Papież: Żłobek jako apel o braterski świat

zdjęcie ilustracyjne / jackmac34 CC0

  

Ze żłóbka płynie apel Jezusa o dzielenie się z ubogimi, o „bardziej braterski świat, w którym nikt nie jest wykluczony” - wskazał papież Franciszek w liście apostolskim poświęconym znaczeniu i wartości żłóbka. Podpisał go dziś w sanktuarium w Greccio.

W tym miasteczku we włoskim regionie Lacjum z inicjatywy świętego Franciszka w Asyżu w 1223 roku powstała pierwsza w historii szopka. W pierwszą niedzielę adwentu w grocie Sanktuarium Żłóbka papież podpisał list „Admirabile signum” (łac. godny podziwu).

List otwierają następujące słowa: „Godny podziwu znak żłóbka, tak drogi chrześcijanom, zawsze budzi zadziwienie i zdumienie”.

Papież wyjaśnił następnie, że listem tym chce wesprzeć „piękną tradycję” rodzin, które przed Bożym Narodzeniem przygotowują żłóbek, a także zwyczaj ustawiania go w miejscach pracy, szkołach, szpitalach, więzieniach, na placach. - Chciałbym, aby ta praktyka nie ustała, a wręcz mam nadzieję, że tam, gdzie została zaniechana, zostanie odkryta na nowo i ożywiona - dodał.

Franciszek przypomniał, że pierwszym żłóbku w Greccio nie było figurek; został stworzony i zrealizowany przez tych, którzy byli tam obecni.

„Święty Franciszek, z prostotą tego znaku, dokonał wielkiego dzieła ewangelizacji. Jego nauczanie przeniknęło do serc chrześcijan i pozostaje aż do naszych dni jako autentyczna forma zaproponowania na nowo piękna naszej wiary z prostotą”

- napisał papież.

Wyraził przekonanie, że szopka wywołuje wzruszenie, gdyż „ukazuje czułość Boga”.

Jak wskazał, „w Jezusie Ojciec dał nam brata, który wychodzi, by nas szukać, kiedy jesteśmy zdezorientowani i zatracamy kierunek; wiernego przyjaciela, który jest zawsze blisko nas; dał nam swego Syna, który nam przebacza i podnosi nas z grzechu”.

Jak podkreślił, tworzenie żłóbka pomaga przeżyć na nowo historię z Betlejem, a w sposób szczególny jest to zachęta do naśladowania drogi pokory i ubóstwa. To wezwanie do tego, by służyć miłosiernie Jezusowi, który jest obecny w „najbardziej potrzebujących braciach i siostrach” - wskazał.

Papież zwrócił uwagę na to, że szczególne wzruszenie powinno towarzyszyć umieszczaniu w żłóbku gór, strumieni, owiec i pasterzy, bo jest to przypomnienie, że „całe stworzenie uczestniczy w święcie przyjścia Mesjasza”.

„Ze żłóbka wyraźnie wyłania się przesłanie, że nie możemy dać zwieść się bogactwu i wielu ulotnym propozycjom szczęścia” - napisał Franciszek. Dodał, że rodząc się w stajence, „sam Bóg rozpoczyna jedyną prawdziwą rewolucję, która daje nadzieję i godność wydziedziczonym, usuniętym na margines”. Według papieża jest to „rewolucja miłości, rewolucja czułości”.

„Ze żłóbka Jezus z łagodną mocą wygłasza apel o dzielenie się z ostatnimi jako drogę do bardziej ludzkiego i braterskiego świata, w którym nikt nie jest wykluczony ani usuwany na margines”

- wskazał.

Zauważył też, że szopka skłania do refleksji na temat odpowiedzialności każdego chrześcijanina za bycie ewangelizatorem. „Nie ma znaczenia, w jaki sposób urządzony jest żłóbek. Może być zawsze taki sam albo przerabiany co roku. Liczy się to, aby przemawiał do naszego życia” - napisał papież. „Wszędzie i w każdej formie, żłóbek mówi o miłości Boga” - podkreślił.

Zdaniem Franciszka szopka „należy do miłego i wymagającego procesu przekazywania wiary”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze. "Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów"

Zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów był najważniejszym punktem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Bukiet białych róż przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej złożył abp Wacław Depo wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

- Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów. Obroń Kościół na ziemi polskiej, aby miał odwagę głoszenia prawdy w porę i nie w porę

– mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo modlił się, aby Matka Boża zwyciężała w życiu naszych wspólnot, zwłaszcza gdy – jak mówił – "w naszym czasie na polskiej ziemi zagrożona jest źle pojęta i źle użyta wolność, godność kobiety i matki, godność i przyszłość dzieci".

Hołd z kwiatów w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP to zwyczaj praktykowany w Częstochowie od 2009 r., kiedy poświęcono nową figurę Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Dziesięć lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się nieszporami w kaplicy Matki Bożej. Po nich duchowni i wierni w tzw. procesji światła przeszli przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej.

Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup został wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury wiązankę białych róż. Później białe kwiaty przed pomnikiem złożyli inni uczestnicy uroczystości.

Przeor klasztoru o. Marian Waligóra przypomniał, że uroczystości NMP Niepokalanej na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem – od 10 lat 8 grudnia jest dniem łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

Składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak specyfiką Jasnej Góry jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.

Rzymski zwyczaj hołdu z kwiatów (omaggio floreale) zapoczątkował w 1938 r. papież Pius XI, który polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składa Matce Bożej wieniec z kwiatów.

Podczas niedzielnej uroczystości podkreślano również łączność z warszawskim kościołem pod wezwaniem Ducha Świętego, skąd co roku do Częstochowy wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza – najstarsza i najliczniejsza w Polsce, nazywana często królową pielgrzymek. W niedzielę warszawski kościół, gdzie przed laty zrodziła się inicjatywa modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, otrzymał tytuł Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

- Warszawski klasztor bardzo związany jest z Jasną Górą nie tylko jako miejsce, skąd wyrusza pielgrzymka piesza, ale również przez obecność Maryi w kopii cudownego obrazu w bocznej kaplicy, a także dlatego, że tam rozpoczęła się wielka modlitwa w obronie życia, a Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji znajduje się na Jasnej Górze

– wyjaśnił o. Marian Waligóra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl