Dzieci dziękują kombatantom „za wolną Polskę” świąteczną kartką

zdjęcie ilustracyjne / congerdesign, pixabay

  

Fraza „dziękuję za wolną Polskę” powtarzała się na wielu kartkach świątecznych przygotowanych przez dzieci w warszawskim Belwederze w ramach akcji „Kartka dla Kombatanta”. Świąteczne kartki trafią do polskich weteranów mieszkających poza granicami kraju.

W warszawskim Belwederze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pilczycy (Świętokrzyskie) oraz Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Januszówce (Lubelskie) samodzielnie przygotowały 50 kartek. Na stołach, gdzie odbywała się praca, zgromadzono kolorowy papier, kredki, flamastry, wstążki, naklejki, klej, nożyczki. Każde dziecko mogło zrealizować swoją wizję świątecznej kartki. Najczęściej powtarzały się w nich tradycyjne motywy świąteczne - żłobek, choinka, bombki, renifery. Dzieci samodzielnie układały również życzenia.

„Szanowny Józefie! Życzę Ci dużo zdrowia oraz szczęścia! Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!”- pisał Mikołaj z II C.

„Droga Pani Weroniko! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Pani dużo zdrowia, szczęścia i miłości” - tak życzenia sformułowała Weronika z II a.

W wielu kartkach stworzonych przez dzieci powtarzała się fraza „dziękujemy za wolną Polskę”.

Wykonane kartki trafią do weteranów II wojny światowej w 15 krajach świata, od Argentyny i Brazylii, przez kraje Europy zachodniej i południowej, Republikę Południowej Afryki, aż po Litwę, Białoruś i Ukrainę. 

Do tej pory odbyło się sześć akcji „Kartek dla Kombatanta” z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz jedna specjalna z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Opolski ZUS wydał najmniej w kraju na zasiłki

/ Image by Adam Górka from

  

Opolski ZUS wydał najmniej na świadczenia związane z niezdolnością do pracy. Przeciętny wydatek ZUS w Opolu w 2018 roku to 1,2 tys. złotych. Najwięcej płacił oddział wielkopolski - 1 769 złotych - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

W ubiegłym roku przeciętna wysokość wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy (renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne oraz wydatki na absencję chorobową) na jedną osobę w Polsce wyniosła 1 496,67 zł. Najmniej w skali kraju wypłacił ZUS w Opolu.

Jak zaznacza Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS, z roku na rok maleje liczba osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy.

"Jeszcze w 2014 roku, w skali kraju, rentę z tytułu niezdolności do pracy wypłacaliśmy dla ponad miliona trzydziestu tysięcy osób. Na koniec 2018 roku to świadczenie otrzymywało dokładnie 750 tysięcy ubezpieczonych w ZUS. Każdego roku wypłaty związane z niezdolnością do pracy mają coraz mniejszy udział w ogólnej puli wydatków na wszystkie świadczenia, które wypłaca Zakład. W 2018 r. było to 12,8 proc., w 2017 r. - 13,9 proc., w 2016 r. 14 proc., w 2015 r. 14,3 proc., zaś w 2014 r. wynosiło to 14,2 proc." - wyliczyła rzecznik.

Województwo opolskie ma najmniejszy udział w wypłacie rent i chorobowych. W ubiegłym roku na ten cel klienci opolskiego ZUS otrzymali 2 proc. wszystkich wydatków w skali kraju. Największe wydatki ma województwo śląskie (13,9 proc.) i mazowieckie (12,7 proc.).

Według danych ZUS, chorobami generującymi najwyższe wydatki były zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (15,8 proc.), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (14,3 proc.) oraz choroby związane z okresem ciąży, porodu i połogu (13,2 proc.)

"Najwyższe przeciętne wydatki na jedną osobę dotyczyły świadczeń w związku z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania, bo 236,68 złotych. Jednak

w naszym regionie przeciętna kwota wyniosła 175 złotych i była najniższa w Polsce. Drugą grupą chorobową pod względem wysokości przeciętnej kwoty wydatków na jedną osobę były choroby układu kostno-stawowego i mięśniowego. Tutaj też wydatki na mieszkańca Opolszczyzny były najniższe, bo przeciętnie 164,01 złotych, zaś średnio najwięcej wydano na świadczeniobiorcę z Lubuskiego czyli 251,59 złotych" – powiedział Szczurek.

Rzecznik opolskiego ZUS zwraca uwagę, że od lat główną pozycję wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy stanowiły wypłaty na renty - z tytułu niezdolności do pracy. Ich udział w tych wydatkach wynosił w 2014 r. 47,9 proc., zaś w 2018 r. - 37,2 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl