Platforma ma połączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy chcą ją ofiarować poprzez odpowiedzialne zakupy.

"Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy zastanawiamy się, co w tym roku kupić naszym najbliższym i przyjaciołom. Pewnie większość z nas będzie szukać wyjątkowych prezentów w galeriach handlowych, będziemy patrzyli na wygląd, rozmiar, cenę, ale nie zastanawiamy się, kto, jest twórcą produktu. My chcemy to zmienić, bo kupując pewne produkty możemy wesprzeć najbardziej potrzebujących"

– mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Dodała, że kupując przedmioty oferowane przez zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne i niektóre stowarzyszenia, możemy wesprzeć osoby niesamodzielne i niepełnosprawne, które znalazły tam zatrudnienie.

"Zachęcam do tego, aby zwracać uwagę na to, co przed świętami kupujemy. Niech nasze zakupy będą odpowiedzialne, ale również robione z sercem" – apelowała Malec-Lech.

Na stronie internetowej www.sklep.es.malopolska.pl podmioty ekonomii społecznej mogą bezpłatnie zamieścić informacje na temat rekomendowanych przez nie produktów i prowadzić ich sprzedaż. Wystarczy, że podmiot założy na platformie konto, umieści swoją ofertę wraz z opisem, zdjęciami, danymi kontaktowymi i formami płatności. Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej nie pośredniczy w sprzedaży, podmioty kontaktują się bezpośrednio ze swoimi klientami.

Platforma jest podzielona na siedem kategorii, które ułatwią wyszukiwanie produktów i usług. Są to: turystyka, edukacja, sport; sztuka, rękodzieło, hotelarstwo, catering, produkty spożywcze, szkolenia, wizyty studyjne, doradztwo, produkcja, usługi opiekuńcze, rehabilitacja oraz inne.

Oprócz przedmiotów typowo świątecznych na platformie oferowane są także środki do sprzątania wytwarzane przez jedną z krakowskich spółdzielni inwalidów, zdrowe, ekologiczne jedzenie oraz usługi, np. masaże lecznicze czy możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego: łóżek, wózków, materacy przeciwodleżynowych, a także spacery edukacyjne po Krakowie, które prowadzi spółdzielnia socjalna.

Dyrektor Regionalnego Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Wioletta Wilimska podkreśliła, że za każdym przedsiębiorstwem ekonomii społecznej stoi często "niełatwa historia drugiego człowieka", a zakup oferowanych przez nie produktów pomoże utrzymać pracę i podnieść jakość życia tych osób – z tego powodu utworzona została platforma. Jak dodała, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zamówił na święta gadżety, które zostały stworzone przez podopiecznych Spółdzielni Socjalnej "Klika".

Przedstawiciele firm ekonomii społecznej zgodnie podkreślają, że stworzona przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej platforma sprzedażowa pozwoli im dotrzeć do większej liczby osób i do nowych klientów.

"Osoby, które trafiały na naszą stronę internetową musiały już gdzieś o nas usłyszeć, a uruchomiona dzisiaj platforma daje nam szansę dotarcia do szerszego grona odbiorców. Mamy dobry, zgrany zespół, dla którego praca jest wartością"

– mówiła Teresa Misina, prezes Spółdzielni Socjalnej Równość w Krakowie. Oferuje ona m.in. usługi gastronomiczne, cateringowe i florystyczne. Zatrudnia 27 osób i ma 3 stażystów.

Prezes Spółdzielni Socjalnej "Klika" Sabina Miazga dodała, że spółdzielnia ma stałych klientów, a dzięki platformie może zyskać nowych.

"Ponieważ nasze wyroby są handmade, są wytwarzane wolno, nie jesteśmy w stanie przełożyć produkcji na dużą ilość, ale bardzo zależy nam na pozyskaniu kolejnych kupców"

– podkreśliła. Klika zatrudnia 20 osób, w tym 18 niepełnosprawnych. Prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, pracownię ceramiczną i wytwarza, korzystając z profesjonalnej linii produkcyjnej, ekologiczną podpałkę do grilla.

"Dzięki spółdzielni osoby wykluczone z rynku pracy mają zatrudnienie. Myślę, że ta praca jest formą rehabilitacji, widzę to sam po sobie – codziennie mobilizuję się do obowiązków, trzymam się w ryzach"

– mówił Bartosz Remin, pracownik spółdzielni "Klika". "Bardzo ważne jest uwrażliwienie ludzi, że fajnie jest kupić coś wykonanego ręcznie przez osoby z przedsiębiorstw socjalnych, lokalnych, a nie masowy produkt z Chin" – dodał.

Według danych urzędu marszałkowskiego w Małopolsce działają obecnie: 123 spółdzielnie socjalne, 67 warsztatów terapii zajęciowej, 11 zakładów aktywizacji zawodowej, 32 kluby integracji i 13 centrów integracji. Jest też ponad 4,6 tys. stowarzyszeń i ponad 2,5 tys. fundacji.