PGNiG przejmuje na wyłączność terminal LNG na Litwie. Znamy szczegóły

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wydzierżawiło na wyłączność na pięć lat przybrzeżny mały terminal LNG w Kłajpedzie. Umowa z Klaipedos Nafta będzie obowiązywać od początku kwietnia 2020 r. To znaczące wzmocnienie polskiego koncernu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. O szczegółach umowy informuje serwis FilaryBiznesu.pl w korespondencji z Kłajpedy.

Kłajpeda - terminal
Žiedas / wikimedia.org, public domain

Z nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie symbolicznie pożegnano ostatni statek z dostawą gazu rosyjskiego od firmy Novatek. PGNiG po przejęciu sterów w litewskiej stacji zapowiada alternatywne kierunki dostaw.

Oferta PGNiG na dzierżawę stacji okazała się najkorzystniejszą spośród pięciu  zaproponowanych przez oferentów z kilku krajów.

Litewscy partnerzy docenili nasze bogate doświadczenie w obrocie LNG w Polsce. Dzięki podpisanemu kontraktowi zyskujemy lepszy dostęp do rynku LNG w krajach nadbałtyckich, zwiększamy konkurencyjność naszej oferty dla Polski Północno-Wschodniej oraz naszego regionu Europy.
- mówi cytowany przez FilaryBiznesu.pl Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Jak informuje serwis, PGNiG zapewnia, że będzie samodzielnie decydować skąd sprowadzi gaz skroplony do stacji przeładunkowej na Litwie, co znacząco poprawi bezpieczeństwo dostaw.

Czytaj więcej na FilaryBiznesu.pl
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, FilaryBiznesu.pl

#PGNiG #LNG #terminal LNG #Kłajpeda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo