Kamienice w Bytomiu – jedne z najpiękniejszych w Polsce

Kamienice w Bytomiu, to zabytkowe i pełne walorów architektonicznych budynki. O historycznej wartości miasta decydują w głównej mierze XIX wieczne kamienice, których wyjątkowa różnorodność stawia Bytom w czołówce polskich miast ze względu na ich wartość historyczną.

Kamienica przy ul. Jainty 18 (pierwsza z prawej)
Jan Mehlich; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Na terenie Bytomia znajduje się niemal pełny przekrój trendów architektury przełomu XIX i XX wieku, począwszy od stylów historyzujących, poprzez modernizm i secesję na ekspresjonizmie oraz funkcjonalizmie skończywszy. Na terenie śródmieścia znajdują się okazałe wille wybudowane w XIX oraz XX wieku.

Widocznym śladem po rozwoju przestrzennym Bytomia na przełomie XIX i XX wieku jest ciąg placów, prowadzący od Rynku poprzez plac Grunwaldzki, plac Sobieskiego do placu Akademickiego, uzupełniony leżącym nieco na uboczu placem Słowiańskim. Ścisłe centrum tworzy od drugiej połowy XIX wieku po dziś dzień położony na zachód od rynku plac Kościuszki wraz z głównym deptakiem miasta, ulicą Dworcową.

Kamienica przy ul. Jainty 12 w Bytomiu – murowana kamienica wybudowana została przed rokiem 1873 w stylu neorenesansowym. Jest to trzykondygnacyjny budynek, którego elewacja frontowa powyżej parteru wykończona jest białą cegłą glazurowaną. Nad oknami pierwszego piętra oraz nad parterem umieszczone zostały naczółki z symetrycznymi płaskorzeźbami zwanymi „herbami piekarzy”. Przedstawiają one w środkowej części tarczę z wypiekami oraz po prawej i lewej stronie rogi obfitości. Na rogach tarczy umieszczone zostały snopy zboża.

Kamienica przy ul. Jainty 18  z 1920 roku zaprojektował ją Konrad Segnitz. Jest to trójkondygnacyjny budynek w stylu eklektycznym z elementami secesyjnymi, którego elewacja frontowa wykonana została z czerwonej cegły. Ponad oknami drugiego piętra umieszczono płaskorzeźby o motywach roślinno-zwierzęcych. Parter, na którym znajdują się pomieszczenia handlowe wykończony został piaskowcem. Na rogu kamienicy znajduje się wykusz zwieńczony wieżyczką. Od strony placu Kościuszki umieszczona została lukarna, natomiast od strony ul. Webera lukarna oraz dwa mniejsze wykusze.

Kamienica przy ul. Józefa Jainty 14 z około 1880 roku wzniesiona w stylu neorenesansowym; ma trzy kondygnacje oraz użytkowe poddasze; budynek przykryty dachem mansardowym. Symetryczna fasada została wykonana z żółtej cegły.

Kamienica przy ul. Wojciecha Korfantego 31 wniesiona około 1890 roku w stylu neorenesansowym.  

Dom staromiejski przy ul. Stanisława Webera 2 z XVIII wieku w Bytomiu, najstarszy zachowany budynek mieszkalny w Bytomiu. Został wzniesiony z cegły, potynkowany, nakryty dachem naczółkowym; składa się z dwóch kondygnacji.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Kamienice w Bytomiu – jedne z najpiękniejszych w Polsce

ps
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo