Do Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris zgłosił się mężczyzna, który poczuł się pokrzywdzony wpisem dokonanym przez "Nergala". Na zdjęciu, jakie zamieścił piosenkarz, widzimy zniszczony obraz Matki Boskiej, który dodatkowo jest przydeptywany butem. Ten skandaliczny wpis spotkał się z ogromnym oburzeniem w mediach społecznościowych, lecz nie został usunięty przez Adama Darskiego.


Pokrzywdzony złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura rozpatrująca zawiadomienie wydała postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. W uzasadnieniu stwierdzono m.in., że... wizerunek Matki Boskiej jest zasłonięty butem, w związku z czym nie jest oczywiste, że to obraz, który jest przedmiotem czci religijnej.

Ale to nie koniec. Stwierdzono również, że powszechnie wiadomo jaki "Nergal" ma stosunek do religii, więc osoby wchodzące na jego profil powinny liczyć się z tym, że znajdą tam kontrowersyjne dla siebie treści. Jak informuje ordoiuris.pl, nie przesłuchano pokrzywdzonego ani innych świadków w tej sprawie.

- Treść uzasadnienia postanowienia nie pozostawia wątpliwości - prokuratura stała się obrońcą Adama Darskiego. Z treści uzasadnienia jasno wynika, że prokuratura wykreowała nieznany prawu karnemu kontratyp wyłączający bezprawność naruszenia uczuć religijnych o ile jest się osobą publiczną, która w sposób systematyczny jest podejrzana o naruszenie uczuć religijnych

– skomentował sprawę adwokat Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.