Ubiegłoroczny wynik osiągnęliśmy pod koniec listopada. Oznacza to, że całkowita frekwencja w tym roku może zbliżyć się nawet do 2,3 mln. W samym grudniu 2018 r. odnotowaliśmy bowiem ponad 110 tys. odwiedzających, a w zasadzie w każdym miesiącu tego roku widać kilkuprocentowe wzrosty

– powiedział cytowany w komunikacie wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk. Dodał, że szczegółowe dane będą znane na początku przyszłego roku.

Kacorzyk powiedział, że analiza dotychczasowych danych wskazuje, iż ok. 81 proc. odwiedzających poznawało historię Auschwitz z jednym z 344 przewodników Muzeum, którzy oprowadzają, przekazując historię w 21 językach.

Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński poinformował, że od pewnego czasu są odnotowywane przypadki spekulacji kartami wstępu, a także "zalewania internetowego systemu Muzeum ogromną liczbą rezerwacji dokonywanych na zapas".

Wiemy też, że wytworzyła się swoista szara strefa obrotu hurtowo wykupowanych kart ze szkodą dla odwiedzających indywidualnych.

Muzeum zachęca, by z uwagi na ogromne zainteresowanie, odwiedzający rezerwowali terminy z możliwie największym wyprzedzeniem na stronie visit.auschwitz.org.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.