Udane testy CAMM-ER

/ mat. pras. MBDA

  

Europejski koncern zbrojeniowy MBDA poinformował o przeprowadzeniu udanych prób poligonowych pocisku przeciwlotniczego CAMM-ER. Program ten finansowy jest przez stronę włoską, która ma zamiar przeznaczyć na ten cel około 95 mln euro.

Podczas testów udało się uzyskać zadowalające rezultaty dotyczące zarówno zwiększonego zasięgu jak i pułapu, który pocisk osiągał, ale również manewrowości. 

CAMM-ER to pociski przeciwlotnicze o zwiększonym zasięgu opracowane przez europejski koncern MBDA. Rakiety mają zasięg około 45 km oraz mogą eliminować cele na pułapie 10 km i są odpalane z wyrzutni pionowych umieszczanych zarówno na okrętach jak i platformach naziemnych. Pociski te zdolne są do eliminacji pocisków manewrujących jak i bezzałogowych statków powietrznych a także śmigłowców i samolotów. W Siłach Zbrojnych Włoch pociski CAMM-ER, mające zastąpić obecnie wykorzystywane rakiety Aspide.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Sędziowie we Wrocławiu będą orzekać dalej. "Nie ma podstaw, by ich powstrzymywać"

zdjęcie ilustracyjne, / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Prezes sądu nie ma podstaw, aby powstrzymać sędziów od orzekania, a sędziowie we własnym zakresie będą podejmowali decyzje w konkretnych sprawach – powiedział w rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski. Zaznaczył przy tym, że sędziowie Sądu Najwyższego na razie tylko wstępnie ustnie uzasadnili uchwałę.

Rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu na zwołanym dzisiaj briefingu prasowym był pytany przez dziennikarzy o sytuację we wrocławskim sądzie w związku z wydaną w czwartek uchwałą Sądu Najwyższego.

"Mamy dzisiaj dopiero pierwszy dzień po uchwale. Wiadomo, że w sprawach karnych sędziowie, którzy już rozpoczęli sprawy, są uprawnieni do orzekania w nich"

– podkreślił rzecznik.

Dodał, że jeżeli chodzi o nowe sprawy karne i cywilne, będzie to zależało od poszczególnych sędziów.

"Prezes sądu nie ma takich uprawnień, żeby zabronić sędziom orzekać, stąd też decyzje będą podejmowali poszczególni sędziowie orzekający w konkretnych sprawach"

– tłumaczył sędzia Poteralski.

[polecam:https://niezalezna.pl/307620-czlonek-krajowej-rady-sadownictwa-listy-poparcia-do-krs-dalej-nie-powinny-byc-opublikowane]

Zaznaczył przy tym, że sędziowie Sądu Najwyższego na razie tylko wstępnie ustnie uzasadnili uchwałę. "Wszyscy czekają na pisemne szczegółowe uzasadnienie" – powiedział.

Sędzia poinformował też, że w okręgu wrocławskim orzeka 18 sędziów, którzy zostali wybrani przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa.

"Przy czym kolejnych sześciu sędziów z okręgu wrocławskiego aktualnie oczekuje u prezydenta na nominację po opinii KRS"

– dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/307581-grodzki-w-obronie-kasty-poucza-rzad-jego-powinnoscia-jest-respektowanie-uchwaly-sn]

W czwartek trzy izby SN - Cywilna, Karna i Pracy zajęły się zagadnieniem prawnym przedstawionym przez I prezes SN Małgorzatę Gersdorf. Jak wyjaśniono chodziło o rozstrzygnięcie powstałych po wyroku TSUE z listopada ub.r. rozbieżności w orzecznictwie dotyczących udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie.

Z uchwały wynika, że nienależyty jest skład Sądu Najwyższego jeśli bierze w nim udział sędzia wyłoniony przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną w trybie zapisanym obecnie w ustawie o KRS. W sądzie powszechnym nienależyta obsada sądu ma miejsce, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy sędzia wyłoniony przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności.

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia oraz do orzeczeń, które zostaną wydane w toczących się w tym dniu postępowaniach na podstawie Kodeksu postępowania karnego przed danym składem sądu. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN. Uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Uchwała została podjęta przy udziale 59 sędziów; zgłoszone zostało do niej sześć zdań odrębnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts