Radna KO protestuje! Wolne od pracy w Wigilię jej nie odpowiada, bo... nie wszyscy obchodzą święta

Warszawski samorząd nie raz już „onieśmielał” pozostałe, mniejsze ośrodki w Polsce. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Gdy okazało się, że pracownicy Urzędu m.st. Warszawy 24 grudnia mają dzień wolny, głos sprzeciwu zgłosiła jedna z radnych Koalicji Obywatelskiej. Agacie Diduszko-Zyglewskiej się ten pomysł nie podoba, bo... nie każdy obchodzi święta.

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay/@AlexasFotos

Urząd m.st. Warszawy, zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego przyznającym urzędnikom wolny dzień, będzie 24 grudnia nieczynny.

Tego dnia od godz. 8 do godz. 14 będzie dyżurował tylko Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Andersa 5.

Załatwić tam będzie można wyłącznie sprawy związane z rejestracją zgonów

- poinformowały władze miasta. Pozostałe siedziby USC będą zamknięte.

Wolną Wigilię urzędnicy odpracują w sobotę 7 grudnia - wtedy też warszawiacy będą mogli załatwić urzędowe sprawy.

Dzień wolny 24 grudnia przy obowiązkowym odpracowaniu w sobotę to dla niektórych pracowników Urzędu rozwiązanie niewygodne i niezrozumiałe - oceniła radna Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska w interpelacji do prezydenta.

Niektórzy pracownicy nie obchodzą święta przypadającego 24 grudnia lub nie czynią przygotowań do obchodów, które wymagałyby nieobecności w pracy, nie chcą natomiast w trybie obowiązkowym pracować w sobotę, która powinna być dniem wolnym od pracy

- napisała radna. Zapytała, czy nie można by wprowadzić rozwiązania opcjonalnego, które nie zmuszałoby tych, którzy sobie tego nie życzą, do brania wolnego w Wigilię i odpracowywania 7 grudnia.

Podobne zdanie ma radna niezrzeszona Monika Jaruzelska. Według niej większość osób wolałaby mieć wolny 24 niż 7 grudnia, ale nie powinno to być odgórna decyzja. "Chociaż może w praktyce się okazać, że po roku czy dwóch takiej opcjonalnej wersji okaże się, że znaczna ilość osób bierze ten 24 jako wolny" - zauważyła w rozmowie z PAP. Wówczas, według niej, można by wolną Wigilię zagwarantować urzędowo.

Natomiast szef klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta Jarosław Szostakowski powiedział PAP, że popiera decyzję prezydenta Trzaskowskiego.

Uważam, że zaproponowane przez niego rozwiązanie jest dobre

- podkreślił.

Za jest także radny PiS Błażej Poboży, który w rozmowie z PAP zaznaczył, że w imieniu własnym, radnych PiS i większości urzędników wita wolny dzień w Wigilię jako dobre rozwiązanie. "My się bardzo cieszymy. Jak zwykle problem ma z tym frakcja w klubie radnych KO, którym w ubiegłym roku przeszkadzały kolędy i spotkanie świąteczne" - powiedział Poboży.

Jeśli komuś nie podoba się takie rozwiązanie - a przypuszczam, że większości się podoba - to może skorzystać na przykład z urlopu na żądanie, jeżeli rzeczywiście ma problem z przyjściem 7 grudnia do pracy

- dodał.

Zarządzenie prezydenta miasta nie będzie zmienione. Przedstawiciele ratusza wskazują, że dla części urzędników 7 grudnia i tak byłby dniem pracy m.in. z powodu inauguracji zimowej iluminacji w mieście.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Agata Diduszko-Zyglewska #Monika Jaruzelska #Wigilia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo