O zdarzeniu poinformował na swojej stronie internetowej Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego w Łodzi.

Jak wynika z przekazanej informacji, pojazdy zatrzymano w wyniku nocnych działań prowadzonych we wtorek po północy w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem kontroli było przypuszczenie, że lawety przewożące czołgi bojowe T-72 znacznie przekraczają dopuszczalne parametry na drodze krajowej, po której się poruszały.

Okazało się, że pierwsza ciężarówka, która została zatrzymana, ważyła z ładunkiem ponad 73 tony. Samochód był przeciążony o ponad 33 tony. Stwierdzono również, że laweta jest za długa o ponad pięć metrów i za szeroka o blisko metr.

Druga skontrolowana ciężarówka ważyła ponad 61 ton i był przeciążony o ponad 21 ton. Również i w tym przypadku stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej szerokości.

Długość lawety przewożącej drugi czołg była zgodna z przepisami.

Jak przypomina Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego w Łodzi - w obu przypadkach kierowcy pojazdów z takim tonażem powinni poruszać się po drogach publicznych dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Za stwierdzone naruszenie przepisów wobec przewoźników toczą się teraz postępowania administracyjne w sprawie nałożenia łącznie po 25 tys. zł kary na każdego z nich"

- informuje Inspektorat.

Obydwie ciężarówki z czołgami zostały usunięte na parking strzeżony, gdzie będą oczekiwać na uzyskanie przez przewoźników odpowiedniego zezwolenia. Przewożone czołgi należą do prywatnych właścicieli, zostały pozbawione zdolności bojowych.