Literackie gusta Polaków z XX-lecia międzywojennego

  

Wydawnictwa z lat 20. i 30. XX w. dostępne w 1939 r. w stołecznych księgarniach znalazły się na wystawie w Muzeum Drukarstwa. To książki popularnonaukowe, poezja i literatura dla dzieci, ale też encyklopedie i albumy, które mają dać wyobrażenie o upodobaniach literackich mieszkańców.

Ekspozycja Okno wystawowe księgarni warszawskiej w 1939 roku, jak wskazuje tytuł, jest przypomnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny. Przygotowana została z wybranych pozycji z Księgozbioru Muzeum Drukarstwa. Obejmuje wydawnictwa z lat 20. i 30. XX w. dostępne wówczas w warszawskich księgarniach. Wydawnictwa te dają pewne wyobrażenie o upodobaniach literackich mieszkańców miasta, chociaż oczywiście nie w pełni odzwierciedlają zainteresowania czytelników sprzed 80 lat.

 – powiedziała starsza kustosz z Muzeum Drukarstwa Maria Ejchman.

Publikacje pogrupowano według działów tematycznych - tak jak w księgarni. Zebrano w nich: książki dla dzieci i młodzieży, wydawnictwa z dziedziny popularnonaukowej oraz publicystki politycznej, literatury i poezji polskiej, a także encyklopedie, słowniki i albumy oraz akcydensy (samoistne druki o charakterze użytkowym lub okolicznościowym) z kręgu zainteresowań muzyką. Są one wartościowe zarówno z uwagi na zawarte w nich różnorakie zagadnienia czy walor literacki, ale też ze względu na wyszukany charakter edytorski i artystyczny. Pobudzają do refleksji i rozważań o mentalności odbiorców i wydawców - podkreśliła.

Aby pełniej ukazać piękno książek, na 13 planszach pokazano poszczególne ich stronice wraz z ilustracjami, chcąc przywołać pamięć o wybitnych grafikach i malarzach tamtego czasu ilustrujących książki nie tylko dla dzieci. Można więc obejrzeć ilustracje książkowe wykonane przez Antoniego Gawińskiego, Mariana Walentynowicza, Konstantego Sopoćko i Bronisława Gembarzewskiego, który był nie tylko malarzem batalistą, historykiem, ale też muzealnikiem. Pokazano także książki zaprojektowane przez wyjątkowy duet grafików Anatola Girsa i Bolesława Barcza – +Przygody Sindbada Żeglarza+ Bolesława Leśmiana i +Polska na morzu+ 

– opowiadała starsza kustosz.

Wystawę można oglądać do 25 kwietnia 2020 r.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Płomienne wystąpienie Jachiry! Było o... tajemniczej podróży za 80 złotych. To trzeba zobaczyć!

Klaudia Jachira / screen z videosejm

  

Jak przebiega podróż z Hajnówki do Białowieży? Ile kosztuje? Tego dowiedzieć mogliśmy się z dzisiejszego wystąpienia Klaudii Jachiry w Sejmie. Pytała ona, kiedy rząd przesiądzie się do pociągów, zamiast jeździć limuzynami. A internauci przypominają: była premier Ewa Kopacz jechała pociągiem, a za nią... leciał pusty samolot.

Dziś w Sejmie dyskutowano o transporcie publicznym. Dyskusja przebiegała spokojnie, aż w końcu do głosu ruszyła Klaudia Jachira - jedna z najbardziej medialnych postaci IX kadencji Sejmu.

- Mam pytanie do rządu, kiedy zamierza przesiąść się z tych swoich drogich, czarnych, ciemnych, z przyciemnianymi szybami limuzyn właśnie na transport publiczny, na kolej? Tych limuzyn, które są opłacane z pieniędzy podatników, tych limuzyn, które już wielokrotnie rozbijacie

- grzmiała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Przytoczyła także historię jednej podróży... z Hajnówki do Białowieży.

- Moja koleżanka posłanka ostatnio z Hajnówki do Białowieży musiała zapłacić 80 złotych, bo nie ma czym tam dojechać. Można tam stać i czekać, aż stopa się złamie...złapie. Bardzo zachęcam i pytam: kiedy rząd zacznie jeździć koleją i transportem publicznym? Zachęcam, polecam.

- powiedziała Jachira.

Warto dodać, że podstawowe uposażenie posła wynosi około 8 tysięcy złotych brutto  Dodatkowo na konta posłów wpływa comiesięczna dieta. Kwota 80 złotych nie wygląda przy tym na wygórowaną.

Reakcje internautów na to płomienne wystąpienie są jednoznaczne:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: videosejm.pl, twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl