Warszawa: Miasto nie chce remontować toru kolarskiego Nowe Dynasy

Tor kolarski Nowe Dynasy oddano do użytku w 1973 roku / Tadeusz Rudzki [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Władze stołecznej dzielnicy Praga-Południe nie chcą rewitalizować zabytkowego toru kolarskiego „Nowe Dynasy”. Wystąpiły do konserwatora o wyłączenie obiektu z gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy.

Betonowy tor kolarski "Nowe Dynasy" znajdujący się w przy ul. Podskarbińskiej 11 na terenie byłego Klubu Sportowego "Orzeł" powstał na początku lat 70. ubiegłego wieku. Ścigali się na nim torowcy ze światowej czołówki, rozgrywały się mistrzostwa Polski. Choć obiekt podupadł i od dawna nie służy celom sportowym, znajduje się jednak w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. O rewitalizację zabiegają między innymi aktywiści z inicjatywy "Nowe Dynasy" i Miasto jest Nasze (MJN).

Władze dzielnicy nie zamierzają tego uczynić.

Wynikająca z wpisu do ewidencji zabytków konieczność zachowania toru w jego obecnym kształcie oznacza bardzo kosztowną rewitalizację obiektu, który służyłby wyłącznie pasjonatom sportów rowerowych. (…) Dlatego wystąpiliśmy do konserwatora o wyłączenie z gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy toru kolarskiego

– poinformował PAP rzecznik prasowy Dzielnicy Praga-Południe Andrzej Opala.

Mimo, że konserwator nie przychylił się do wniosku władz dzielnicy i tor nie został wyłączony z gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy, władze dzielnicy nie zrezygnowały z planów stworzenia - jak wyjaśnił rzecznik - w tym miejscu terenu o funkcji rekreacyjno-sportowej dla wszystkich mieszkańców dzielnicy. Nie wyjaśnił jednak, co to oznacza. Zapewnił jedynie, że nie ma i nigdy nie było intencją władz przeznaczenie nieruchomości na inne cele.

Milionowe nakłady wydane na rewitalizację toru i jego utrzymanie świadczyłyby z jednej strony o naszej niegospodarności, a z drugiej mogą rodzić pytania o zasadność tak wysokich nakładów

- napisał Opala. Dodał, że tor służyłby jedynie wąskiej grupie zapaleńców.

Z argumentacją władz dzielnicy nie zgodził się Stefan Gardawski z MJN i inicjatywy "Nowe Dynasy".

Na jakiej podstawie władze mówią o wysokich kosztach rewitalizacji, skoro nie było nawet ekspertyzy technicznej dotyczącej toru?

– zapytał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Podkreślił, że inicjatorom rewitalizacji nie chodzi o przywrócenie obiektowi jedynie jego dawnych funkcji sportowych. Chodzi o zachowanie wyjątkowego zabytku oraz udostępnienie go mieszkańcom, nie tylko amatorom kolarstwa. Wyjaśnił, że wewnątrz toru można by zbudować np. skatepark, place zabaw, oraz zorganizować kino plenerowe.

Gardawski poinformował, że aktywiści miejscy w ubiegłym roku złożyli wniosek o konsultacje społeczne na temat przyszłości "Nowych Dynasów".

Władze dzielnicy poinformowały PAP, że coraz mocniej dążą do tego, aby uruchomić proces dzielnicowych konsultacji. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Holandia: Chiny sprzedały wadliwe maseczki

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Władze Holandii kupiły w Chinach 1,3 miliona maseczek chirurgicznych. Okazało się, że nie chronią przed wirusem.

Holandia zamówiła w Chinach miliony maseczek chirurgicznych dla personelu szpitali, z których pierwsza dostawa -1,3 miliona sztuk – dotarła do tego państwa 21 marca. Od razu rozpoczęto ich dystrybucję do szpitali i innych miejsc, gdzie mogą być potrzebne. 

Pojawił się jednak pewien istotny problem. Zgodnie z zamówieniem chińskie maseczki powinny spełniać normy ochrony FFP2. To środkowa z trzech europejskich norm, takie maseczki nie chronią do końca przed wirusem, ale zmniejszają szansę infekcji, a z racji niższej ceny stały się podstawowym wyposażeniem walczących z epidemią. Okazało się jednak, że te sprowadzone z Chin nie tylko przepuszczają więcej cząsteczek niż według normy powinny, ale także zostały źle uszyte, przez co nie przylegają ściśle do twarzy. Po otrzymaniu informacji o tym problemie ministerstwo przeprowadziło własne testy, które ją potwierdziły. 

Kiedy tylko dostarczono je do naszego szpitala od razu odrzuciliśmy te maseczki. Jeżeli te maseczki nie przylegają ściśle, cząsteczki wirusa mogą po prostu ją ominąć. Nie używamy ich, to niebezpieczne

 - powiedział holenderskim mediom anonimowo jeden z lekarzy. 

W związku z otrzymaniem informacji o tym, że chińskie maseczki nie spełniają norm bezpieczeństwa holenderskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło wstrzymać dystrybucję tych maseczek. Szpitale zostały natomiast poproszone o to, aby oddać te już otrzymane. Łącznie chodzi o ok. 600 tysięcy sztuk. Ministerstwo obiecało również, że przyszłe dostawy z Chin będą bardzo dokładnie sprawdzane zanim trafią w ręce lekarzy i pielęgniarek.

To nie jest niestety jedyny podobny przypadek. Władze Hiszpanii niedawno wycofały z użycia szybkie testy pozwalające zdiagnozować infekcję koronawirusem w kilka minut. Okazało się bowiem, że mają dokładność na poziomie 30%, co czyni je całkowicie bezużytecznymi w diagnostyce. Rząd Chin twierdzi, że hiszpańska firma z której pośrednictwa korzystały władze kupiła je w firmie, która nie miała licencji na produkcję medyczną, sami Hiszpanie wskazują jednak, że według oficjalnej dokumentacji ich produkty spełniały normy unijne.

Bardzo podobna sytuacja miała miejsce wcześniej w Czechach, gdzie także wycofano chińskie testy z powodu małej dokładności. W piątek do grona oszukanych klientów dołączyła także Turcja – tamtejsze ministerstwo zdrowia ujawniło, że wysłane przez chińską firmę testy nie spełniają norm dokładności. Na szczęście była to partia próbna i teraz Ankara zamówi nowe testy w innej firmie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Business Insider, Al-Jazeera
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts