Ukazał się czwarty tom "Dziejów Polski"

prof. Andrzej Nowak / By Mateusz Bednarz/Biały Kruk/Public Domain - https://bialykruk.pl/wydarzenia/ukazal-sie-czwarty-tom-dziejow-polski-prof-andrzeja-nowaka-wiek-zloty-ale-trudny-, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84388553

  

Dla mnie kultura jest centrum opowieści o polskim złotym wieku, ona jest najważniejszym dziedzictwem tego czasu - powiedział prof. Andrzej Nowak na konferencji prasowej w Warszawie poświęconej czwartemu tomowi jego "Dziejów Polski", które ukazały się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

"Trudny złoty wiek" to podtytuł czwartego tomu "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka, autor opisał w nim okres do 1468 do 1572 roku. W nowym tomie swojego dzieła Nowak opisuje kształtowanie się politycznych obyczajów tego okresu, ale również wiele miejsca poświęca kulturze.

Jak mówił, stulecie, które opisał "to czas, kiedy kształtują się instytucjonalnie i obyczajowo nasza kultura polityczna, kultura polityczna sejmików, sejmów, udziału obywateli w życiu publicznym".

"Ten czas, w którym życie polityczne dało z siebie tak wspaniałe osiągnięcia jak ruch egzekucji praw i dóbr - wspaniały ruch naprawy życia politycznego"

- dodał.

"Drugi aspekt, który wydaje mi się szczególnie ważny w tym okresie i który odkrywam z coraz większym zachęceniem i wdzięcznością dla tamtych czasów to rozwój naszej kultury, w której centrum jest słowo, język i literatura polska"

- mówił.

"Ten tom zaczyna się w 1468 r., a pięć lat później zaczynają się dzieje drukarstwa w Polsce w Krakowie w klasztorze Bernardynów, Polska była pod tym względem jednym z pionierów" - opowiadał.

Zauważył, że dużo pisze o czasach, w których druk połączył się z debatami sejmikowymi - z żądaniami tam wysuwanymi, żeby językiem publicznych debat i prawa stał się język polski. Podkreślił, że to przyniosło podstawę tego sukcesu, jaki przyniósł naszemu językowi Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. "Dużo o tym piszę, bo wydaje mi się to szczególnie ważne" - dodał.

"Dla mnie kultura jest centrum opowieści o polskim złotym wieku, bo ona jest najważniejszym dziedzictwem tego czasu"

- zaznaczył.

Poinformował, że pisze również dużo o historii politycznej i przedstawia najnowsze ustalenia historyczne w tej dziedzinie. W swojej pracy opierał się na opracowaniach monograficznych historyków, którzy zajmują się szczegółowo tą epoką i zmieniają jej obraz.

Prof. Andrzej Nowak - historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich - urodził się w 1960 r. w Krakowie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 r. tytuł profesora zwyczajnego. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w.

Wykładał m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Uczestniczył w ponad stu konferencjach naukowych i kongresach m.in. w Sapporo, Kazaniu, Moskwie, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku. W 2015 r. został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Prof. Andrzej Nowak w latach 1991-1994 był redaktorem naczelnym wywodzącego się z podziemnego ruchu wydawniczego czasopisma "Arka", do 2012 r. był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika polityczno-kulturalnego "ARCANA". Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009 i 2010), trzykrotnym laureatem Nagrody KLIO za najlepszą książkę historyczną (w latach: 1995, 1998, 2001), został także uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Za wkład w pracę organizacyjną w Instytucie Historii PAN (2003) został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. 11 listopada prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Trzynastki emerytom wypłacą w kwietniu

zdjęcie ilustracyjne / stevepb CC0

  

Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone – powiedziała dziś na antenie TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRPiPS nie tylko zapewniła, że trzynaste emerytury zostaną wypłacone w kwietniu 2020 r., ale poinformowała również, że rząd chce wprowadzić ich coroczną wypłatę.

Minister powiedziała, że w przygotowaniu jest również, regulowany oddzielną ustawą, projekt o czternastej emeryturze.

Dodała, że jest to rodzaj podziękowania dla osób starszych „za przeżyty czas, za to, co dla nas zrobili, dla młodszego pokolenia” i nie obawia się, że Senat we właściwym czasie nie podejmie uchwały.

Minister odniosła się do waloryzacji emerytur, która wejdzie od 1 marca 2020 r. Potwierdziła, że najniższa emerytura ma wynosić 1200 zł.

Zapowiedziała rozmowy i konsultacje „ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców o systemie ubezpieczeń społecznych i systemie emerytalnym”. - Wypracujemy, w jakim kierunku powinniśmy iść – dodała.

Minister zwróciła uwagę, że coraz więcej osób chce być długo aktywnymi. - Ważne, żeby mieć możliwość wyboru, kiedy idziemy na emeryturę – powiedziała.

- Ustawa, która obecnie obowiązuje, nie zakazuje ludziom dłużej pracować. Ten system, który obecnie obowiązuje, jest na pewno lepszy od tego, który proponowała Platforma kilka lat temu

– dodała.

Minister apelowała do wojewodów i samorządowców o sprawną wypłatę świadczenia 500 plus jeszcze przed świętami. Według szacunków ministerstwa po rozszerzeniu formuły programu "Rodzina 500 plus" ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.

- Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w naszej tradycji ważne święta, więc zależałoby nam na tym, żeby środki na konta rodzin były wypłacone jeszcze przed świętami

– powiedziała. Dodała, że „są one zabezpieczone w budżetach wojewodów”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl