Dosadne podsumowanie dwóch kadencji Tuska: Był skupiony wyłącznie na swoich interesach

Donald Tusk / fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

  

- Tusk w trakcie tych dwóch kadencji w Radzie Europejskiej był politykiem skupionym wyłącznie na swoich interesach. Nie miał żadnej wizji przyszłości Unii Europejskiej i nie starał się o taką wizję - powiedział europoseł Ryszard Czarnecki, komentując dokonania byłego szefa Rady Europejskiej.

1 grudnia Tuska po 5-letniej kadencji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej oficjalnie zastąpił Belg, Charles Michel.

Czarnecki, pytany o ocenę kadencji Tuska, skrytykował go m.in. za jego podejście do problemu migracji. Zdaniem europosła to Tusk przyczynił się do tego, że w 2015 r. ówczesny rząd Ewy Kopacz poparł przymusową relokację uchodźców.

- Tusk w 2015 r. naciskał na Kopacz i doprowadził do tego, że zerwała porozumienia czterech stolic - Warszawy, Budapesztu, Bratysławy i Pragi - w którym cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej miały wspólnie powiedzieć "nie" przymusowej relokacji uchodźców. W efekcie koalicja Platforma Obywatelska-PSL zdradziła kraje V4 i zrobiła to, czego chcieli kanclerz Niemiec Angela Merkel i sam Tusk 

- powiedział PAP europoseł.

Według niego w ten sposób Tusk pokazał Zachodowi swoją skuteczność, "bo w efekcie jego działań Polska znalazła się w obozie proimigracyjnym".

"Warto też pamiętać, że to nie kto inny, jak Donald Tusk piętnował rządy tych państw i te kraje, które sprzeciwiały się relokacji imigrantów" - wskazał Czarnecki.

Eurodeputowany skrytykował też podeście Tuska do relacji brytyjsko-unijnych w kontekście brexitu.

"Tusk w tej kwestii był klasycznym trouble makerem, czyli osobą, która generuje kłopoty. Inaczej niż strażak, który podpala, aby potem ugasić ogień i zostać bohaterem, Tusk tych pożarów nie potrafił ugasić"

- zauważył Czarnecki.

Europoseł jest zdania, że sprytniejszy w tej kwestii okazał się były szef KE Jean-Claude Juncker.

"Luksemburczyk uznał, że z brexitem różnie może być i wycofał się z negocjacji, oddając pole Tuskowi, który uznał że sprawa jest lekka, łatwa i że byłemu premierowi Wielkiej Brytanii Davidowi Cameronowi uda się oddalić perspektywę brexitu jeszcze przed brytyjskim referendum. Tusk wtedy stawiał Brytyjczyków do pionu, w negocjacjach był bardzo twardy i nie chciał się zgodzić na pewne rzeczy, które zdaniem Camerona przesądziłyby o tym, że Brytyjczycy jednak głosowaliby w większości za pozostaniem w UE. Stało się inaczej"

- wskazał Czarnecki.

Jego zdaniem, o ile poprzednik Tuska, Herman Van Rompuy ostro walczył z byłym szefem KE Jose Manuelem Barroso o kompetencje i miało to czasem wymiar krotochwilny, o tyle Tusk wycofał się z konkurowania z Junckerem i nie wchodził w drogę byłemu szefowi PE Martinowi Schulzowi.

"Uznał, że nie ma co ścigać się z politykami o tak ogromnym, europejskim doświadczeniu. Jednak o ile Van Rompuy był pracoholikiem i miał pełne szuflady, Tusk miał szuflady puste. W efekcie nie zapamiętamy go z żadnej inicjatywy, z żadnego pomysłu, żadnego planu czy projektu dotyczącego przyszłości UE. Nie miał własnej wizji przyszłości UE"

- ocenił polski europoseł.

Według Czarneckiego Tusk nie potrafił też zaangażować się w rozwiązanie problemów w relacjach handlowych między UE a USA.

"Juncker i prezydent USA Donald Trump to jednak zawodnicy wagi zdecydowanie cięższej, niż Tusk. Sukcesem Luksemburczyka było to, że zapobiegł wojnie handlowej w sytuacji największego kryzysu w relacjach handlowych między Waszyngtonem i Brukselą. Tusk w swoich wypowiedziach w jednym rzędzie stawiał Rosję, Chiny i USA, co było skandaliczne. Tusk przejawiał też niepotrzebny antytrumpizm, także po to, aby przed głosowaniem nad drugą kadencją na stanowisko szefa RE pozyskać głosy rządów państw, gdzie rządzili ci, którzy nie lubią obecnego prezydenta USA"

- wskazał.

"Tusk w trakcie tych dwóch kadencji w Radzie Europejskiej był politykiem skupionym wyłącznie na swoich interesach. Nie miał żadnej wizji przyszłości Unii Europejskiej i nie starał się o taką wizję. Było to pięć lat polityka, który najpierw walczył przez 2,5 roku o reelekcję, a potem skupił się na tym, aby znaleźć nowe zajęcie. Oceniam jego kadencję negatywnie"

- podsumował Czarnecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Grupa Orlen rozbudowuje sieć stacji paliw na Słowacji

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/PKN_ORLEN

  

W 2020 r. Grupa Orlen chce rozbudować sieć stacji paliw na Słowacji - podała spółka. Działające już tam stacje - osiem ze sprzedażą pozapaliwową i dwie samoobsługowe Benzina Expres - planuje dostosować do swoich standardów, wprowadzając do nich Stop Cafe.

PKN Orlen poinformował dziś, że stacje paliw Grupy Orlen na Słowacji sprzedały blisko 3 mln litrów paliwa Verva i Efecta wyprodukowanego w czeskich rafineriach Unipetrolu, należącego do grupy kapitałowej koncernu. Stacje ze słowackiej sieci Grupy działają w miejscowościach: Malacky, Holice, Lužianky, Šelpice, Šurany, Strečno, Tesárske Mlyňany, Senec, Bańskiej Bystrzycy oraz Koszycach.

"Zgodnie z zapowiedziami Grupa Orlen umacnia swoją pozycję na słowackim rynku detalicznym, gdzie posiada już 8 stacji ze sprzedażą pozapaliwową oraz 2 samoobsługowe w formacie Benzina Expres. W 2020 roku sieć będzie konsekwentnie rozbudowywana o nowe obiekty, a istniejące stacje będą dostosowywane do standardów polskiej i czeskiej sieci, m.in. poprzez wprowadzanie formatu Stop Cafe"

- oznajmił PKN Orlen.

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, na słowackich stacjach Grupy Orlen, które działają pod połączonymi markami Benzina i Orlen, sprzedawane są nie tylko wyprodukowane przez koncern paliwa, ale także polskie produkty pozapaliwowe, co wzmacnia pozycję koncernu i buduje postrzeganie naszego kraju poza jego granicami.

"Rekordowe wyniki naszego segmentu detalicznego, nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i Niemczech, pokazują, że mamy duże kompetencje w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej sieci stacji paliw. Nasze doświadczenia z powodzeniem wykorzystujemy w ekspansji na rynek słowacki, gdzie zbudowaliśmy już solidną bazę do dalszego rozwoju" - oświadczył Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

PKN Orlen zapowiedział, że słowackie obiekty Grupy Orlen ze sprzedażą pozapaliwową będą sukcesywnie dostosowywane do standardów sieci koncernu obowiązujących w innych krajach, m.in. poprzez wdrażanie formatu Stop Cafe.

"Już teraz, podobnie jak w Czechach, na słowackich stacjach dostępne są polskie produkty, w tym między innymi napoje, artykuły spożywcze, oleje i płyny eksploatacyjne"

- przypomniała spółka.

"Zgodnie z zapowiedziami zrealizowaliśmy nasz cel na ten rok, zakładający budowę fundamentów dla dalszego rozwoju sieci detalicznej Grupy Orlen na Słowacji. Jednak ważniejsze niż liczba obiektów są dla nas parametry biznesowe i rentowność stacji. Już teraz widzimy, że słowaccy klienci bardzo dobrze oceniają nasze obiekty i ofertę. Przyszły rok będzie czasem pozyskiwania kolejnych obiektów oraz ujednolicania standardów stacji włączanych do naszej sieci. W ciągu kilku lat chcemy należeć do liderów rynku detalicznego na Słowacji" – powiedział Tomasz Wiatrak, prezes Unipetrolu, który zarządza stacjami wchodzącymi w skład Grupy Orlen w Czechach i na Słowacji.

PKN Orlen podał, że Grupa Orlen ma największą w Europie Środkowo-Wschodniej sieć ponad 2800 stacji paliw w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji i na Litwie. Jak podał PKN Orlen, na koniec trzeciego kwartału 2019 r. w ramach sieci jego stacji paliw funkcjonowało ponad 2100 punktów gastronomicznych Stop Cafe oraz Star Connect, w tym blisko 460 sklepów convenience pod marką O!SHOP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl