Strajki zamiast wyprzedaży w Amazonie

W Niemczech w placówkach firmy Amazon pracownicy domagający się wyższych zarobków zorganizowali strajki. Protest odbywa się w Czarny Piątek, gdy obroty są szczególnie wysokie. Strajki odbywają się też w Wielkiej Brytanii i Francji.

Pracownicy Amazona z Wielkiej Brytanii
twitter.com / @GMB_union

Niemieccy związkowcy poinformowali, że strajki rozpoczęły się w nocy w sześciu centrach dystrybucyjnych Amazona, a niektóre protesty potrwają do wtorku. Przedstawiciel związków Orhan Akman powiedział, że pracownicy firmy chcą wysłać sygnał do zarządu, że przy tak radykalnych obniżkach, jakie oferuje się klientom w Czarny Piątek, firma nie jest w stanie "kupić pracy" swojego personelu.

Akman oskarżył też Amazona o to, że wywiera na pracowników "ekstremalną presję", co sprawia, że niektórzy z nich chorują.

Amazon poinformował w komunikacie, że wysyłane z ośrodków dystrybucji "paczki trafiają bez opóźnień, ponieważ część pracowników obsługuje zamówienia klientów całkiem normalnie".

Także w Paryżu w pobliżu siedziby Amazona w piątek rano zebrało się kilkadziesiąt osób. Przed wjazdem na teren obiektu zorganizowano strajk siedzący. Uczestnicy akcji trzymali transparenty z hasłem: "Nie dla Amazona i jego świata".

Protest ma na celu "potępienie społecznych, środowiskowych i finansowych szkód czynionych przez Amazona" - podkreśliła eurodeputowana i działaczka społeczna Manon Aubry. Podobny strajk odbył się też przed centrum logistycznym Amazona pod Lyonem we wschodniej Francji.

W przekazanym agencji Reutera oświadczeniu francuski oddział firmy Amazon wskazał, że szanuje prawo do wyrażania opinii, ale nie dotyczy to organizowania agresywnych demonstracji w miejscu pracy ludzi. "Demonstrujący i Attac szerzą nieprawdziwe zarzuty oparte na błędach rzeczowych i wskazują palcem na Amazona w celach politycznych" - dodano.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Czarny Piątek #strajk #Amazon #Niemcy #Francja #Wielka Brytania

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo