Życie pierwszych osadników nie było łatwe, wielkim wyzwaniem były długie i mroźne zimy, a szczególnie ta pierwsza zima po dotarciu do Nowej Ziemi. Historia tamtejszej kolonii rozpoczyna się wraz z przybiciem do brzegów Plymouth statku Mayflower w roku 1620.

Aby uczcić odwagę i trudy pierwszych osadników w zdobywaniu pożywienia, tradycyjnie spożywa się podczas Święta Dziękczynienia pieczonego indyka. Pozostałe tradycyjne potrawy to słodkie ziemniaki, zapiekanka z tartej bułki, ciasta z dyni i orzechów pistacjowych.

Z tym dniem związane są liczne obrzędy i obyczaje, szczególnie dotyczące przygotowywania i pieczenia indyka. Indyk musi być pieczony w całości, co trwa kilka godzin, i istnieje wiele przepisów na jego przygotowanie. Ważny jest także sos robiony z tłuszczu indyka, którego przygotowanie to rytuał każdej gospodyni.

Tradycją jest także, że każdy z rodziny czy przyjaciół przygotowuje swoją ulubioną potrawę, a gospodarz domu zawsze piecze indyka. Uroczysty obiad zaczyna się modlitwą, potem każdy dziękuje za wszystko, co dobrego przyniósł mijający rok. Wspólna modlitwa oraz składane dziękczynienie są bardzo ważne w budowaniu wspólnoty i łączą rodzinę.

W tym dniu nieczynne są sklepy, większość restauracji i punktów gastronomicznych także jest zamknięta.

Dzień indyka obchodzony jest zawsze w ostatni czwartek listopada i jest to dzień wolny od pracy.

Świąteczny weekend w USA to także Black Friday, Czarny Piątek, podczas którego Amerykanie polują na najlepsze w całym roku przeceny, szczególnie na sprzęt elektroniczny, a także ubrania i samochody.

Czarny Piątek i zakupowe szaleństwo rozpocznie się już o 4 rano, ponieważ większość marketów oraz centrów handlowych wyjątkowo tego dnia będzie otwarta już wczesnym rankiem. Wiele osób tuż po zjedzonej kolacji będzie ustawiać się w kolejkach po wymarzony zakup, licząc na bardzo atrakcyjną cenę towarów tuż po otwarciu sklepu. Podczas długiego weekendu także wiele marek samochodowych oferuje sprzedaż samochodów z roku 2019 po niższych cenach, aby zrobić miejsce na wchodzące do sprzedaży nowe samochody.