Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Sprawdź!

/ https://www.sklep.es.malopolska.pl/

  

Unikatowe przedmioty, m.in. obrazy, figurki ceramiczne i gadżety wykonane przez pracowników spółdzielni socjalnych, warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej można znaleźć na platformie sprzedażowej uruchomionej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Platforma ma połączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy chcą ją ofiarować poprzez odpowiedzialne zakupy.

"Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy zastanawiamy się, co w tym roku kupić naszym najbliższym i przyjaciołom. Pewnie większość z nas będzie szukać wyjątkowych prezentów w galeriach handlowych, będziemy patrzyli na wygląd, rozmiar, cenę, ale nie zastanawiamy się, kto, jest twórcą produktu. My chcemy to zmienić, bo kupując pewne produkty możemy wesprzeć najbardziej potrzebujących"

– mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Dodała, że kupując przedmioty oferowane przez zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne i niektóre stowarzyszenia, możemy wesprzeć osoby niesamodzielne i niepełnosprawne, które znalazły tam zatrudnienie.

"Zachęcam do tego, aby zwracać uwagę na to, co przed świętami kupujemy. Niech nasze zakupy będą odpowiedzialne, ale również robione z sercem" – apelowała Malec-Lech.

Na stronie internetowej www.sklep.es.malopolska.pl podmioty ekonomii społecznej mogą bezpłatnie zamieścić informacje na temat rekomendowanych przez nie produktów i prowadzić ich sprzedaż. Wystarczy, że podmiot założy na platformie konto, umieści swoją ofertę wraz z opisem, zdjęciami, danymi kontaktowymi i formami płatności. Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej nie pośredniczy w sprzedaży, podmioty kontaktują się bezpośrednio ze swoimi klientami.

Platforma jest podzielona na siedem kategorii, które ułatwią wyszukiwanie produktów i usług. Są to: turystyka, edukacja, sport; sztuka, rękodzieło, hotelarstwo, catering, produkty spożywcze, szkolenia, wizyty studyjne, doradztwo, produkcja, usługi opiekuńcze, rehabilitacja oraz inne.

Oprócz przedmiotów typowo świątecznych na platformie oferowane są także środki do sprzątania wytwarzane przez jedną z krakowskich spółdzielni inwalidów, zdrowe, ekologiczne jedzenie oraz usługi, np. masaże lecznicze czy możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego: łóżek, wózków, materacy przeciwodleżynowych, a także spacery edukacyjne po Krakowie, które prowadzi spółdzielnia socjalna.

Dyrektor Regionalnego Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Wioletta Wilimska podkreśliła, że za każdym przedsiębiorstwem ekonomii społecznej stoi często "niełatwa historia drugiego człowieka", a zakup oferowanych przez nie produktów pomoże utrzymać pracę i podnieść jakość życia tych osób – z tego powodu utworzona została platforma. Jak dodała, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zamówił na święta gadżety, które zostały stworzone przez podopiecznych Spółdzielni Socjalnej "Klika".

Przedstawiciele firm ekonomii społecznej zgodnie podkreślają, że stworzona przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej platforma sprzedażowa pozwoli im dotrzeć do większej liczby osób i do nowych klientów.

"Osoby, które trafiały na naszą stronę internetową musiały już gdzieś o nas usłyszeć, a uruchomiona dzisiaj platforma daje nam szansę dotarcia do szerszego grona odbiorców. Mamy dobry, zgrany zespół, dla którego praca jest wartością"

– mówiła Teresa Misina, prezes Spółdzielni Socjalnej Równość w Krakowie. Oferuje ona m.in. usługi gastronomiczne, cateringowe i florystyczne. Zatrudnia 27 osób i ma 3 stażystów.

Prezes Spółdzielni Socjalnej "Klika" Sabina Miazga dodała, że spółdzielnia ma stałych klientów, a dzięki platformie może zyskać nowych.

"Ponieważ nasze wyroby są handmade, są wytwarzane wolno, nie jesteśmy w stanie przełożyć produkcji na dużą ilość, ale bardzo zależy nam na pozyskaniu kolejnych kupców"

– podkreśliła. Klika zatrudnia 20 osób, w tym 18 niepełnosprawnych. Prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, pracownię ceramiczną i wytwarza, korzystając z profesjonalnej linii produkcyjnej, ekologiczną podpałkę do grilla.

"Dzięki spółdzielni osoby wykluczone z rynku pracy mają zatrudnienie. Myślę, że ta praca jest formą rehabilitacji, widzę to sam po sobie – codziennie mobilizuję się do obowiązków, trzymam się w ryzach"

– mówił Bartosz Remin, pracownik spółdzielni "Klika". "Bardzo ważne jest uwrażliwienie ludzi, że fajnie jest kupić coś wykonanego ręcznie przez osoby z przedsiębiorstw socjalnych, lokalnych, a nie masowy produkt z Chin" – dodał.

Według danych urzędu marszałkowskiego w Małopolsce działają obecnie: 123 spółdzielnie socjalne, 67 warsztatów terapii zajęciowej, 11 zakładów aktywizacji zawodowej, 32 kluby integracji i 13 centrów integracji. Jest też ponad 4,6 tys. stowarzyszeń i ponad 2,5 tys. fundacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Strzelanina w amerykańskim supermarkecie! Minimum sześć ofiar śmiertelnych, w tym policjant

/ twitter.com

  

W jednym ze sklepów w Jersey City w USA doszło we wtorek do strzelaniny; zginęło kilka osób - informuje CNN, powołując się na burmistrza Stevena Fulopa. Według lokalnej stacji WABC chodzi o sklep z produktami koszernymi, JC Kosher Supermarket.

Burmistrz Fulop dodał, że w strzelaninie zginął jeden policjant, a trzech innych jest rannych. Wcześniej CNN podawał, że co najmniej jeden z napastników został "zneutralizowany".

Prezydent USA Donald Trump został poinformowany o strzelaninie - poinformowały służby prasowe Białego Domu.

Aktualizacja: Policja z Jersey City poinformowała, że zginęło przynajmniej sześć osób. Postrzelono trzech policjantów, w tym jednego śmiertelnie, zastrzelono także podejrzanych.

Do wydarzenia doszło o 12:40 czasu lokalnego. Dwóch napastników posiadających broń strzelało do policjantów i przechodniów. Wymiana ognia rozpoczęła się na cmentarzu, po czym podejrzani uciekli do sklepu z koszernymi pokarmami. 

W akcji policyjnej wzięły udział opancerzone furgonetki, jednostka SWAT oraz snajperzy. Po wejściu na miejsce wydarzenia odnaleziono kilka ciał.

Aktualizacja 22:50
Policja poinformowała, że policjant, który został zastrzelony padł ofiarą zasadzki. Sprawa nie ma związku z terroryzmem.

Aktualizacja 22:56
Poinformowano, że zginęło sześć osób: policjant, dwóch napastników i trzech cywili. Prawdopodobnie strzelanina miała związek z nieudaną próbą sprzedaży narkotyków.

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl