Minister o działaniach na rzecz niepełnosprawnych: Pomoc finansowa dla tych osób stale rośnie

Marlena Malag / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Działamy kompleksowo i systemowo na rzecz osób niepełnosprawnych, a pomoc finansowa dla tych osób stale rośnie - podkreśliła dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Dorotą Kanią.

Minister była gościem audycji "Gość poranka" na antenie Polskiego Radia 24 w przypadającym dziś  Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji na początku rozmowy w programie życzyła wszystkim osobom dotkniętym niepełnosprawnością, by spełniały się ich potrzeby i marzenia.

Przypomniała też, że rządowe działania na rzecz tych osób opierają się na trzech filarach: długofalowym i kompleksowym wsparciu instytucjonalnym, waloryzowaniu świadczeń oraz szerokiej dostępności usług i programów, które mają aktywizować zawodowo i społecznie te osoby.

"Programy dla osób z niepełnosprawnością to ustawa Dostępność plus. Ważną rzeczą jest też Solidarnościowy Fundusz Wsparcia (...) W jego ramach uruchomiliśmy programy dedykowane osobom niepełnosprawnym"

- zaznaczyła.

W ramach funduszu, opiekunowie otrzymali możliwość przerwy wytchnieniowej w opiece nad bliskimi niepełnosprawnymi.

"Dzięki opiece wytchnieniowej wsparcie mogą organizować samorządy. Chodzi o sytuacje, w których rodzic czy opiekun osoby niepełnosprawnej potrzebuje wytchnienia. Przekazujemy środki na ten cel" - powiedziała.

Dodatkowo też powstają centra opiekuńczo-mieszkaniowe, czy zapewnia się dostępność wind nie tylko w instytucjach, ale również w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Jak zaznaczyła dalej minister, wszystkie te programy mają pomóc osobom niepełnosprawnym w jak najlepszym funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej. Zaznaczyła też, że priorytetowym oczekiwaniem rodziców jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

"W przypadku, gdy coś się im stanie, chcą mieć pewność, że ich dziecko otrzyma pomoc" - wyjaśniła.

Minister przyznała też, że kompleksowe programy są istotne, ale rząd pamięta również o waloryzowaniu świadczeń dla niepełnosprawnych. Przytoczyła dane mówiące o tym, że w ramach realizacji świadczeń dla osób niesamodzielnych złożono dotychczas ponad 600 tys. wniosków, a prawie 300 tys. świadczeń zostało już wypłaconych.

Maląg podkreśliła, że w ramach działań na rzecz osób niepełnosprawnych rząd zwiększył również wsparcie dla warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej.

Dba też o kompleksową rehabilitację osób - medyczną, społeczną i zawodową. Minister dodała na koniec, że od osób z niepełnosprawnością wiele się uczymy, bo ta "moc słabości się doskonali".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Brukseli znudziła się sprawa polskich sędziów? "Nikt nie chciał zadawać pytań"

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Po przedstawieniu przez Polskę informacji na Radzie ds. ogólnych w sprawie sytuacji w sądownictwie państwa członkowskie (Unii Europejskiej) uznały, że nie ma powodu do stawiania pytań - relacjonował po posiedzeniu minister ds. europejskich Konrad Szymański. "Myślę, że Komisja Europejska podchodzi do tej sprawy w sposób rzeczowy i konstruktywny. Mam nadzieję, że to się utrzyma. Wymieniliśmy opinie, myślę, że jest znaczące, że po wysłuchaniu informacji ze strony KE i, powiedziałabym delikatnie, komplementarnej informacji ze strony polskiego rządu, nikt nie chciał zadawać pytań" - mówił.

Punkt informacyjny, na którym po raz pierwszy o sytuacji w Polsce mówili wiceszefowa KE ds. wartości Viera Jourova i komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, trwał około pół godziny. Znacznie dłużej ministrowie rozmawiali o Węgrzech w ramach wysłuchania tego państwa.

"Myślę, że Komisja Europejska podchodzi do tej sprawy w sposób rzeczowy i konstruktywny. Mam nadzieję, że to się utrzyma. Wymieniliśmy opinie, myślę, że jest znaczące, że po wysłuchaniu informacji ze strony KE i, powiedziałabym delikatnie, komplementarnej informacji ze strony polskiego rządu, nikt nie chciał zadawać pytań. Państwa członkowskie przynajmniej na tym etapie uznały, że nie ma powodów do zadawania kolejnych pytań"

- powiedział dziennikarzom w Brukseli Szymański.

[polecam:https://niezalezna.pl/301405-co-dalej-z-neutralnoscia-klimatyczna-szymanski-nie-ma-wspolnego-gruntu]

Jak zaznaczył, jeśli KE będzie chciała przyjrzeć się bliżej wszystkim aspektom "coraz bardziej skomplikowanej sytuacji, jeśli chodzi o sposób rozumienia orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE", to Polska jest na to otwarta.

Jego zdaniem zasadnicze racje w sporze wybrzmiały bardzo jasno dla dwójki komisarzy, którzy brali udział w posiedzeniu. "To jest jasne, że oczekujemy uczciwych i partnerskich relacji. Spodziewamy się, że takie są też intencje Komisji Europejskiej" - mówił minister.

Jak przekonywał, od początku nie było powodu, żeby temat trafił na Radę ds. ogólnych.

"Sprawy natury prawnej powinny być rozstrzygane mechanizmami prawnymi, a nie politycznymi, ponieważ, jak widać, to prowadzi donikąd"

- zaznaczył Szymański. Przyznał, że nie wie, jak zamknąć sprawę, "bo wszyscy powiedzieli już dużo". To są koszty błędnej - jego zdaniem - decyzji poprzedniej KE.

Wiceszefowa KE ds. wartości Viera Jourova zapowiedziała we wtorek, że chce jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy na rozmowy z polskimi władzami w sprawie praworządności. Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders ocenił, że sytuacja w Polsce się pogarsza. Jego niepokój - jak mówił - budzi przede wszystkim kwestia postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl