Szczypiorek ma działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza jeśli chodzi o nowotwory żołądka, przełyku czy prostaty. Wpływa na dobry nastrój, pomaga też w stanach bezsenności. Jest dobry na trawienie i działa przeczyszczająco. Ma właściwości bakteriobójcze. Obniża także ciśnienie krwi. Do spożywania szczypiorku zachęca w swojej książce „Jedz zielone” dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz. 

Roślina zawiera mnóstwo wartości odżywczych. Jest bogata w karoten, witaminę A, C oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy. W szczypiorku znajdziemy także magnez, wapń, fosfor i potas. Antynowotworowe działanie zawdzięcza on składnikom organosiarkowym. Jest w nim także cholina wspomagająca walkę
z bezsennością.

Masz problem z tym, że świeży szczypiorek zbyt szybko więdnie? Z powodzeniem przechowasz go w lodówce. Najlepiej pokroić go i włożyć do zamkniętego słoika lub szklanej miseczki. Dobrze sprawdzą się także plastikowe woreczki. Skropione wodą listki należy szczelnie w nich zamknąć. W ten sposób przetrwa on w lodówce nawet kilka dni.

Ta smaczna roślina jest składnikiem, który idealnie dopełnia smak innych potraw. Jajecznica bez szczypiorku nie jest już tą samą jajecznicą. Podobnie jak pasta jajeczna. Dodawany jest do kanapek, sałatek, surówek, białego serka z rzodkiewką.