Lubnauer mówiła, że dług Nowoczesnej to "dwa miliony z czymś". Szłapka tłumaczy, ile zostało do spłaty

Katarzyna Lubnauer i Adam Szłapka / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Temat kredytu zaciągniętego przez Nowoczesną i jego spłaty znów trafił na medialne łamy. Kilka miesięcy temu ówczesna szefowa partii stwierdziła, pytana o wysokość długu, że jest to "dwa miliony z czymś". Nowy szef ugrupowania w rozmowie z portalem interia.pl zapowiada cięcia kosztów i przyznaje, że do spłacenia została jeszcze połowa kredytu.

Dług Nowoczesnej od dłuzszego czasu nie przestaje być obiektem dużego zainteresowania medialnego. Problemy pojawiły się, gdy na skutek pomyłki partia nie uzyskała subwencji z budżetu państwa i została ze zobowiązaniami w dość podbramkowej sytuacji. W maju 2018 r. Ryszard Petru deklarował, że zobowiązania pod koniec 2017 r., kiedy przestał być liderem ugrupowania, wynosiły 1,8 mln złotych.

- Tak długo jak ja byłem [przewodniczącym], raty były spłacane, jak mnie zabrakło w Nowoczesnej, przestała być w stanie spłacać te raty

- mówił Petru w grudniu 2018 r. w rozmowie z Wirtualną Polską.

Następczyni Petru na fotelu przewodniczącego Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer w czerwcu w RMF FM stwierdziła, że dług partii wynosi "dwa miliony z czymś"

- Po pierwsze nie ma przepisów prawa, które mówiłyby, że w jakikolwiek sposób długi spadają na podatników, na budżet państwa. To jest jedna rzecz – warto poczytać prawo. Po drugie, nie ma drugiej partii politycznej, na której tyle zaoszczędził budżet państwa poprzez błąd, który zresztą skutkuje w tym, pełnomocnika finansowego Nowoczesnej (...). zaoszczędził na nas ponad 20 milionów złotych - mówiła Lubnauer.

Katarzynę Lubnauer zastąpił na stanowisku szefa partii Adam Szłapka i przyszło nowe. Przewodniczący zapowiedział cięcia i racjonalizację kosztów.

Szłapka poinformował w rozmowie z portalem interia.pl, że partia zmienia warszawską siedzibę.

- Zmieniamy biuro. (…) Będziemy współpracować z biurem poselskim naszej warszawskiej posłanki, czyli Katarzyny Lubnauer. Nie potrzebujemy tak dużej powierzchni, jaką mamy teraz - wyjaśnił.

Pytany, czy jest to podyktowane m.in. koniecznością oszczędzania, nowy lider Nowoczesnej odpowiedział:

- To są oczywiście oszczędności i racjonalizacja kosztów. Nowoczesna ma przecież problemy finansowe i musimy ciąć koszty.

Mówiąc o zobowiązaniach partii poinformował, że są to "przede wszystkim zobowiązania wobec banku PKO BP". Szłapka wskazał, że partii pozostała do spłacenia "ponad połowa tego kredytu".

Szef Nowoczesnej zapowiedział, że jego partia będzie negocjować ostateczny termin spłaty zobowiązania, ponieważ chce spłatę zadłużenia rozłożyć w czasie.

- Poza tym czekamy na rozstrzygnięcie w Strasburgu. Złożyliśmy skargę, bo uważamy, że kara za błąd popełniony w 2015 roku jest niewspółmiernie duża do tego błędu

 - powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne śmiertelne ofiary koronawirusa w Iranie

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie - podała w czwartek irańska agencja informacyjna IRNA. W kraju tym jest 141 osób zainfekowanych koronawirusem. Wcześniejszy bilans mówił o 139 zakażonych i 19 ofiarach śmiertelnych.

Z udostępnionej infografiki wynika, że koronawirus rozprzestrzenił się na 20 z 31 irańskich ostanów (prowincji).

Najbardziej dotknięta pozostaje prowincja Kom, ze świętym dla szyitów miastem Kom. Łącznie odnotowano tam do tej pory 63 przypadki zakażenia koronawirusem.

Eksperci obawiają się, że Iran zaniża liczbę zainfekowanych COVID-19, ponieważ w ostatnich dniach pojawiły się przypadki w całej Zatoce Perskiej związane z Islamską Republiką Iranu: zakażone osoby, albo odwiedzały wcześniej Iran, jak w Omanie, albo są Irańczykami i przyjechali do jakiegoś kraju, jak miało to miejsce w Iraku.

Epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażonych zostało 78 497 osób, spośród których 2 744 zmarły. Koronawirus rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów, w których dotąd odnotowano 60 przypadków śmiertelnych, w tym 22 w Iranie, 13 w Korei Południowej, 12 we Włoszech i 8 w Japonii. W sumie na świecie zakażonych jest ponad 82 tys. ludzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts