Szczerski złoży wizytę w ONZ

Krzysztof Szczerski / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, złoży w piątek wizytę w Nowym Jorku w związku z kończącym się w grudniu dwuletnim niestałym członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jak poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ Szczerski spotka się z wysokiej rangi przedstawicielami sekretariatu Narodów Zjednoczonych; rozmowy ministra poświęcone będą podsumowaniu dwuletniej kadencji Polski w RB.

Grudniową prezydencję w RB sprawować będą Stany Zjednoczone. Program obrad obejmować będzie m.in. negocjacje dotyczące rezolucji w sprawie kobiet, pokoju i bezpieczeństwa oraz debatę o roli filantropii w sytuacjach pokonfliktowych w ramach dyskusji dotyczącej „Utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

Zapalnej sytuacji na Bliskim Wschodzie poświęcone będą cykliczne spotkania informacyjne m.in. o rozwoju wydarzeń w Syrii, a także dotyczące przypadków użycia broni chemicznej w syryjskim konflikcie. RB ONZ będzie też głosować nad projektem rezolucji przedłużającej wygasające 10 stycznia 2020 roku zezwolenie na transgraniczny dostęp pomocy humanitarnej do tego kraju.

Przedmiotem debat będzie też status Wzgórz Golan, sytuacja w Iraku, Jemenie, Iranie i Afganistanie. Comiesięczne spotkania będą poświęcane konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu.

Odbędzie się też spotkanie na temat terroryzmu i przemocy w Afryce Zachodniej, w którym udział weźmie Mohammed Ibn Chambas, specjalny przedstawiciel szefa Biura ONZ ds. Afryki Zachodniej i Sahelu (UNOWAS). Rada Bezpieczeństwa planuje też konsultacje w sprawie półrocznego sprawozdania Biura ONZ ds. Afryki Środkowej oraz dyskusję o regionalnej strategii ONZ wobec ugandyjskiego ugrupowania rebelianckiego Armia Bożego Oporu (LRA).

Przewidziane są też debaty na temat sytuacji w Demokratycznej Republice Konga, Somalii, Sudanie i Sudanie Południowym.

Stany Zjednoczone przewodniczyć będą debacie dotyczącej trybunałów karnych. W grudniu odbędą się także posiedzenia z udziałem kończących kadencję przewodniczących organów pomocniczych, komitetów i grup roboczych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Skradziono biżuterię wartą 50 mln funtów

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ColiN00B/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Biżuteria warta 50 milionów funtów została skradziona z londyńskiego domu Tamary Ecclestone - córki wieloletniego szefa Formuły 1 Berrniego Ecclestone'a i celebrytki - podał w poniedziałek brytyjski tabloid "The Sun".

Do kradzieży doszło w piątek późnym wieczorem, zaledwie kilka godzin po tym jak 35-letnia Tamara wraz z mężem Jayem Rutlandem wyjechała na świąteczne wakacje. Mająca 57 pokoi posiadłość znajduje się przy Kensington Palace Gardens - jednej z najbardziej prestiżowych i najlepiej strzeżonych ulic w Londynie, gdzie domy mają m.in. rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, sułtan Brunei Hassanal Bolkiah i jeden z najbogatszych ludzi w Chinach Wang Jianlin, a niedaleko swoją rezydencję mają książę William i księżna Kate.

Ulica jest stale patrolowana przez policję. Wiadomo też, że w trakcie włamania w posiadłości znajdowała się ochrona.

Jak się przypuszcza, trzej włamywacze sforsowali ogrodzenie z tyłu budynku, a następnie przeszli przez ogród i dostali się do domu. Przebywali w nim ok. 50 minut i ostatecznie zostali spłoszeni przez ochroniarzy, jednak w tym czasie zdążyli całkowicie ogołocić sejfy.

Według "The Sun", skradziona została cała biżuteria, jaką Tamara Ecclestone miała w domu - m.in. pierścionki, kolczyki i warta 80 tys. funtów bransoletka, którą otrzymała w prezencie ślubnym.

Jej rzecznik potwierdził, że kradzież faktycznie miała miejsce.

"Mogę ze smutkiem potwierdzić, że miało miejsce włamanie do domu. Pracownicy ochrony współpracują z policją w tej sprawie. Tamara i jej rodzina czują się dobrze, choć oczywiście są wściekli i wstrząśnięci z powodu tego, co się stało"

- powiedział.

Tamara Ecclestone jest modelką, prezenterką telewizyjną i celebrytką. Jej 89-letni ojciec przez prawie 40 lat był szefem firmy organizującej wyścigi Formuły 1 i z majątkiem szacowanym na 2,4 miliarda funtów jest jednym z najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl