Ks. Władysław Gurgacz - kapelan Niezłomnych - wśród zidentyfikowanych przez IPN ofiar komunizmu

Ks. Władysław Gurgacz / ipn.gov.pl

  

W Pałacu Prezydenckim trwa uroczystość przekazania not identyfikacyjnych rodzinom 16 ofiar komunistycznego aparatu terroru, wśród nich ks. Władysława Gurgacza, ps. Sem, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Zostali oni zidentyfikowani dzięki pracom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Władysław Gurgacz - ps. Sem - urodził się 2 kwietnia 1914 w Jabłonicy Polskiej. Absolwent gimnazjum w Korczynie. W 1931 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, a w 1942 otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później (1947–1948) u sióstr służebniczek w Krynicy. Tu związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

Polska Podziemna Armia Niepodległościowa powstała jesienią 1947 r. i grupowała młodzież z Nowego Sącza i okolic. Jezuita odprawiał msze św. dla partyzantów i otaczał ich duchową opieką. Przybrał pseudonim "Sem" – wywodzący się od inicjałów "SM", którymi podpisywał malowane przez siebie obrazy.

W lipcu 1949 r. po nieudanej akcji Polskiej Poziemnej Armii Niepodległościowej w Krakowie mógł uciekać, ale czekał na zatrzymanie, bo jak tłumaczył "chciał być ze swoimi chłopcami". Po pokazowym procesie – nazywanym przez władze procesem "bandy Gurgacza" - został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na karę śmierci. W ostatnim słowie ks. Gurgacz miał powiedzieć: "Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę". Wyrok, przez strzał w tył głowy, wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Zrehabilitowany został 20 lutego 1992 r. W 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Szczątki ks. Gurgacza zostały odnalezione na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Część polskich historyków nazywa go "Popiełuszką czasów stalinowskich".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W ustach miała ponad dwa gramy marihuany. Przesyłka dla syna zdemaskowana

/ / www.flickr.com/fsecart/CC BY 2.0

  

64-latka usiłowała przemycić narkotyk dla syna odbywającego karę pozbawienia wolności w więzieniu w Łowiczu (Łódzkie). Ukryła w ustach 2,3 g marihuany.

O ujawnieniu próby przemytu poinformował w piątek rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu por. Robert Stępniewski.

Według niego, kobieta, próbując przemycić narkotyk, wykazała się dużym sprytem - ukryła go w ustach, obwiązany folią aluminiową i końcówkami gumowych rękawiczek, żeby zmylić czujność psa wyszkolonego w wykrywaniu narkotyków.

"Czujniejsi i sprytniejsi okazali się funkcjonariusze pełniący służbę na wejściu do jednostki, którzy wytypowali starszą panią do kontroli osobistej. Nie zwiódł ich wiek oraz fakt, że kobieta uskarżała się na trudną sytuację i odgrywała rolę poszkodowanej" – powiedział por. Stępniewski.

U kobiety ujawniono dwa zawiniątka z zielonobrunatnym suszem o łącznej wadze 2,31 g. Badanie narkotestem wykazało, że była to marihuana.

64-latka trafiła na policję. Może usłyszeć zarzut posiadania środków odurzających, co jest zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Rzecznik poinformował, że to kolejne udaremnienie przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w Łowiczu próby wniesienia narkotyków do więzienia. Wśród próbujących była m.in. 82-letnia kobieta, która chciała je przenieść w kuli ortopedycznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts