Na zlecenie portalu busradar.pl przeprowadzono badania, z których wynika, że blisko 92 procent POlaków uważa, że podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie podróżni na dłuższe trasy najczęściej wybierają pociąg.

PKP Intercity od kilku lat notuje wzrost liczby pasażerów. W 2015 roku było ich ponad 31 mln, rok później już 38,5 mln, a w 2018 r. aż 46,1 mln. Tegoroczny wynik zapowiada się nie mniej imponująco - tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów PKP Intercity przewiozło ponad 36,7 mln pasażerów, czyli o 2 mln więcej niż przed rokiem. Z największym polskim przewoźnikiem kolejowym podróżuje cały przekrój społeczeństwa, niezależnie od wieku i statusu społecznego.

- To pokazuje, że nasza oferta jest coraz bardziej kompleksowa i ściśle odpowiada potrzebom pasażera. Ich rosnącą liczba to dla nas powód do satysfakcji i dalszej pracy nad poprawą jakości usług. Chcemy, by podróże z nami, niezależnie czy w drodze do pracy, czy na wypoczynek, kojarzyły się z dobrze spędzonym czasem

- mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowa PKP Intercity.

Jedną z wyróżniających się grup pasażerów stanowią studenci. Kolejne grupy pasażerów, które szczególnie upodobały sobie podróże z PKP Intercity to seniorzy oraz rodziny. Pasażerowie PKP Intercity najchętniej podróżują między Krakowem a Warszawą - taką trasę wybrało o 4% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Popularne są także podróże między Warszawą a Trójmiastem, Poznaniem i Wrocławiem.