Merkel odwiedzi niemiecki obóz Auschwitz

/ Krzysztof Sitowski/Gazeta Polska

  

Rzecznik prasowa niemieckiego rządu Ulrike Demmer potwierdziła, że kanclerz Angela Merkel odwiedzi 6 grudnia były niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Merkel będzie trzecim kanclerzem Niemiec, który zdecydował się na podróż do tego dawnego nazistowskiego obozu zagłady.

Merkel "odpowiedziała na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau z okazji 10-lecia jej istnienia". Z wypowiedzi rzeczniczki wynika, że niemieckiej kanclerz będzie towarzyszył premier RP Mateusz Morawiecki. Szefowa rządu Niemiec odwiedzi zarówno były obóz Auschwitz, jak i Birkenau.

O tym, że Merkel 6 grudnia odwiedzi były niemiecki obóz zagłady informował najpierw dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Później urząd kanclerski potwierdził, że trwają przygotowania do wizyty, niemniej nie podał dokładnej daty. Terminy wydarzeń, w których bierze udział Merkel są zazwyczaj oficjalnie podawane do publicznej wiadomości z tygodniowym wyprzedzeniem.

W przeszłości wizytę w byłym obozie Auschwitz złożyli w trakcie swojego urzędowania dwaj kanclerze Niemiec: Helmut Schmidt (SPD) i - dwukrotnie - Helmut Kohl (CDU).

27 stycznia 2020 roku przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Na uroczystościach z tym związanych oczekiwany jest prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. "SZ" spekululował, że Merkel zdecydowała się na wizytę, ponieważ nie wie, jak długo pozostanie jeszcze szefową rządu. Najważniejszym powodem ma być jednak - według gazety - kurcząca się liczba osób, którym udało się przeżyć pobyt w niemieckim obozie i które mogą osobiście opowiedzieć o tym kanclerz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,9 tys. testów na koronawirusa. Łącznie - 73 tys. badań

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/mrpixel000/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 72 901 próbek – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,9 tys. testów – podał resort.

Ministerstwo przekazało, że dotychczas przebadanych zostało 72 901 próbek, z których 69 398 miało wynik negatywny. Wynik potwierdzający zakażenie otrzymano w 3503 przypadkach. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,9 tys. testów.

Zakażenie koronawirusem od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono u 3503 osób, spośród których 73 zmarły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts