Literackie gusta Polaków z XX-lecia międzywojennego

Wydawnictwa z lat 20. i 30. XX w. dostępne w 1939 r. w stołecznych księgarniach znalazły się na wystawie w Muzeum Drukarstwa. To książki popularnonaukowe, poezja i literatura dla dzieci, ale też encyklopedie i albumy, które mają dać wyobrażenie o upodobaniach literackich mieszkańców.

Ekspozycja Okno wystawowe księgarni warszawskiej w 1939 roku, jak wskazuje tytuł, jest przypomnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny. Przygotowana została z wybranych pozycji z Księgozbioru Muzeum Drukarstwa. Obejmuje wydawnictwa z lat 20. i 30. XX w. dostępne wówczas w warszawskich księgarniach. Wydawnictwa te dają pewne wyobrażenie o upodobaniach literackich mieszkańców miasta, chociaż oczywiście nie w pełni odzwierciedlają zainteresowania czytelników sprzed 80 lat.

 – powiedziała starsza kustosz z Muzeum Drukarstwa Maria Ejchman.

Publikacje pogrupowano według działów tematycznych - tak jak w księgarni. Zebrano w nich: książki dla dzieci i młodzieży, wydawnictwa z dziedziny popularnonaukowej oraz publicystki politycznej, literatury i poezji polskiej, a także encyklopedie, słowniki i albumy oraz akcydensy (samoistne druki o charakterze użytkowym lub okolicznościowym) z kręgu zainteresowań muzyką. Są one wartościowe zarówno z uwagi na zawarte w nich różnorakie zagadnienia czy walor literacki, ale też ze względu na wyszukany charakter edytorski i artystyczny. Pobudzają do refleksji i rozważań o mentalności odbiorców i wydawców - podkreśliła.

Aby pełniej ukazać piękno książek, na 13 planszach pokazano poszczególne ich stronice wraz z ilustracjami, chcąc przywołać pamięć o wybitnych grafikach i malarzach tamtego czasu ilustrujących książki nie tylko dla dzieci. Można więc obejrzeć ilustracje książkowe wykonane przez Antoniego Gawińskiego, Mariana Walentynowicza, Konstantego Sopoćko i Bronisława Gembarzewskiego, który był nie tylko malarzem batalistą, historykiem, ale też muzealnikiem. Pokazano także książki zaprojektowane przez wyjątkowy duet grafików Anatola Girsa i Bolesława Barcza – +Przygody Sindbada Żeglarza+ Bolesława Leśmiana i +Polska na morzu+ 

– opowiadała starsza kustosz.

Wystawę można oglądać do 25 kwietnia 2020 r.

 

 

 

 

 Źródło: pap.pl

#Muzeum Drukarstwa #wydawnictwa sprzed wojny #literatura #książki #wystawa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo