Rosja przejdzie na krajowe oprogramowanie

zdjęcie ilustracyjne / kropekk_pl CC0

  

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś ustawę o obowiązkowym instalowaniu na urządzeniach elektronicznych - np. smartfonach, komputerach i telewizorach z funkcją Smart TV - krajowego oprogramowania. Prawo wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku.

Ustawę, która w listopadzie została przyjęta przez parlament, krytykowali przedstawiciele biznesu, którzy ostatnio zwrócili się do Putina, by jej nie podpisywał. Z kolei inicjatorzy przepisów przekonują, że chodzi o zapewnienie konsumentowi prawa wyboru, a o tym, z jakiego oprogramowania korzystać, będzie w ostateczności decydował on sam. Tak również wyjaśnia sens tej inicjatywy Federalna Służba Antymonopolowa (FAS).

Ustawa sformułowana jest ogólnie i nakazuje instalowanie rosyjskiego oprogramowania na gadżetach elektronicznych sprzedawanych w Rosji, a listę konkretnych urządzeń i programów, jakie mają być na nich instalowane ma określić rząd. Rozporządzenia do ustawy mają powstać w ciągu najbliższych miesięcy.

O tym, że nowe prawo obejmie smartfony, komputery i telewizory ze Smart TV mówili mediom autorzy projektu - parlamentarzyści wszystkich partii zasiadających w niższej izbie, Dumie Państwowej.

Wśród obowiązkowych rosyjskich aplikacji na smartfonach może znaleźć się np. wyszukiwarka Yandex, która będzie instalowana obok Google'a czy Chrome'a, komunikator TamTam, który uzupełni np. WhatsApp, czy serwis płatniczy Mir Pay, który będzie konkurował z Apple Pay czy Samsung Pay.

Latem eksperci z Instytutu Rozwoju Internetu (IRI) ogłosili listę rosyjskich odpowiedników aplikacji zachodnich koncernów; znalazły się na niej np. analogiczny do YouTube serwis Rutube i rosyjskie odpowiedniki „chmur” typu iCloud czy One Drive: YandexDisc i Obłako Mail.ru. Yandex oferuje również serwisy muzyczne podobne do iTunes, a pakiety biurowe analogiczne do Microsoft Office zawiera aplikacja rosyjska o nazwie MojOfis.

Przeciwko nowym przepisom wypowiedzieli się sprzedawcy sprzętu elektronicznego i handlowcy. Wskazywali m.in., że nie jest jasne, kto będzie miał obowiązek instalowania oprogramowania: producent sprzętu, sprzedawca czy może każdy z nich. Biznes uważa, że parlamentarzyści nie skonsultowali ustawy z przedsiębiorcami i ekspertami.

Natomiast FAS zapewnia, że firmy rosyjskie - grupa Mail.ru, Kaspersky Lab i operatorzy telefonii komórkowej (MTS, Megafon) - pozytywnie oceniają pomysł instalowania krajowego softu.

W listopadzie z prośbą do Putina, by nie podpisywał ustawy zwróciło się Stowarzyszenie Firm Handlowych i Producentów Sprzętu Komputerowego i AGD (Stowarzyszenie RATEK). Do tej organizacji należą w Rosji m.in. Google, Apple i Samsung.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Brukseli znów będą mówić o polskich sądach. "Komisja Europejska będzie analizować projekt PiS"

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Zapowiedzi nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych wywołały prawdziwy popłoch po stronie opozycji. Teraz okazuje się, że również w Unii Europejskiej pojawiła się wzmożona czujność. Komisja Europejska zapowiada analizę projektu autorstwa posłów PiS. Tego, w którym znajdują się rozwiązania stosowane np. we Francji.

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych przewiduje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania, mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Opozycja stanowczo protestuje przeciwko temu projektowi. Pojawiają się zapowiedzi protestów przed sądami, a Lech Wałęsa wezwał nawet do... "ponadmilionowego marszu na Warszawę".

[polecam:https://niezalezna.pl/301976-walesa-nawoluje-do-obalenia-rzadu-wzywam-do-ponadmilionowego-marszu-na-warszawe]

W Europie również interesują się tym projektem. I zapowiadają swoje działania.

- Komisja Europejska będzie analizować projekt PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów pod kątem zgodności z unijnymi zasadami, dotyczącymi niezależności w wymiarze sprawiedliwości 

- poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

[polecam:https://niezalezna.pl/301883-ta-nowela-wywolala-oburzenie-opozycji-ozdoba-sa-to-rozwiazania-stosowane-we-francji]

- Jesteśmy świadomi tego projektu, który został złożony w czwartek, 12 grudnia, w polskim Sejmie. Komisja przeanalizuje te propozycje, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zgodność z prawem Unii Europejskiej, dotyczącym niezależności sędziowskiej

– powiedział Wigand.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl