Prezydent Duda dostał pytanie o Erdogana. "Mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie"

"Mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie" - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o zapowiedź Turcji, że sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony państw bałtyckich. Duda gości w Londynie na sesji "NATO engages: Defence and Deterence for a New Era".

Prezydent Andrzej Duda podczas londyńskiego szczytu
prezydent.pl

Dzisiaj na konferencji prasowej przed wylotem na londyński szczyt, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powtórzył, że "Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony dla państw bałtyckich, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają ugrupowań, z którymi walczą Turcy, za terrorystów".

Jednocześnie poinformował, że dzień wcześniej rozmawiał przez telefon z prezydentem Andrzejem Dudą i zgodził się spotkać z nim oraz przywódcami krajów bałtyckich w Londynie, by omówić problem tureckiego poparcia dla planów NATO dotyczących regionu bałtyckiego.

Podczas dzisiejszej sesji Andrzej Duda pytany był m.in. o wypowiedź Erdogana. Duda stwierdził, że NATO jest aliansem niemal 30 krajów, które mają swoje interesy.

To wielkie pole do dyskusji, negocjacji

 - zauważył.

Prezydent potwierdził, że w poniedziałek rozmawiał z Erdoganem. "Mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie" - oświadczył.

Przywódcy 29 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego przybyli do Londynu, żeby w dniach 3 i 4 grudnia uczcić 70. rocznicę powołania organizacji, utworzonej, by zapewniać bezpieczeństwo i pokój w obszarze euroatlantyckim. Eksperci zwracają uwagę, że obchody będą naznaczone istotnymi podziałami w ramach Sojuszu - zarówno w samej Europie, jak i między partnerami transatlantyckimi.

Polskę na spotkaniu będzie reprezentował prezydent Duda. Prezydentowi towarzyszy m.in. szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski. Do Londynu udają się też ministrowie: spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz i obrony narodowej - Mariusz Błaszczak.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #Recep Tayyip Erdogan #Polska #NATO #Turcja #Syria #Londyn

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo