Charytatywna aukcja na Dom Autysty

zdjęcie ilustracyjne / Arek Socha , pixabay

  

Artyści i kolekcjonerzy sztuki współczesnej podarowali łącznie 100 prac na charytatywną aukcję w poznańskim CK Zamek. Pieniądze z licytacji zostaną przekazane na stworzenie pierwszego w regionie Domu Autysty.

Swoje prace na aukcję przekazali m.in. m.in. Ewa Kuryluk, Wilhelm Sasnal, Honza Zamojski, Elżbieta Jabłońska i Małgorzata Szymankiewicz, a także prof. Marek Jakuszewski, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Licytować można będzie także prace młodych artystów związanych z Poznaniem, m.in. street-artowca Noriakiego.

Dochód z aukcji zostanie przekazany na stworzenie jednego z pierwszych w Polsce i zarazem pierwszego w regionie Domu Autysty.

Budowa Domu Autysty na poznańskich Ogrodach już się rozpoczęła. Fundacja Dom Autysty, organizacja założona przez rodziny osób z autyzmem, zdobyła na nią dofinansowanie unijne. Projekt nie obejmuje jednak całości wyposażenia i zagospodarowania terenu – i na ten cel, a także na zajęcia terapeutyczne dla młodzieży z autyzmem, zostanie przeznaczony dochód z tegorocznej aukcji

- podkreślił prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski.

Aukcję swoim patronatem objęli Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Wojciech Hora oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci - po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców.

Dom Autysty w Poznaniu powstaje dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec czerwca 2020 roku, zaś zajęcia dla osób z autyzmem placówka ma rozpocząć we wrześniu 2020 roku.

W domu ma się znaleźć 11 mieszkań, pokojów z łazienką, a także pomieszczenia do prowadzenia warsztatów dla osób z autyzmem. Fundacja otrzymała także – z Europejskiego Funduszu Społecznego – grant unijny na prowadzenie zajęć dla dorosłych osób z autyzmem oraz na tzw. pobyty wytchnieniowe. Projekt przewidziany jest na okres dwóch lat, natomiast po jego zakończeniu fundacja zapewnia, że będzie nadal prowadziła w budynku zajęcia dzienne i pobyty wytchnieniowe.

Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym. Objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Nie jest to zaburzenie dziedziczne. Statystycznie dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Najczęściej rozpoznawany jest w dzieciństwie i poza problemami nawiązywania kontaktów może charakteryzować się także agresją, nadpobudliwością i nieprzewidywalnością. Jest to jedno z najczęściej występujących rodzajów upośledzenia rozwojowego na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dwulatek w oknie życia

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/cherylholt

  

Niespełna dwuletni chłopiec został znaleziony w oknie życia prowadzonym przez siostry Klaryski w Bydgoszczy. Dziecko jest zdrowe. Sprawę zbada sąd rodzinny.

"Każdy rodzic może zostawić dziecko w oknie życia anonimowo. Jeżeli nie ma znamion popełnienia przestępstwa, to policja nie sprawdza, jakie były powody takiej decyzji rodziców. W tym przypadku także tak jest, bo nie stwierdziliśmy na ciele dziecka oznak przemocy i nie może też być mowy o jego zaniedbaniu"

- podkreśliła w rozmowie z podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W tym mieście w oknie życia siostry zakonne znalazły do tej pory troje dzieci. Chłopiec podrzucony do okna życia w niedzielę jest najstarszy, bo w poprzednich dwóch przypadkach były to niemowlaki.

Procedura jest taka, że dziecko trafia od razu do szpitala i tam jest badane. Policja przekazała sprawę do sądu, który zadecyduje o tym, czy chłopiec trafi do rodziny zastępczej.

"Sąd może też zlecić policji dodatkowe, inne czynności, ale jeszcze nie mamy informacji o tym, że coś takiego nastąpiło. Dla nas zazwyczaj na tym etapie sprawa się kończy. Rzeczywiście jednak nie zdarza się często, żeby rodzice zostawiali w oknie życia blisko dwuletnie dzieci"

- dodała podkom. Kowalska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts