Rozpoczyna się adwent. "To czas na modlitwę, czuwanie serca, na przyjście Pana Jezusa"

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

W niedzielę 1 grudnia rozpoczyna się w Kościele Katolickim okres adwentu. - Adwent to czas duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia. Samo słowo adwent znaczy przyjście, więc czekamy na przyjście Pana Jezusa – podkreśla proboszcz warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd.

- Przez ten niedługi czas mamy przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Sądzę, że nie tylko do nich i o tym też zdajemy sobie doskonale sprawę. Piękna liturgia adwentu przygotowuje nas do powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów

– zaznaczył ks. Bartołd.

Dodał, że kiedyś usłyszał sformułowanie, że tak naprawdę są trzy przyjścia. Pierwsze to urodzenie Pana Jezusa przed dwoma tysiącami lat. Potem to przyjście, które nastąpi na końcu czasów. Ale ma być też jeszcze trzecie przyjście.

- I to trzecie przyjście ma się dokonywać dzisiaj, teraz, przez przyjście Chrystusa pośród nas. To właśnie adwent ma nam pomóc w tej wrażliwości na przychodzenie Pana Jezusa dziś, przez słowo Boże, przez wydarzenia, przez to, że spotykamy się z drugim człowiekiem. Sądzę, że szczególnie na to przyjście powinniśmy się jak najlepiej przygotować

– podkreślił proboszcz warszawskiej archikatedry ks. Bartołd.

Dodał jednocześnie, że z adwentem wiążą się różne zobowiązania, bo adwent to czuwanie, którym charakteryzuje się nasze życie.

- Pan Jezus na kartach Ewangelii bardzo często zachęcał nas do postawy czuwania

– przypomniał ks. Bartołd.

Proboszcz warszawskiej archikatedry życzy, aby adwent był czasem "wspaniałego czuwania nad swoją mową, nad tym, co oglądamy, czego słuchamy, co myślimy o sobie, o innych".

- I to co najważniejsze, żeby to był czas na modlitwę, na czuwanie serca, na przyjście Pana Jezusa. Sądzę, że kiedy każdy z nas stanie przed Bogiem, porozmawia z Nim, to dobrze się przygotuje do tego, co jest przed nami

– podkreślił ks. Bartołd.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze. "Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów"

Zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów był najważniejszym punktem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Bukiet białych róż przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej złożył abp Wacław Depo wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

- Maryjo, obroń nas od nienawiści, pogardy i wszelkich podziałów. Obroń Kościół na ziemi polskiej, aby miał odwagę głoszenia prawdy w porę i nie w porę

– mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo modlił się, aby Matka Boża zwyciężała w życiu naszych wspólnot, zwłaszcza gdy – jak mówił – "w naszym czasie na polskiej ziemi zagrożona jest źle pojęta i źle użyta wolność, godność kobiety i matki, godność i przyszłość dzieci".

Hołd z kwiatów w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP to zwyczaj praktykowany w Częstochowie od 2009 r., kiedy poświęcono nową figurę Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Dziesięć lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się nieszporami w kaplicy Matki Bożej. Po nich duchowni i wierni w tzw. procesji światła przeszli przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej.

Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup został wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury wiązankę białych róż. Później białe kwiaty przed pomnikiem złożyli inni uczestnicy uroczystości.

Przeor klasztoru o. Marian Waligóra przypomniał, że uroczystości NMP Niepokalanej na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem – od 10 lat 8 grudnia jest dniem łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

Składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak specyfiką Jasnej Góry jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.

Rzymski zwyczaj hołdu z kwiatów (omaggio floreale) zapoczątkował w 1938 r. papież Pius XI, który polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składa Matce Bożej wieniec z kwiatów.

Podczas niedzielnej uroczystości podkreślano również łączność z warszawskim kościołem pod wezwaniem Ducha Świętego, skąd co roku do Częstochowy wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza – najstarsza i najliczniejsza w Polsce, nazywana często królową pielgrzymek. W niedzielę warszawski kościół, gdzie przed laty zrodziła się inicjatywa modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, otrzymał tytuł Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

- Warszawski klasztor bardzo związany jest z Jasną Górą nie tylko jako miejsce, skąd wyrusza pielgrzymka piesza, ale również przez obecność Maryi w kopii cudownego obrazu w bocznej kaplicy, a także dlatego, że tam rozpoczęła się wielka modlitwa w obronie życia, a Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji znajduje się na Jasnej Górze

– wyjaśnił o. Marian Waligóra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl