Co wiesz o kalendarzu adwentowym?

zdjęcie ilustracyjne / congerdesign , pixabay

  

Ruszył okres przedświątecznych przygotowań, a w wraz z nim podniosłych tradycji i symboli. To także czas rozmyślań o własnej rodzinie i wierze, ale przede wszystkim to czas adwentu.

Rekolekcje, poranne msze i ta przyjemna atmosfera, związana z oczekiwaniem na święta Bożego Narodzenia – to stałe elementy adwentu. Przypomnijmy, że dzieli się on dwa okresy – od 1 do 16 grudnia i od 17 do 24 grudnia, dnia wigilijnego. Z jednym i z drugim nierozerwalnie wiąże się szereg tradycji oraz obyczajów. Na mszach roratnich zapala się świece woskowe, w domach plecie się wieńce adwentowe, dni do wigilii odlicza się w specjalnym kalendarzu i zapala się świeczki lub żarówki na baterię w lampionach. Wszystko przybiera charakter odświętnego misterium.

Najbardziej znanym z tych chrześcijańskich symboli jest oczywiście kalendarz adwentowy. Ten pomysł narodził się w XIX wieku i został wprowadzony przez niemieckich luteran. Pomimo ściśle religijnego pochodzenia ma on dziś także charakter świecki i komercyjny, ponieważ jest powszechnie używany w polskich domach bez względu na wyznanie. W takim kalendarzu za ponumerowanymi 24 drzwiczkami czy okienkami można znaleźć drobne symbole, związane z narodzinami Jezusa. Bardzo często są to czekoladki i słodycze, drobne artykuły kosmetyczne, biżuteria, przyrządy do majsterkowania czy niewielkie elementy garderoby.   

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Od wtorku utrudnienia na głównych trasach prowadzących do portu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Od wtorku do piątku potrwają prace konserwacyjne zakotwień mostu wantowego im. Jana Pawła II nad Martwą Wisłą w ciągu ul. Sucharskiego. Ruch samochodowy na moście będzie ograniczany naprzemiennie do jednego pasa ruchu w każdym kierunku.

Jak poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeprowadzona konserwacja olinowania mostu zapewni mu trwałość i estetykę. Konserwację przeprowadzi specjalistyczna firma, która jest dostawcą systemów olinowania mostów.

Trasy Sucharskiego i Słowackiego, w których ciągu przebiega most wantowy nad Martwą Wisłą, łączą gdański port morski z portem lotniczym; są jednymi z głównych drogowych połączeń portu morskiego w Gdańsku z krajową i międzynarodową siecią drogową. Drogi te pozwoliły na wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z centrum Gdańska. Możliwy jest objazd utrudnienia ulicami: Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Elbląska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl