W Białymstoku odbyła się dzisiaj uroczysta gala VII edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku”.

"Ryngraf", którego reżyserem i autorką scenariusza jest Dorota Kania, drugim reżyserem Anna Zapert, a producentem i autorem zdjęć Robert Krauz, otrzymał Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii "Losy", obejmującej audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych.

Obok "Ryngrafu" do nagrody nominowane były cztery inne produkcje" "Skradzione dzieci" J. Rudnik, "Spotkanie w Ponarach" A. Rębas, "Bejt znaczy dom" A. Lipskiej i A. Głaczyńskiego oraz "Redaktor" M. Kamińskiego.

To kolejne wyróżnienie dla dokumentu w reżyserii Doroty Kani. Na X Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego, a w ostatnim konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Nagrodę Główną Wolności Słowa.

"Ryngraf” przedstawia historię żołnierza Armii Krajowej Stanisława Olszewskiego, który był właścicielem ryngrafu, odnalezionego podczas prac poszukiwawczych IPN w dołach śmierci w kwaterze 45N na Bródnie w Warszawie.

Ten ryngraf czekał, aż pojawi się ktoś wrażliwy – film Doroty Kani


Ten ryngraf czekał, aż pojawi się ktoś wrażliwy – film Doroty Kani