Minister o działaniach na rzecz niepełnosprawnych: Pomoc finansowa dla tych osób stale rośnie

Marlena Malag / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Działamy kompleksowo i systemowo na rzecz osób niepełnosprawnych, a pomoc finansowa dla tych osób stale rośnie - podkreśliła dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Dorotą Kanią.

Minister była gościem audycji "Gość poranka" na antenie Polskiego Radia 24 w przypadającym dziś  Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji na początku rozmowy w programie życzyła wszystkim osobom dotkniętym niepełnosprawnością, by spełniały się ich potrzeby i marzenia.

Przypomniała też, że rządowe działania na rzecz tych osób opierają się na trzech filarach: długofalowym i kompleksowym wsparciu instytucjonalnym, waloryzowaniu świadczeń oraz szerokiej dostępności usług i programów, które mają aktywizować zawodowo i społecznie te osoby.

"Programy dla osób z niepełnosprawnością to ustawa Dostępność plus. Ważną rzeczą jest też Solidarnościowy Fundusz Wsparcia (...) W jego ramach uruchomiliśmy programy dedykowane osobom niepełnosprawnym"

- zaznaczyła.

W ramach funduszu, opiekunowie otrzymali możliwość przerwy wytchnieniowej w opiece nad bliskimi niepełnosprawnymi.

"Dzięki opiece wytchnieniowej wsparcie mogą organizować samorządy. Chodzi o sytuacje, w których rodzic czy opiekun osoby niepełnosprawnej potrzebuje wytchnienia. Przekazujemy środki na ten cel" - powiedziała.

Dodatkowo też powstają centra opiekuńczo-mieszkaniowe, czy zapewnia się dostępność wind nie tylko w instytucjach, ale również w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Jak zaznaczyła dalej minister, wszystkie te programy mają pomóc osobom niepełnosprawnym w jak najlepszym funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej. Zaznaczyła też, że priorytetowym oczekiwaniem rodziców jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

"W przypadku, gdy coś się im stanie, chcą mieć pewność, że ich dziecko otrzyma pomoc" - wyjaśniła.

Minister przyznała też, że kompleksowe programy są istotne, ale rząd pamięta również o waloryzowaniu świadczeń dla niepełnosprawnych. Przytoczyła dane mówiące o tym, że w ramach realizacji świadczeń dla osób niesamodzielnych złożono dotychczas ponad 600 tys. wniosków, a prawie 300 tys. świadczeń zostało już wypłaconych.

Maląg podkreśliła, że w ramach działań na rzecz osób niepełnosprawnych rząd zwiększył również wsparcie dla warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej.

Dba też o kompleksową rehabilitację osób - medyczną, społeczną i zawodową. Minister dodała na koniec, że od osób z niepełnosprawnością wiele się uczymy, bo ta "moc słabości się doskonali".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wuhan odcięte od świata z powodu koronawirusa? Władze miasta zawieszą transport publiczny

/ pixabay.com/DarkoStojanovic

  

Władze chińskiego Wuhan chcą, by mieszkańcy nie opuszczali miasta od czwartku do odwołania. Zawieszony zostaje wszelki transport publiczny, którym można wydostać się z aglomeracji. To efekt rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, którego epidemia wybuchła w Wuhan.

Według chińskiej telewizji publicznej w czwartek autobusy, metro, promy i dalekobieżne sieci transportu pasażerskiego zostaną zawieszone od godz. 10 rano czasu lokalnego, a lotnisko i dworce kolejowe będą zamknięte. Chiński rząd zwrócił się do mieszkańców 11-milionowego Wuhan, aby nie opuszczali miasta, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności.

W całych Chinach w związku z epidemią koronawirusa panuje stan wzmożonej ostrożności. Chińczycy odwołują wycieczki, noszą maski na twarzach, unikają miejsc publicznych, takich jak kina i centra handlowe, a niektórzy nawet sposobu na poradzenie sobie z wirusem szukają w symulacyjnych grach internetowych lub w filmach opowiadających o katastroficznych epidemiach.

Wuhan jest głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym w środkowych Chinach oraz węzłem transportowym, w którym znajduje się największy w kraju port śródlądowy. Pierwsze przypadki zarażenia się nowym koronawirusem stwierdzono w tym mieście tuż przed Nowym Rokiem. Potem choroba rozprzestrzeniła się na inne wielkie aglomeracje chińskie - Pekin, Szanghaj, Makau, Hongkong.

W środę chińska telewizja publiczna podała, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 17, a potwierdzonych przypadków zarażenia jest 444. Z kolei dziennik "China Daily" poinformował, że zarażone są już 544 osoby. [polecam:https://niezalezna.pl/307282-setki-zakazen-nowym-koronawirusem]

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA, a podejrzenie zarażenia pojawiło się w Meksyku. Nadzwyczajne środki ostrożności powzięto na lotniskach w Singapurze, Serbii i Wielkiej Brytanii. Natomiast Komisja Europejska zdecydowała o zwołaniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, złożonego z przedstawicieli państw członkowskich.

Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zarażeniom i ich kontroli. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts