Trump chwali Johnsona, premier zżyma się za zaangażowanie lidera USA w brytyjskie wybory

/ / Boris Johnson, Donald Trump / flickr.com/BackBoris2012 Campaign Team/ Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Donald Trump wskazał dziś, że nie chce ingerować w wybory w Wielkiej Brytanii. Podkreślił przy tym, że obecny premier Boris Johnson jest bardzo zdolny i dobrze się spisuje. W ubiegłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii apelował do lidera USA o zaniechanie zaangażowania.

„Myślę, że Boris jest bardzo zdolny i myślę, że dobrze się spisze" - oświadczył Trump w Londynie, dokąd przyjechał, by wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek spotkaniu przywódców NATO.

Amerykański prezydent potwierdził również swoje poparcie dla brexitu, którego dokończenie jest główną obietnicą kierowanej przez Johnsona Partii Konserwatywnej. Zastrzegł, że brytyjska publiczna służba zdrowia NHS nie jest przedmiotem rozmów handlowych między Waszyngtonem a Londynem. 

Nie mamy z tym absolutnie nic wspólnego i nie chcielibyśmy tego robić. Nawet gdyby nam to zostało podane na srebrnej tacy, nie chcielibyśmy mieć z tym nic wspólnego

- przekonywał Trump. Brytyjska opozycyjna Partia Pracy oskarża Johnsona, że zamierza sprywatyzować NHS i jest to przedmiotem rozmów handlowych, które prowadzi z USA. Johnson kategorycznie temu zaprzecza.

Prezydent USA powiedział, że spotka się z Johnsonem, choć jeszcze nie wie, kiedy do tego dojdzie.

Trump w ostatnich miesiącach kilkakrotnie wyrażał poparcie dla Johnsona, mówiąc m.in., że jest on "właściwym facetem na te czasy", przekonywał, że wraz z liderem Partii Brexitu byłby niepowstrzymaną siłą, a lider laburzystów Jeremy Corbyn byłby bardzo złym wyborem dla Wielkiej Brytanii.

W piątek Johnson wezwał jednak Trumpa, by nie udzielał mu publicznie poparcia przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin. Powiedział też, że najlepiej by było, gdyby oba kraje nie ingerowały w wybory drugiej strony. Jest to związane z obawami, że biorąc pod uwagę niepopularność Trumpa w Wielkiej Brytanii i kontrowersje wokół NHS, takie poparcie mogłoby przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Od wtorku utrudnienia na głównych trasach prowadzących do portu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Od wtorku do piątku potrwają prace konserwacyjne zakotwień mostu wantowego im. Jana Pawła II nad Martwą Wisłą w ciągu ul. Sucharskiego. Ruch samochodowy na moście będzie ograniczany naprzemiennie do jednego pasa ruchu w każdym kierunku.

Jak poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeprowadzona konserwacja olinowania mostu zapewni mu trwałość i estetykę. Konserwację przeprowadzi specjalistyczna firma, która jest dostawcą systemów olinowania mostów.

Trasy Sucharskiego i Słowackiego, w których ciągu przebiega most wantowy nad Martwą Wisłą, łączą gdański port morski z portem lotniczym; są jednymi z głównych drogowych połączeń portu morskiego w Gdańsku z krajową i międzynarodową siecią drogową. Drogi te pozwoliły na wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z centrum Gdańska. Możliwy jest objazd utrudnienia ulicami: Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Elbląska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl