredniczy w sprzedaży, podmioty kontaktują się bezpośrednio ze swoimi klientami.

Platforma jest podzielona na siedem kategorii, które ułatwią wyszukiwanie produktów i usług. Są to: turystyka, edukacja, sport; sztuka, rękodzieło, hotelarstwo, catering, produkty spożywcze, szkolenia, wizyty studyjne, doradztwo, produkcja, usługi opiekuńcze, rehabilitacja oraz inne.

Oprócz przedmiotów typowo świątecznych na platformie oferowane są także środki do sprzątania wytwarzane przez jedną z krakowskich spółdzielni inwalidów, zdrowe, ekologiczne jedzenie oraz usługi, np. masaże lecznicze czy możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego: łóżek, wózków, materacy przeciwodleżynowych, a także spacery edukacyjne po Krakowie, które prowadzi spółdzielnia socjalna.

Dyrektor Regionalnego Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Wioletta Wilimska podkreśliła, że za każdym przedsiębiorstwem ekonomii społecznej stoi często "niełatwa historia drugiego człowieka", a zakup oferowanych przez nie produktów pomoże utrzymać pracę i podnieść jakość życia tych osób – z tego powodu utworzona została platforma. Jak dodała, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zamówił na święta gadżety, które zostały stworzone przez podopiecznych Spółdzielni Socjalnej "Klika".

Przedstawiciele firm ekonomii społecznej zgodnie podkreślają, że stworzona przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej platforma sprzedażowa pozwoli im dotrzeć do większej liczby osób i do nowych klientów.

"Osoby, które trafiały na naszą stronę internetową musiały już gdzieś o nas usłyszeć, a uruchomiona dzisiaj platforma daje nam szansę dotarcia do szerszego grona odbiorców. Mamy dobry, zgrany zespół, dla którego praca jest wartością"

– mówiła Teresa Misina, prezes Spółdzielni Socjalnej Równość w Krakowie. Oferuje ona m.in. usługi gastronomiczne, cateringowe i florystyczne. Zatrudnia 27 osób i ma 3 stażystów.

Prezes Spółdzielni Socjalnej "Klika" Sabina Miazga dodała, że spółdzielnia ma stałych klientów, a dzięki platformie może zyskać nowych.

"Ponieważ nasze wyroby są handmade, są wytwarzane wolno, nie jesteśmy w stanie przełożyć produkcji na dużą ilość, ale bardzo zależy nam na pozyskaniu kolejnych kupców"

– podkreśliła. Klika zatrudnia 20 osób, w tym 18 niepełnosprawnych. Prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, pracownię ceramiczną i wytwarza, korzystając z profesjonalnej linii produkcyjnej, ekologiczną podpałkę do grilla.

"Dzięki spółdzielni osoby wykluczone z rynku pracy mają zatrudnienie. Myślę, że ta praca jest formą rehabilitacji, widzę to sam po sobie – codziennie mobilizuję się do obowiązków, trzymam się w ryzach"

– mówił Bartosz Remin, pracownik spółdzielni "Klika". "Bardzo ważne jest uwrażliwienie ludzi, że fajnie jest kupić coś wykonanego ręcznie przez osoby z przedsiębiorstw socjalnych, lokalnych, a nie masowy produkt z Chin" – dodał.

Według danych urzędu marszałkowskiego w Małopolsce działają obecnie: 123 spółdzielnie socjalne, 67 warsztatów terapii zajęciowej, 11 zakładów aktywizacji zawodowej, 32 kluby integracji i 13 centrów integracji. Jest też ponad 4,6 tys. stowarzyszeń i ponad 2,5 tys. fundacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Bułgaria wydala rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo. Rosja zapowiada analogiczny ruch

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Ambasador Rosji w Sofii Anatolij Makarow został wezwany w piątek do bułgarskiego MSZ, gdzie wręczono mu notę z żądaniem opuszczenia w ciągu 48 godzin kraju przez dwóch rosyjskich dyplomatów, którym prokuratura zarzuca działalność szpiegowską.

Ambasador zapewnił, że obaj dyplomaci opuszczą Bułgarię do poniedziałku. Jednocześnie stwierdził, że ambasadzie nie przedstawiono żadnych dowodów, potwierdzających ich sprzeczną ze statusem dyplomatycznym działalności.

Oświadczył, że strona rosyjska zastrzega sobie prawo do analogicznej odpowiedzi.

Jak ocenił, decyzja władz bułgarskich, by upublicznić stanowisko prokuratury przed poinformowaniem ambasady rosyjskiej, jest sprzeczna z tradycyjnie konstruktywnym charakterem wzajemnych stosunków.

Wcześniej w piątek bułgarska prokuratura podała, że dwaj rosyjscy dyplomaci byli zaangażowani w działalność szpiegowską polegającą na zbieraniu informacji objętych tajemnicą państwową, ale nie mogą być ścigani ze względu na immunitet dyplomatyczny.

Jeden z nich to pierwszy sekretarz wydziału konsularnego ambasady Rosji w Sofii, który od 2017 r. gromadził informacje na temat mechanizmów bułgarskiego procesu wyborczego. Drugi jest pracownikiem przedstawicielstwa handlowego Federacji Rosyjskiej w Sofii. Zarzuca mu się, że od października 2018 r. prowadził działania wywiadowcze dotyczące m.in. energetyki i bezpieczeństwa energetycznego Bułgarii i w tym celu kontaktował się z obywatelami bułgarskimi mającymi dostęp do informacji z tych dziedzin.

To jest trzeci w ostatnich miesiącach skandal szpiegowski między Bułgarią i Rosją. W październiku wydalono za działalność szpiegowską pierwszego sekretarza ambasady Rosji. Moskwa odpowiedziała analogicznym krokiem. Jednocześnie Sofia odmówiła akredytacji rosyjskiemu attache wojskowemu.

Wcześniej we wrześniu 2019 r. w Sofii zatrzymano dwóch obywateli bułgarskich pod zarzutem szpiegowania na rzecz Rosji. Kilka dni później dwóm Rosjanom, Leonidowi Reszetnikowowi i biznesmenowi Konstantinowi Małofiejewowi, wydano 10-letni zakaz wjazdu do Bułgarii. Według krajowych służb byli oni zamieszani w skandal szpiegowski.

Reszetnikow według bułgarskich mediów jest byłym generałem KGB, a później był szefem rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych. Małofiejew jest m.in. założycielem historycznej organizacji Dwugłowy Orzeł, finansującej według bułgarskiej prokuratury ruch rusofilski w Bułgarii.

Październikowe decyzja bułgarskiego MSZ była pierwszym tego typu krokiem w ostatnich 11 latach. Podczas skandalu wokół próby zamachu na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w 2018 r., gdy z niektórych państw UE i Stanów Zjednoczonych wydalono wielu rosyjskich dyplomatów, Bułgaria nie podjęła takich kroków.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts