Polski komisarz nie obawia się Timmermansa i zapowiada: Będę dbał o równe standardy dla wszystkich

Janusz Wojciechowski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Jako członek Komisji Europejskiej będę czuwał, żeby w Unii Europejskiej były równe standardy dla wszystkich. Żeby nie było innej miary dla jednego państwa członkowskiego, a innej dla drugiego - zapewnił Janusz Wojciechowski w programie #Jedziemy Michała Rachonia. Polityk skomentował w ten sposób spekulacje dotyczące relacji polskiego rządu z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Michał Rachoń pytał swojego gościa, jak z polskiej perspektywy będzie wyglądała realizacja głównego postulatu, czyli zwiększenia i docelowo wyrównania dopłat dla polskich rolników do poziomu unijnego.

Janusz Wojciechowski wskazał, że pełniąc funkcję komisarza, reprezentuje całą Unię Europejską i będzie walczył, by sytuacja wszystkich rolników uległa poprawie.

- To będzie batalia o odpowiedni budżet na wspólną politykę rolną. Te propozycje które w tej chwili są przedmiotem debaty nie są satysfakcjonujące dla rolników i nie są też wystarczające, żeby te ambitne cele wspólnej polityki rolnej zrealizować. Moim wielkim zadaniem będzie batalia o jak najlepszy budżet. 

- powiedział Janusz Wojciechowski.

- Chodzi o to, żeby nie dopuścić do obcięcia tego, co już jest obcięte, bo takie tendencje też są. Niektórzy uważają, że wciąż za dużo jest pieniędzy na rolnictwo. O ile to się okaże politycznie możliwe, bo to jest trudne, ja będę walczył, żeby budżet na rolnictwo był większy.

- dodał.

Wojciechowski zapowiedział, że jutro Komisja Europejska odbędzie swoje pierwsze posiedzenie w nowym, pełnym składzie.

Prowadzący spytał komisarza Wojciechowskiego, czy spotykał się już z Fransem Timmermansem. 
- Z doniesień medialnych wynika, że pańskie portfolio będzie w pionie, który będzie nadzorowany przez Fransa Timmermansa - wskazał dziennikarz.

- Bardziej koordynowany przez pana Timmermansa, bo to nie są elementy ściśle nadzoru. To jest koordynacja. Pan wiceprzewodniczący Timmermans rzeczywiście odpowiada za ten europejski zielony ład, a ja z pełnym zaangażowaniem będę działał w tym kierunku, żeby rolnictwo uczestniczyło w tym europejskim zielonym ładzie i żeby wykorzystać szansę, która stoi przed mniejszymi, rodzinnymi gospodarstwami. Nie widzę tutaj konfliktu i mieliśmy dobra rozmowę z panem Fransem Timmermansem.

- podkreślił polski komisarz.

Michał Rachoń przypomniał zaangażowanie Timmermasa w walkę z polską reformą wymiaru sprawiedliwości.
- Czy nie obawia się pan podobnej atmosfery tych relacji pomiędzy Polską, a Unią Europejską, a przynajmniej między Polską, a Fransem Timmeransem? - dopytywał prowadzący

- Spory wewnątrz Komisji to jest coś naturalnego, są częścią polityki. Ja, jako członek Komisji Europejskiej będę czuwał, żeby w Unii Europejskiej były równe standardy dla wszystkich. Żeby nie było innej miary dla jednego państwa członkowskiego, a innej dla drugiego. Żeby reakcja np. na naruszanie zasad praworządności dotyczyła wszystkich zasad, a nie tylko wybranych, bo mamy np. problemy w innych państwach z przestrzeganiem zasad finansów publicznych, czy zasad budżetowych.

- oznajmił Wojciechowski.

- Jestem komisarzem ds. rolnictwa, ale jestem tez członkiem Komisji Europejskiej i uczestniczę w podejmowaniu przez KE kolegialnych decyzji we wszystkich sprawach, w których ma ona swoje kompetencje. Będę się wypowiadał we wszystkich kwestiach, w których Komisja będzie rozstrzygać.

- podkreślił polityk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Doradca Donalda Trumpa odwołuje wizytę w Izraelu! Zamiast do Jerozolimy, poleci... do Waszyngtonu

Jared Kushner (z lewej) / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Jeden z najbliższych doradców, a prywatnie zięć Donalda Trumpa Jared Kushner nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu. Taką informację z ostatniej chwili podaje Times of Israel.

Według mediów, powodem odwołania wizyty jest pogoda w Davos, gdzie obecnie przebywa Kushner, uczestnicząc w Światowym Forum Ekonomicznym. Kushner zamiast polecieć do Jerozolimy, ma wrócić do Waszyngtonu

W czwartek w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na forum nie przyjedzie też prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnim czasie oskarżał Polskę o udział w Holokauście i rozpętanie II wojny światowej.

[polecam:https://niezalezna.pl/307312-nie-dano-mu-glosu-lecz-na-pewno-go-uslysza-swiatowe-media-opublikuja-przeslanie-a-dudy]

Z wyjazdu do Izraela zrezygnował również prezydent Litwy Gitanas Nauseda. 

- Udam się do miejsca symbolicznego – obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, by złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej w Holokauście. Chylę też czoła przed 200 tysiącami Żydów, którzy byli naszymi rodakami”

- napisał we wtorek w komunikacie prasowym. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts