Sakiewicz o oburzających hasłach na sędziowskiej demonstracji: To jest kpina z Żołnierzy Niezłomnych

Tomasz Sakiewicz / tvp.info

  

- Bardzo często na sztandary biorą to sobie ludzie, którzy politycznie czy duchowo byli po drugiej stronie i to jest straszliwa kpina z cierpienia i bohaterstwa Żołnierzy Niezłomnych - mówił Tomasz Sakiewicz na antenie TVP.Info, komentując używanie na demonstracji w obronie olsztyńskiego sędziego hasła „Cześć i chwała sędziom niezłomnym".

W niedzielę pod wrocławskim sądem odbył się protest, po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego Sądu Okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków. Na wiecu zebrało się - jak podało Radio Wrocław - ok. 300 osób, a wśród nich zarówno sędziowie, jak i politycy.

Obecny był m.in. senator Bogdan Zdrojewski, Władysław Frasyniuk oraz Józef Pinior, który jest oskarżonym w dwóch procesach. W jednym z nich, prowadzącym sprawę jest sędzia Marek Górny, który... także pojawił się na wczorajszym wiecu.

O protestach w obronie sędziego Juszczyszyna mówił dziś w TVP.Info redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

Publicysta odnosząc się do obecności na tej samej demonstracji sędziego Marka Górnego i jego podsądnego Józefa Piniora wskazał, że przekonanie byłego opozycjonisty o niezawisłości sądu może ulec zmianie w przypadku niekorzystnego dla Piniora wyroku.

- To jest problem, który stworzył nam ten sędzia i wielu innych, że my teraz będziemy zgadywać, czy oni są rzeczywiście niezawiśli. My tę gwarancję już straciliśmy. Po takim wyczynie nikt zdroworozsądkowo myślący nie da wiary w to, że ci sędziowie kierują się sumieniem, prawem. Nie – mamy wiele dowodów na to, że nastroje polityczne (…) mają wpływ na wyroki. Można pokazać palcem parę takich wyroków

- powiedział Tomasz Sakiewicz, dodając, że „na własnej skórze, jako redaktor naczelny, mógłby pokazać, jak sędziowie politycznie uzasadniają wyroki”. - Wskazują na swoje poglądy w uzasadnieniach, czy orzeczeniach - mówił.

- Jak ja to opowiadam kolegom z zagranicy, to oni mówią, że ja zmyślam. Im się wydaje, że tu chodzą jakieś „trójki”, które wyłapują sędziów i ich zmuszają do „złego” sądzenia, a to, że sędziowie stanowią de facto grupę polityczną, o bardzo radykalnych poglądach, odrzucającą system demokratyczny, to naprawdę jest trudno uwierzyć w to normalnemu człowiekowi

- ocenił dziennikarz. Jak dodał, społeczeństwo zdążyło się przez ostatnie cztery lata już przyzwyczaić do tej sytuacji.

Odpowiadając na pytanie, co oznacza sprawa Piniora i sędziego Marka Górnego, którzy wspólnie protestowali we Wrocławiu, naczelny „GP” wskazał na problem, który może pojawić się po ogłoszeniu wyroku.

- Jeżeli ten sędzia wyda wyrok, który w jakiś sposób będzie łagodny dla Józefa Piniora, to nawet, jeśli będzie miał rację, my w to nie uwierzymy. Będzie w to bardzo trudno uwierzyć. Gdzie jest gwarancja dla całego społeczeństwa, że ten wyrok będzie sprawiedliwy?

- pytał Sakiewicz.

Według publicysty, sędzia Górny pojawiając się na demonstracji razem ze swoim podsądnym, w pewnym sensie zrobił mu krzywdę.

- Pojawiając się obok niego, tak naprawdę mówi mu: ja, to w zasadzie jestem twój kumpel, my jesteśmy „po jednych pieniądzach” i idziemy tutaj na bardzo radykalną demonstrację

- ocenił naczelny „GP”. 

Zdaniem Sakiewicza, zachowanie sędziego Górnego nie gwarantuje już bezstronności w orzekaniu i „naturalnym jest wniosek o natychmiastowe wyłączenie tego sędziego". - Ale niestety, koledzy tutaj się zachowują jak związek zawodowy, żeby nie powiedzieć – jak mafia, i zawsze w takich sytuacjach bronią sędziów - dodał.

Pytany o to, kto protestuje „w obronie sądów”, Sakiewicz wskazał, że są to głównie „kadry opozycyjne”.

- Zawsze jest pewna grupa ludzi, która uważa, że powinna tam pójść, że to jest protest obywatelski, ale takich jest bardzo mało. Na tych demonstracjach pojawiają się ci sami ludzie

- ocenił.

Komentując hasła, które pojawiły się na niedzielnej demonstracji w Warszawie, porównujące zaangażowanych politycznie sędziów do bohaterów walki z niemieckim i sowieckim okupantem, Tomasz Sakiewicz ironicznie stwierdził, że „szczególnie fascynujący jest ten sowiecki okupant, bo dzięki niemu wielu z nich sprawuje swoje stanowiska”.

Publicysta zauważył, że posługiwanie się na tego typu demonstracji hasłami „Cześć i chwała sędziom niezłomnym” jest obelżywe dla Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli z sowietami.

- Bardzo często na sztandary biorą to sobie ludzie, którzy politycznie czy duchowo byli po drugiej stronie, i to jest straszliwa kpina z cierpienia i bohaterstwa Żołnierzy Niezłomnych, czy Żołnierzy Wyklętych. Tym bardziej, że bronią nie wymiaru sprawiedliwości, a często swoich interesów.

- podkreślił Sakiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Doradca Donalda Trumpa odwołuje wizytę w Izraelu! Zamiast do Jerozolimy, poleci... do Waszyngtonu

Jared Kushner (z lewej) / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Jeden z najbliższych doradców, a prywatnie zięć Donalda Trumpa Jared Kushner nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu. Taką informację z ostatniej chwili podaje Times of Israel.

Według mediów, powodem odwołania wizyty jest pogoda w Davos, gdzie obecnie przebywa Kushner, uczestnicząc w Światowym Forum Ekonomicznym. Kushner zamiast polecieć do Jerozolimy, ma wrócić do Waszyngtonu

W czwartek w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na forum nie przyjedzie też prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnim czasie oskarżał Polskę o udział w Holokauście i rozpętanie II wojny światowej.

[polecam:https://niezalezna.pl/307312-nie-dano-mu-glosu-lecz-na-pewno-go-uslysza-swiatowe-media-opublikuja-przeslanie-a-dudy]

Z wyjazdu do Izraela zrezygnował również prezydent Litwy Gitanas Nauseda. 

- Udam się do miejsca symbolicznego – obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, by złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej w Holokauście. Chylę też czoła przed 200 tysiącami Żydów, którzy byli naszymi rodakami”

- napisał we wtorek w komunikacie prasowym. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts