W warszawskim Belwederze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pilczycy (Świętokrzyskie) oraz Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Januszówce (Lubelskie) samodzielnie przygotowały 50 kartek. Na stołach, gdzie odbywała się praca, zgromadzono kolorowy papier, kredki, flamastry, wstążki, naklejki, klej, nożyczki. Każde dziecko mogło zrealizować swoją wizję świątecznej kartki. Najczęściej powtarzały się w nich tradycyjne motywy świąteczne - żłobek, choinka, bombki, renifery. Dzieci samodzielnie układały również życzenia.

„Szanowny Józefie! Życzę Ci dużo zdrowia oraz szczęścia! Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!”- pisał Mikołaj z II C.

„Droga Pani Weroniko! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Pani dużo zdrowia, szczęścia i miłości” - tak życzenia sformułowała Weronika z II a.

W wielu kartkach stworzonych przez dzieci powtarzała się fraza „dziękujemy za wolną Polskę”.

Wykonane kartki trafią do weteranów II wojny światowej w 15 krajach świata, od Argentyny i Brazylii, przez kraje Europy zachodniej i południowej, Republikę Południowej Afryki, aż po Litwę, Białoruś i Ukrainę. 

Do tej pory odbyło się sześć akcji „Kartek dla Kombatanta” z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz jedna specjalna z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.