Watykan szykuje się na Boże Narodzenie. Niezwykła szopka i choinka staną na placu św. Piotra

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/CShin

  

Na placu Świętego Piotra trwają ostatnie prace przy ustawionej tam choince i szopce. Pochodzą z terenów na północy Włoch, zniszczonych przed rokiem w wyniku katastrofalnych nawałnic. O skutkach żywiołu przypominać będą pnie powalonych drzew i ich korzenie.

Uroczystość zapalenia świateł na choince i odsłonięcia szopki w Watykanie odbędzie się w najbliższy czwartek o zmierzchu. Tego dnia papież Franciszek przyjmie na audiencji ich ofiarodawców oraz delegacje z terenów, z których pochodzą.

Świerk czerwony przywieziono z miejscowości Rotzo na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy w regionie Wenecja Euganejska. Drzewo ma 26 metrów wysokości. Okaz wybrał szef watykańskich ogrodników, który był tam w sierpniu. Choinka z tamtych terenów miała trafić na plac Świętego Piotra już przed rokiem w związku z setną rocznicą zakończenia pierwszej wojny światowej. Jedna z jej bitew, pod Asiago, odbyła się właśnie na tych terenach.

Na przełomie października i listopada ub. roku zostały one zniszczone w wyniku huraganowych wiatrów. Na północy Włoch runęło wtedy około 14 milionów drzew. Takich strat nie zanotowano wcześniej w najnowszej historii kraju.

Szopka, wykonana między innymi z prostych desek, jest darem osady Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga, liczącej 1400 mieszkańców. W przygotowaniu żłóbka uczestniczyli tam niemal wszyscy. Szopka została zbudowana na placu Świętego Piotra przez strażaków - ochotników przybyłych z tej miejscowości.

W szopce ustawione będą 23 figury, także postaci charakterystycznych dla tych rejonów.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki w Watykanie wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasz portal przyciąga na naprawdę długo. Niezalezna.pl wśród liderów!

  

Niezalezna.pl wśród internetowych liderów! Z badania przeprowadzonego dla wirtualnemedia.pl nasz portal jest jednym z najbardziej przyciągających uwagę internautów serwisów związanych z tygodnikami opinii w Polsce. Co więcej, w porównaniu z listopadem 2019 r. - w grudniu niezalezna.pl zanotowała wzrost czytelników. Dziękujemy!

Portal branżowy wirtualnemedia.pl opublikował badanie aktywności w największych serwisach związanych z polskimi tygodnikami opinii w grudniu 2019 r. 

Portal niezalezna.pl znalazł się w czołówce jeśli chodzi o odsłony oraz średni czas korzystania z serwisu. 

W grudniu 2019 r. odnotowaliśmy bowiem 23 291 879 odsłon, co daje nam w rankingu 3. miejsce.

Czytelnicy przebywali na naszej stronie średnio 21 minut i 56 sekund, co pozwoliło nam na zajęcie 2. miejsca wśród serwisów związanych z tygodnikami opinii.

Jak pisze portal wirtualnemedia.pl, niezalezna.pl znalazła się wśród serwisów, które "najmocniej przyciągają internautów".

Z badania Gemius/PBI wynika również, że w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, w grudniu 2019 r. wzrosła - o blisko 25 tysięcy - liczba użytkowników naszego portalu.

Serdecznie dziękujemy naszym Czytelnikom za wybór naszego portalu!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wirtualnemedia.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts