Romowie już po raz 38. pielgrzymowali na Jasną Górę. "Są z Matką Bożą w szczególny sposób"

/ fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

  

Około 400 osób zgromadziła 38. Pielgrzymka Romów, która w niedzielę odbyła się na Jasnej Górze. W Częstochowie na wspólnej modlitwie spotkali się przedstawiciele społeczności romskiej z całej Polski.

Po południu pielgrzymi uczestniczyli we mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji opolskiej Paweł Stobrawa. Eucharystię koncelebrowali krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki oraz rzecznik prasowy episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bp Stobrawa powiedział, że darzy Romów uznaniem m.in. za ich wielki szacunek dla osób starszych, chorych.

- Miałem takie doświadczenia w szpitalu, że jak ktoś był w szpitalu, to cały szpital otoczony wielką troską i dlatego chciałbym ich zachęcać, aby dalej to pielęgnowali

 - powiedział biskup, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

- Romowie są bardzo religijni, bardzo duże znaczenie ma u nich kult Matki Bożej i oni zawsze są w szczególny sposób z Matką Bożą. Oni mają specyficzną kulturę, można w nich dostrzec coś pozytywnego - jak tę wielką rodzinność, wspólnotę; gdy ktoś zachoruje, to są w stanie postawić namiot koło szpitala, by być razem z tym chorym. Są bardzo gościnni, radośni, mają wielki szacunek dla starszych, nikt do domu starców ojca czy matki nie pośle, są wielką rodzinną wspólnotą

– zaznaczył ks. Opocki.

Romowie mają w naszym kraju status mniejszości etnicznej. Przynależność do niej podczas przeprowadzonego w 2011 r. spisu powszechnego zadeklarowało blisko 17 tys. obywateli polskich. Według szacunków w Polsce mieszka 20-35 tys. osób posługujących się językiem romskim

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, jasnagora.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczecin: lodołamacze w pogotowiu

/ http://szczecin.wody.gov.pl/

  

13 polskich i niemieckich lodołamaczy jest przygotowanych do akcji lodołamania - poinformowały służby prasowe Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie. Jednostki będą działały na Szczecińskim Węźle Wodnym oraz na Odrze Granicznej.

Pogotowie zimowe w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie trwa od 1 grudnia do 15 marca. Wszystkie lodołamacze przeszły kontrole i są przygotowane do kruszenia lodu. W akcji, jeśli będzie potrzeba, brać będzie udział łącznie 13 jednostek. Siedem z Polski i sześć z Niemiec.

"W trakcie zimowej polsko-niemieckiej narady ustaliliśmy szczegóły współdziałania, będziemy kruszyć lód na odcinku od ujścia Nysy Łużyckiej w górę Odry oraz częściowo, jeżeli będzie taka potrzeba na Warcie w kierunku północnym"

- powiedział dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski. Jak dodał, "akcją lodołamania objęty jest cały Szczeciński Węzeł Wodny oraz Jezioro Dąbie".

W razie potrzeby odkuwane z lodu będą również inne akweny administrowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie mające znaczenie dla żeglugi śródlądowej.

Na razie akcja lodołamania nie jest potrzebna z racji stosunkowo wysokiej temperatury wody. Prognozy wskazują, że okres świąteczny także będzie z dość wysoką temperaturą.

Ujemne temperatury mają wystąpić tylko wieczorami. Żeby pojawił się tzw. śryż, musiałyby występować regularne temperatury poniżej pięciu stopni Celsjusza.

Akcja lodołamania ma na celu ochronę przeciwpowodziową mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Spiętrzony lód mógłby prowadzić do powodzi lodowych oraz zatorowych, szczególnie niebezpiecznych w czasie odwilży.

Obecnie w Trójmieście trwa budowa dwóch nowych jednostek dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Nowe lodołamacze zastąpią te, które we flocie Zarządu są już od ponad 50 lat. Jednostki kosztować będą ponad 30 mln zł. Jednostki mają zostać oddane do użytku w drugiej połowie 2020 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl