Rok temu Lewandowski nie znalazł się w czołowej trzydziestce. Przed dwoma laty zajął w tym plebiscycie dziewiąte miejsce, a jego najlepszą dotychczas lokatą była czwarta - za 2015 rok. Tylko dwóch Polaków w historii znalazło się w czołowej trójce plebiscytu prestiżowego magazynu - w 1974 roku trzecie miejsce zajął Kazimierz Deyna, a w 1982 roku również na trzeciej pozycji uplasował się Zbigniew Boniek, obecny prezes PZPN.

Robert Lewandowski na miejscu ósmym

Pod koniec października "France Football" ujawnił nazwiska 30 nominowanych piłkarzy. W poniedziałek od godzin popołudniowych ogłasza ostateczne rozstrzygnięcia, co kilka minut prezentując miejsce kolejnego zawodnika (od końca w górę). Początkowo na swojej stronie internetowej, a o lokatach od dziesiątej w górę już podczas gali w Paryżu, na której jednym z gości jest Lewandowski. Na razie podano miejsca 8-10.

Reakcja Roberta Lewandowskiego po ogłoszeniu, że zajął ósme miejsce

W głosowaniu na najlepszego piłkarza roku bierze udział 180 dziennikarzy sportowych z całego świata (po jednym z danego kraju). Przed rokiem "Złotą Piłkę" wygrał Chorwat Luka Modric. Przerwał on dziesięcioletnią dominację Argentyńczyka Lionela Messiego i Portugalczyka Cristiano Ronaldo.

"France Football" przyznaje tę nagrodę od 1956 roku. W latach 2010-15 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego zawodnika Złotą Piłką FIFA, ale od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.