Arcybiskup Wiktor Skworc podziękował górnikom za ich pracę

abp Wiktor Skworc / TVP1

  

Drodzy górnicy, dziękujemy za trud waszej pracy, to dzięki niej mamy energię elektryczną i ciepło - mówił w niedzielę w Rudzie Śląskiej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w dzielnicy Bielszowice przewodniczył mszy ku czci patronki górników św. Barbary. „To wy gwarantujecie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju” - dodał arcybiskup.

We mszy uczestniczyli, m.in. górnicy, emeryci górniczy oraz ich bliscy, przedstawiciele władz, spółek górniczych i kopalń, związkowcy.

Arcybiskup powiedział w homilii, że dzień św. Barbary jest w tym roku obchodzony w szczególnym kontekście – obchodów setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego i czterdziestej rocznicy spotkania mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia z Janem Pawłem II na Jasnej Górze.

Hierarcha przypomniał, że impulsem do wybuchu powstania były wydarzenia na kopalni Mysłowice w sierpniu 1919 r., gdzie niemiecka straż graniczna otworzyła ogień do protestujących. Zginęło wtedy siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec, który przyszedł po wypłatę w imieniu chorego ojca.

Abp Skworc wspomniał też słowa Jana Pawła II skierowane do Ślązaków podczas wizyty w Częstochowie w czerwcu 1979 r. Papież mówił wówczas, że Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie to „ziemia wielkiej pracy i wielkiej modlitwy”.

Dziś - po upływie czterdziestu lat - Jan Paweł II zobaczyłby inny krajobraz Górnego Śląska, chociaż ciągle dominują jeszcze wieże kopalnianych szybów - niektóre już tylko jako pomniki poprzemysłowej architektury - i wieże kościelne. To one wyznaczały i wyznaczają rytm naszej modlitwy i pracy

- wskazał metropolita.

Mówiąc o obecnej sytuacji górnictwa abp Skworc ocenił, że po dobrych dla branży latach 2017 i 2018, kończący się rok nie był łatwy, na co wpływ ma unijna polityka klimatyczna, wycofywanie się przemysłu hutniczego z Europy, spadające ceny węgla na rynkach i coraz trudniejsze warunki eksploatacji tego surowca, co wpływa na koszty wydobycia.

Drodzy górnicy, dziękujemy za trud waszej pracy (...) To dzięki niej mamy energię elektryczną i ciepło i to wy gwarantujecie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju

- powiedział abp Skworc.

Co można dziś - w dniu górniczego święta – powiedzieć o górnictwie przyszłości? Odpowiedź na postawione pytanie znaleźć można w Programie dla górnictwa węgla kamiennego, to program przyjęty przez rządzących. Napisano tam: górnictwo powinno być rentowne, efektywne i nowoczesne. Ambitny program - oby takim się stało, oby takim się stawało

- podkreślił.

W dalszej części homilii hierarcha wyraził nadzieję, że bezpowrotnie minęły czasy niedzielnej pracy górników. Przypomniał, że gwarancje wolnych niedziel zapisano w porozumieniu jastrzębskim z 3 września 1981 r.

Pamiętamy, my starsi, wcześniej bywało inaczej i górnicy przez dziesiątki lat byli pozbawieni wolnej niedzieli: kraj potrzebował dewiz, dlatego bezwzględnie górnika eksploatowano i zasoby górnicze, już nie mówię o środowisku naturalnym, jak było niszczone

- mówił.

Dzięki Bogu i determinacji ludzi "Solidarności", przy wsparciu ludzi wiary, odzyskaliśmy niedzielę. Ten dzień, ofiarowany nam przez Boga do świętowania, ma służyć uzdrowieniu relacji człowieka z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze światem

- wskazał arcybiskup i podkreślił, że każdemu potrzebny jest niedzielny odpoczynek, który nie może być przywilejem bogatych, ale prawem dla wszystkich.

Tegoroczną Barbórkę – przypadający 4 grudnia Dzień Górnika – pracownicy kopalń obchodzą już od kilku dni. Uroczyste akademie zorganizowały m.in. Wyższy Urząd Górniczy, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i Główny Instytut Górnictwa. W sobotę w Katowicach, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, odbyła się uroczysta akademia Polskiej Grupy Górnicze

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hołownia ogłosił start na prezydenta. Oklaskiwał go... zaufany człowiek Donalda Tuska

Zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski, Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Szymon Hołownia chce zostać prezydentem Polski. Zapowiedział właśnie, że zamierza kandydować w przyszłorocznych wyborach. Mówił również, że nie zakłada partii politycznej i że kampanię sfinansuje głównie z darowizn. Politycy zarzucają mu brak zaplecza, ale... czy na pewno tak jest? Okazało się bowiem, że do Gdańska na wystąpienie Hołowni przybył "człowiek Donalda Tuska" - tak bowiem mówi się o Jacku Cichockim.

Szymon Hołownia ogłosił dziś, że zamierza kandydować na urząd prezydenta kraju w wyborach, które odbędą się w maju 2020 roku. Podczas swojego pierwszego przemówienia wyznaczył jeden z kluczowych postulatów - "przyjazny rozdział Kościoła od państwa".

[polecam:https://niezalezna.pl/301059-holownia-kandydatem-na-prezydenta-oglosil-chce-przyjaznego-rozdzialu-kosciola-od-panstwa]

Podczas spotkania, które odbyło się w Gdańsku, zapowiadane były tłumy gości. Telewidzom nie było jednak dane ich dostrzec, gdyż widownia w trakcie wystąpienia Hołowni nie była oświetlona - cała uwaga spadła prezentera telewizyjnego, od dziś - także polityka. Dopiero później zaczęły pojawiać się fotografie z kuluarów. Kogo można było zobaczyć?

Okazuje się, że na spotkanie z Hołownią przybył... Jacek Cichocki - jeden z najbardziej zaufanych ludzi Donalda Tuska, były minister spraw wewnętrznych i były szef Kancelarii Premiera. Gdy zeznawał przed komisją śledczą do spraw Amber Gold, potwierdził tylko, że poprzednia ekipa rządząca działała opieszale i w kompromitujący sposób. "Nie znam", "nie wiem", "nie pamiętam" - odpowiadał na pytania. Z jego twarzy nie schodził też uśmiech, choć sprawa była poważna.

[polecam:https://niezalezna.pl/216299-zaufany-minister-tuska-zirytowal-poslow-wtedy-wassermann-wyciagnela-notatke-cbs-zaiskrzylo]

O tym, że Cichocki pojawił się na spotkaniu z Szymonem Hołownią, poinformował dziennikarz Wirtualnej Polski Michał Wróblewski. Według tej informacji, były minister w rządzie Donalda Tuska miał się pojawić "jako sympatyk".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl