Trump nie oszczędził Macrona po jego słowach o "śmierci mózgowej". "To było bardzo paskudne"

Donald Trump / The White House from Washington, DC [Public domain]

  

"To bardzo, bardzo paskudne stwierdzenie" - tymi słowami prezydent USA Donald Trump skomentował dziś wypowiedź Emmanuela Macrona o rzekomej "śmierci mózgowej NATO". Trump zaznaczył, że Macron takimi komentarzami wykazuje brak szacunku dla swoich sojuszników. "Nikt nie potrzebuje NATO bardziej, niż Francja" - dodał prezydent USA.

Na początku listopada prezydent Francji udzielił brytyjskiej gazecie "The Economist" wywiadu, w którym znalazły się bardzo kontrowersyjne stwierdzenia o NATO i roli Stanów Zjednoczonych w Pakcie.

To, czego jesteśmy obecnie świadkami, to śmierć mózgowa NATO. Nie można być pewnym, że art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego [mówiący o kolektywnej obronie] zadziała, tak jak powinien

- powiedział Macron.

Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Poddał też w wątpliwość wiarygodność zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z którymi atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO.

Wypowiedź szybko zaczęła żyć swoim życiem, powodując nawet zgrzyty dyplomatyczne. Podczas londyńskiego spotkania z okazji 70-lecia NATO, suchej nitki na Macronie nie pozostawił Donald Trump.

To bardzo, bardzo paskudne stwierdzenie

- ocenił jego wypowiedź prezydent USA.

Trump na konferencji prasowej tłumaczył, że NATO ma wielkie zasługi, a wypowiedzi Macrona są "bardzo obraźliwe". Dodał też, że prezydent Francji takimi komentarzami wykazuje brak szacunku dla swoich sojuszników.

To bardzo ciężkie stwierdzenie, jeśli jesteś w tak trudnej sytuacji jak Francja. Spójrzmy co się dzieje, mają za sobą bardzo trudny rok. Nie można chodzić i wokół wypowiadać się tak o NATO, to wielki brak szacunku

- powiedział Donald Trump

Nikt nie potrzebuje NATO bardziej niż Francja. USA zyskują najmniej. To było dla nich bardzo groźne stwierdzenie

dodał Trump.

Amerykański prezydent zapowiedział też działania odwetowe w związku z wprowadzeniem przez Francję podatku od obrotów dużych firm internetowych. "Myślę, że mają bardzo wysoką stopę bezrobocia we Francji. Francja w ogóle nie radzi sobie dobrze pod względem gospodarczym. Oni zaczynają opodatkowywać produkty innych ludzi, więc my ich opodatkowujemy" - powiedział Trump dziennikarzom.

Francuski rząd nałożył latem 3-procentowy podatek GAFA, który ma mieć zastosowanie do firm świadczących usługi cyfrowe z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. Podatek obejmie około 30 podmiotów, w tym firmy amerykańskie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, BBC

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzynastki emerytom wypłacą w kwietniu

zdjęcie ilustracyjne / stevepb CC0

  

Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone – powiedziała dziś na antenie TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRPiPS nie tylko zapewniła, że trzynaste emerytury zostaną wypłacone w kwietniu 2020 r., ale poinformowała również, że rząd chce wprowadzić ich coroczną wypłatę.

Minister powiedziała, że w przygotowaniu jest również, regulowany oddzielną ustawą, projekt o czternastej emeryturze.

Dodała, że jest to rodzaj podziękowania dla osób starszych „za przeżyty czas, za to, co dla nas zrobili, dla młodszego pokolenia” i nie obawia się, że Senat we właściwym czasie nie podejmie uchwały.

Minister odniosła się do waloryzacji emerytur, która wejdzie od 1 marca 2020 r. Potwierdziła, że najniższa emerytura ma wynosić 1200 zł.

Zapowiedziała rozmowy i konsultacje „ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców o systemie ubezpieczeń społecznych i systemie emerytalnym”. - Wypracujemy, w jakim kierunku powinniśmy iść – dodała.

Minister zwróciła uwagę, że coraz więcej osób chce być długo aktywnymi. - Ważne, żeby mieć możliwość wyboru, kiedy idziemy na emeryturę – powiedziała.

- Ustawa, która obecnie obowiązuje, nie zakazuje ludziom dłużej pracować. Ten system, który obecnie obowiązuje, jest na pewno lepszy od tego, który proponowała Platforma kilka lat temu

– dodała.

Minister apelowała do wojewodów i samorządowców o sprawną wypłatę świadczenia 500 plus jeszcze przed świętami. Według szacunków ministerstwa po rozszerzeniu formuły programu "Rodzina 500 plus" ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.

- Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w naszej tradycji ważne święta, więc zależałoby nam na tym, żeby środki na konta rodzin były wypłacone jeszcze przed świętami

– powiedziała. Dodała, że „są one zabezpieczone w budżetach wojewodów”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl