Wielka gala Polskiej Grupy Górniczej. Premier: Wysiłek górników jest trudny do porównania z czymkolwiek innym

  

"Polskie górnictwo gwarantuje bezpieczeństwo przede wszystkim energetyczne; to również niskie ceny. Dzisiaj Polska ma w Europie jedne z najniższych cen energii właśnie również dzięki polskiemu górnictwu" – podkreślił podczas uroczystej gali barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej premier Mateusz Morawiecki.

W sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach zgromadzili się nie tylko przedstawiciele załogi PGG, ale i firm z nią współpracujących, członkowie rządu, posłowie i europarlamentarzyści, władze samorządowe i wojewódzkie regionu.

PGG to największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze. Jest również największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Powstała w 2016 roku, a od 2017 jest spółką akcyjną, która dynamicznie się rozwija. Jednak dziś górnictwo ma problemy z powodu polityki dekarbonizacji prowadzonej przez UE. Premier zwrócił uwagę na gali w Katowicach, że polityka klimatyczna UE zmienia warunki w Polsce.

I my używając siły państwa polskiego, ale jednocześnie chcąc przecież dalej być jak najbardziej częścią UE, musimy dopasowywać do tego naszą politykę

- podkreślił.

Dlatego walczymy w Brukseli o jak najlepsze warunki dla polskiego górnictwa

- dodał.

Zdaniem premiera, sposobem na dostosowanie się do wymogów UE jest unowocześnienie górnictwa. – To pozwoli zachować jego model wobec żądań UE - mówił premier. - Transformacja, która się tutaj dokonuje musi uwzględniać wielki potencjał inżynieryjny, projektowy, techniczny, górniczy, technologiczny - zaznaczył, dodając, że praca górników jest świadectwem umiejętności łączenia przeszłości z nowoczesnością. - Wszyscy chcemy tej nowoczesności z jednej strony, żeby nasze kopalnie pracowały jak najbezpieczniej, ale z drugiej strony, żeby były jak najefektywniejsze. To jest też potrzebne, żebyśmy obronili model naszego górnictwa wobec żądań UE. Musimy połączyć nasze zdolności zarządzania górnictwem, energetyką z nowoczesnymi trendami przyszłości - podkreślił dodając, że "nie ma lepszego miejsca do takiego połączenia niż Śląsk"

Chylę czoła przed wszystkimi górnikami, którzy ten wielki trud, poświecenie od wielu lat wykonują dla dobra Polski

– powiedział.

To wysiłek trudny do porównania z czymkolwiek innym. Chcę też powiedzieć, że polski rząd zrobi wszystko, żeby w tych trudnych czasach, kiedy regulacje europejskie zmuszają do zmian, wypracowywać takie rozwiązania, które pozwolą utrzymać wielki potencjał Śląska

– podkreślił szef rządu.

Podobną deklarację złożył wicepremier Jacek Sasin, który uczestniczył w akademii barbórkowej w kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach.

Chcę wyraźnie powiedzieć, że rząd nie zmienia swojej polityki wobec górników i górnictwa. Wykorzystanie węgla i opieranie się na tym bogactwie nie stoi w sprzeczności z działaniami na rzecz ochrony klimatu. Pomogą nam w tym nowe technologie

– podkreślił Jacek Sasin.

Polskie górnictwo węglowe było i będzie jednym z podstawowych sektorów gospodarki współdecydujących o bezpieczeństwie energetycznym państwa. Jesteśmy krajem, który chce i potrafi korzystać z własnych zasobów naturalnych

- zaznaczył Sasin.

Polski rząd nie zamierza zamykać kopalń, jak to zrobili Niemcy i jak sugerują niektórzy politycy opozycji.

Absolutnie nie jest tak, że górnictwo zostało zepchnięte na dalszy plan. Filar klimatyczno-energetyczny ma w rządzie bardzo ważną przestrzeń

– podkreśla Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych.

Rozwiał też pogłoski o utracie przez sektor znaczenia w nowej strukturze rządu. - Energetyka i klimat będą istotnym elementem w negocjacjach z bardzo trudnymi partnerami UE. Ten obszar negocjacyjny musi być na najwyższym poziomie. I zmiany w rządzie odpowiadają tym bardzo ambitnym zamierzeniom – tłumaczy Gawęda. Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa uważa jednak, że dla branży nadchodzi trudny rok w związku z trendami cenowymi surowca na świecie.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze. "Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów"

Zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów był najważniejszym punktem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Bukiet białych róż przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej złożył abp Wacław Depo wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

- Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów. Obroń Kościół na ziemi polskiej, aby miał odwagę głoszenia prawdy w porę i nie w porę

– mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo modlił się, aby Matka Boża zwyciężała w życiu naszych wspólnot, zwłaszcza gdy – jak mówił – "w naszym czasie na polskiej ziemi zagrożona jest źle pojęta i źle użyta wolność, godność kobiety i matki, godność i przyszłość dzieci".

Hołd z kwiatów w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP to zwyczaj praktykowany w Częstochowie od 2009 r., kiedy poświęcono nową figurę Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Dziesięć lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się nieszporami w kaplicy Matki Bożej. Po nich duchowni i wierni w tzw. procesji światła przeszli przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej.

Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup został wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury wiązankę białych róż. Później białe kwiaty przed pomnikiem złożyli inni uczestnicy uroczystości.

Przeor klasztoru o. Marian Waligóra przypomniał, że uroczystości NMP Niepokalanej na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem – od 10 lat 8 grudnia jest dniem łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

Składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak specyfiką Jasnej Góry jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.

Rzymski zwyczaj hołdu z kwiatów (omaggio floreale) zapoczątkował w 1938 r. papież Pius XI, który polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składa Matce Bożej wieniec z kwiatów.

Podczas niedzielnej uroczystości podkreślano również łączność z warszawskim kościołem pod wezwaniem Ducha Świętego, skąd co roku do Częstochowy wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza – najstarsza i najliczniejsza w Polsce, nazywana często królową pielgrzymek. W niedzielę warszawski kościół, gdzie przed laty zrodziła się inicjatywa modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, otrzymał tytuł Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

- Warszawski klasztor bardzo związany jest z Jasną Górą nie tylko jako miejsce, skąd wyrusza pielgrzymka piesza, ale również przez obecność Maryi w kopii cudownego obrazu w bocznej kaplicy, a także dlatego, że tam rozpoczęła się wielka modlitwa w obronie życia, a Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji znajduje się na Jasnej Górze

– wyjaśnił o. Marian Waligóra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl