Aktywny Kalendarz Adwentowy w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą

zdjęcie ilustracyjne / congerdesign, pixabay

  

Lubuskie Słubice i sąsiedni Frankfurt nad Odrą w Niemczech po raz 11. przygotowały w grudniu cykl wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym i rozrywkowym w ramach Aktywnego Kalendarza Adwentowego.

Wspólne odliczenie dni do Bożego Narodzenia rozpoczęło się 1 grudnia i potrwa do Wigilii. W tym czasie, każdego dnia w obu miastach będzie okazja do udziału w spotkaniach organizowanych w ramach Aktywnego Kalendarza Adwentowego.

Adwentowy cykl imprez rozpoczął się w niedzielę (1 grudnia). W polsko-niemieckim miejscu spotkań przy Slubicer Str. 8 we Frankfurcie swoje podwoje dla dzieci otworzy „bajowy las”. Było można w nim posłuchać bajek, pośpiewać, porozwiązywać zagadki i zajrzeć do domu czarownicy. Natomiast w poniedziałek (02 grudnia) we frankfurckiej sali koncertowej zabrzmią polskie i niemieckie kolędy. W inny dzień (07 grudnia) odbędzie się rodzinny bieg mikołajkowy, z kolei (09 grudnia) ewangelickiej salce parafialnej przy Friedrich-Ebert Str. 53 we Frankfurcie będzie muzykowanie z chórem gospel Heavenly Voices i słubickim chórem Adoramus. 19 grudnia w Kościele Mariackim we Frankfurcie, mieszkańcy obu miast spotkają się na śpiewaniu kolęd, a w wigilijny wieczór (24 grudnia br.) w Kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach będą mogli wziąć udział we wspólnej Pasterce.

Nawiązanie do Kalendarza Adwentowego jest przenośnią. W tym prawdziwym, będącym elementem niemieckiej tradycji związanej z Bożym Narodzeniem, dzieci odliczają dni do Wigilii, zjadając czekoladki. Natomiast w przypadku wspólnego przedsięwzięcia Słubic i Frankfurtu, tymi „czekoladkami” są przygotowane wydarzenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sędziowie nie mieszają się w politykę - to reguła demokracji. Prezydent: u nas jest inaczej

Andrzej Duda / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda, pytany o projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów autorstwa PiS powiedział, że regułą w krajach demokratycznych jest to, iż sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych i nie mieszają się w politykę. "To jest norma, która jest przestrzegana przede wszystkim w krajach na zachodzie Europy. Sędziowie nie uczestniczą w bieżącej polityce właśnie po to, żeby później, kiedy rozstrzygają sprawy dotykające polityki, nie było wątpliwości, że stoją po którejkolwiek z politycznych stron" - powiedział prezydent.

Posłowie PiS złożyli w ubiegłym tygodniu obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze.

[polecam:https://niezalezna.pl/301753-zmiany-w-sadownictwie-poslowie-opozycji-ruszyli-z-krytyka-kneblowanie-niszczenie-przesladowanie] [polecam:https://niezalezna.pl/301883-ta-nowela-wywolala-oburzenie-opozycji-ozdoba-sa-to-rozwiazania-stosowane-we-francji]

Andrzej Duda podczas rozmowy z dziennikarzami w Belgii został zapytany o ten projekt.

"Regułą właśnie w krajach demokratycznych jest to, że sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych i nie mieszają się w politykę. To jest norma, która jest przestrzegana przede wszystkim w krajach na zachodzie Europy. Sędziowie nie uczestniczą w bieżącej polityce właśnie po to, żeby później, kiedy rozstrzygają sprawy dotykające polityki, nie było wątpliwości, że stoją po którejkolwiek z politycznych stron"

- powiedział prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/301751-nie-tylko-kwestie-dyscypliny-nowy-projekt-poslow-pis-dotyczy-tez-procedury-wyboru-i-prezesa-sn]

Jak dodał, jest to niezbędne, po to, aby sędziowie, "także i w oczach społeczeństwa mogli zachować to, co jest tak bardzo ważne, a więc bezstronność i poczucie społeczne, że są bezstronni w sprawach które rozstrzygają, dzięki czemu później w efekcie jest także możliwość budowania w społeczeństwie tego, że wyroki wydawane przez sądy, czyli przez sędziów są wyrokami sprawiedliwymi".

"Taki system musi zostać w Polsce wreszcie wprowadzony"

- podkreślił Andrzej Duda.

[polecam:https://niezalezna.pl/302070-system-neumanowski-czy-niezawisle-sady-zandberg-straszy-kolejna-awantura-z-europa]

"Jeżeli mówimy o bezstronności politycznej sędziów, to niestety, ale w Polsce jest to sytuacja, która wymaga bardzo głębokiej analizy i bardzo głębokiej naprawy"

- oświadczył prezydent.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl