Kolejne ofiary trzęsienia ziemi. Albania pogrążona w żałobie! WIDEO

  

Do 49 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w Albanii - poinformowały dziś władze w Tiranie. Liczbę rannych oszacowano na dwa tysiące. Trwają ostatnie poszukiwania.

Ratownicy z Albanii, Serbii i Czarnogóry wciąż przeszukują gruzy zawalonego hotelu w turystycznym mieście Durres - relacjonuje AP. Uważa się, że pod gruzami wciąż może znajdować się jedna osoba - powiedziała rzeczniczka resortu obrony Albana Qehajaj. W tym mieście odnotowano największą liczbę ofiar śmiertelnych - 25.

23 osoby zginęły w mieście Thumane, gdzie akcję poszukiwawczą zakończono w środę. Jedna osoba zginęła w miejscowości Kurbin.

Wśród ostatnich odnalezionych ofiar była m.in. matka z trojgiem dzieci, w tym dwuletnimi bliźniakami i siedmioletnim synem, których ciała ratownicy wydobyli spod gruzów domu w Durres wczoraj.

Premier Albanii Edi Rama poinformował, że w ramach akcji poszukiwawczej udało się uratować 45 osób. Powiedział też, że w trzęsieniu ziemi zginęło 10 całych rodzin.

Do tragedii doszło we wtorek nad ranem. Większość ofiar śmiertelnych to osoby, które zginęły podczas snu.

Szef rządu przekazał, że ok. 700 budynków w Durres i ponad 235 w Tiranie zostało poważnie uszkodzonych. Wiele budynków zawaliło się.

- Nadchodzą dla nas ciężkie czasy nieustannej pracy, by przywrócić życie do normalności

- wskazał Rama. Przekazał, że zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w odbudowie, i obiecał, że osoby, które straciły domy, w ciągu roku zamieszkają "w lepszych warunkach niż przed trzęsieniem".

Około dwa tysiące mieszkańców Durres i Thumane zostało tymczasowo zakwaterowanych w hotelach, szkołach i halach sportowych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont mostu nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku

/ Robert Drózd / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

2 marca rozpoczną się prace remontowe na moście obrotowym nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku - poinformował w piątek dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Grzegorz Moszczyński. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, zakończenie prac zaplanowano na 28 kwietnia, tuż przed otwarciem sezonu żeglarskiego.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku Grzegorz Moszczyński poinformował, że w związku z remontem most będzie zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego. Prace będą polegały na demontażu drewnianej nawierzchni mostu i elementów drewnianych. Pozostanie stalowa konstrukcja, która będzie oczyszczona i pomalowana antykorozyjną farbą. Na tak przygotowaną konstrukcję nałożone zostaną ponownie elementy drewniane mostu.

Oprócz mostu, remont czeka też sterówkę, która zostanie zdemontowana i odtworzona. Prace będzie nadzorował konserwator zabytków.

Chcemy zakończyć remont do 28 kwietnia, tak by most zaczął działać przed otwarciem sezonu żeglarskiego 1 maja. Służby drogowe na czas prac budowlanych zorganizowały objazdy

- podał dyr. Moszczyński.

Remont jest możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszu dróg samorządowych. Koszt prac remontowych mostu i sterówki wynosi 350 tys zł.

Most obrotowy to charakterystyczna dla Giżycka budowla. XIX-wieczny zabytek znajduje się na kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts