Trump chwali Johnsona, premier zżyma się za zaangażowanie lidera USA w brytyjskie wybory

/ / Boris Johnson, Donald Trump / flickr.com/BackBoris2012 Campaign Team/ Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Donald Trump wskazał dziś, że nie chce ingerować w wybory w Wielkiej Brytanii. Podkreślił przy tym, że obecny premier Boris Johnson jest bardzo zdolny i dobrze się spisuje. W ubiegłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii apelował do lidera USA o zaniechanie zaangażowania.

„Myślę, że Boris jest bardzo zdolny i myślę, że dobrze się spisze" - oświadczył Trump w Londynie, dokąd przyjechał, by wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek spotkaniu przywódców NATO.

Amerykański prezydent potwierdził również swoje poparcie dla brexitu, którego dokończenie jest główną obietnicą kierowanej przez Johnsona Partii Konserwatywnej. Zastrzegł, że brytyjska publiczna służba zdrowia NHS nie jest przedmiotem rozmów handlowych między Waszyngtonem a Londynem. 

Nie mamy z tym absolutnie nic wspólnego i nie chcielibyśmy tego robić. Nawet gdyby nam to zostało podane na srebrnej tacy, nie chcielibyśmy mieć z tym nic wspólnego

- przekonywał Trump. Brytyjska opozycyjna Partia Pracy oskarża Johnsona, że zamierza sprywatyzować NHS i jest to przedmiotem rozmów handlowych, które prowadzi z USA. Johnson kategorycznie temu zaprzecza.

Prezydent USA powiedział, że spotka się z Johnsonem, choć jeszcze nie wie, kiedy do tego dojdzie.

Trump w ostatnich miesiącach kilkakrotnie wyrażał poparcie dla Johnsona, mówiąc m.in., że jest on "właściwym facetem na te czasy", przekonywał, że wraz z liderem Partii Brexitu byłby niepowstrzymaną siłą, a lider laburzystów Jeremy Corbyn byłby bardzo złym wyborem dla Wielkiej Brytanii.

W piątek Johnson wezwał jednak Trumpa, by nie udzielał mu publicznie poparcia przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin. Powiedział też, że najlepiej by było, gdyby oba kraje nie ingerowały w wybory drugiej strony. Jest to związane z obawami, że biorąc pod uwagę niepopularność Trumpa w Wielkiej Brytanii i kontrowersje wokół NHS, takie poparcie mogłoby przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Sellin o Grodzkim: Kompletnie nieprzygotowany do pracy państwowej polityk. Psuje honor państwa

Tomasz Grodzki / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- [Tomasz Grodzki] to jest kompletnie nieprzygotowany do pracy państwowej polityk, który nie rozumie swojego miejsca. On zaprasza bez żadnych uprawnień jakąś część Komisji Weneckiej, spotyka się z ambasadorem rosyjskim, kiedy jest prowadzona jest ta wojna hybrydowa przeciwko Polsce. Psuje honor państwa polskiego, bo polski ambasador w Moskwie nie ma żadnych szans spotkać się z przewodniczącym Rady Federacji, a tymczasem ambasador rosyjski w Warszawie spotyka się z trzecią osobą w państwie - powiedział w programie "7x24" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin.

Goście programu "7x24" rozmawiali o materiale Tomasza Duklanowskiego opublikowanym na naszym portalu.

Kolejny świadek zeznał bowiem, że przekazał pieniądze prof. Tomaszowi Grodzkiemu. Miało to dziać się w 2012 r. w szpitalu w Szczecinie-Zdunowie.

Po chwili mama wyszła z gabinetu (...) Zakręciła jej się łza w oku. I powiedziała do nas: „Wiecie, chłopaki, nawet mu powieka nie drgnęła. Wsunął kopertę do szuflady, zamknął i nawet się na mnie specjalnie nie spojrzał”. Osiem lat temu prof. Tomasz Grodzki operował tatę pana Marka. Za operację wziął 7 tysięcy złotych

- mówi świadek, pan Marek Szczecina.

[polecam:https://niezalezna.pl/306694-siedem-tysiecy-za-operacje-dla-prof-grodzkiego-nowy-swiadek-w-aferze-kopertowej]

Życzyłbym sobie, (...) żeby już zapadł jakiś wyrok, wtedy będziemy mieli jasność. (...) [Wyrok] przeciwko lub uniewinniający marszałka

 - powiedział w "7x24" poseł Kukiz '15, Paweł Szramka. 

Prowadząca program redaktor Katarzyna Gójska zapytała, czy pewnym rozwiązaniem nie byłaby publikacja ewidencji "sprzedanych cegiełek", o których opowiadał marszałek Grodzki.

Możliwe, że to by wyjaśniło sprawę. Pytanie, czemu tego nie robi, należy zadać marszałkowi Grodzkiemu

- uznał poseł Kukiz '15.

Ja osobiście jako polityk i człowiek brzydzę się korupcją. Jeśli do tego doszło, [marszałek] powinien ustąpić

- stwierdził Szramka.

[polecam:https://niezalezna.pl/306476-kuriozalne-tlumaczenia-grodzkiego-ws-antypolskiej-rezolucji-pe-mowil-o-suwerennosci-i-niepodleglosci]

Inny z gości, Jarosław Sellin również skomentował aktywność marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, na niwie polityki zagranicznej.

- To jest kompletnie nieprzygotowany do pracy państwowej polityk, który nie rozumie swojego miejsca. On zaprasza bez żadnych uprawnień jakąś część Komisji Weneckiej, spotyka się z ambasadorem rosyjskim, kiedy jest prowadzona jest ta wojna hybrydowa przeciwko Polsce. Psuje honor państwa polskiego, bo polski ambasador w Moskwie nie ma żadnych szans spotkać się z przewodniczącym Rady Federacji, a tymczasem ambasador rosyjski w Warszawie spotyka się z trzecią osobą w państwie. My zawsze tego pilnowaliśmy, on to zepsuł. To jest oczywiście przez Rosjan bardzo umiejętne wykorzystywane na zasadzie "dziel i rządź"

- powiedział wiceminister kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/305676-wiceszef-msz-o-kulisach-spotkania-grodzki-andriejew-marszalek-nie-zastosowal-sie-do-zasady-wzajemnosci]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts