Krytyka Trumpa przyniosła efekty? Niemcy zwiększą wkład w budżet NATO i chcą dorównać Stanom

/ flaga NATO / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W 2021 roku Niemcy zwiększą swój wkład do budżetu NATO, dorównując tym samym wydatkom Stanów Zjednoczonych. Decyzja podyktowana jest chęcią zmniejszenia napięcia, jakie panuje wokół podziału kosztów utrzymania Sojuszu. Za zbyt małe nakłady Niemcy były wielokrotnie krytykowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wkład Niemiec do budżetu NATO ma wzrosnąć o 33 mln euro” – podała dziś Deutsche Presse Agentur, powołując się na nieoficjalne źródła w Sojuszu.

Przed nadchodzącym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie, zmianę sposobu pokrywania kosztów zadeklarowało 29 państw członkowskich. Wraz z nadejściem 2021 roku, niemiecki udział w budżecie wzrośnie z 14,8 proc. do 16,35 proc. Tym samym udział USA zmniejszy się z 22,1 proc. do 16,35 proc., osiągając tym samym partycypację na równym poziomie.

Finansowe zaangażowanie każdego państwa członkowskiego w NATO bezpośrednio powiązane jest ze wskaźnikiem PKB. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone. Gdyby przyjąć taką zasadę co do USA, wówczas udział Amerykanów wyniósłby ponad połowę budżetu Sojuszu.

W 2019 roku USA zasiliły NATO kwotą blisko 470 mln euro. Niemcy w analogicznym okresie przeznaczyły na Sojusz 313 mln euro. Nowa umowa oznacza, że roczny wkład Niemiec do budżetu NATO wzrośnie o około 33 miliony euro, podczas gdy USA zaoszczędzą około 120 milionów euro.

Urzędnicy NATO wyrażają nadzieje, że wyrównanie w partycypacji pomiędzy krajami pozwoli złagodzić wciąż panujące napięcie.

Przypomnijmy, że Donald Trump wielokrotnie krytykował naszych zachodnich sąsiadów za zbyt małe zaangażowanie finansowe w Sojusz. Domagał się, aby inne państwa członkowskie wywiązały się, ze swoich obietnic zwiększenia wydatków do 2 proc. PKB do 2024 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus w DPS w Niedabylu: Stan chorych poprawia się

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Poprawia się stan zdrowia pensjonariuszy i personelu Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w powiecie białobrzeskim na Mazowszu, gdzie ponad tydzień temu zarażonych koronawirusem było ponad 60 osób. Obecnie większość z nich ma już ujemne wyniki testów.

Jak poinformował starosta białobrzeski Sylwester Korgul, na 80 poddanych kolejnemu badaniu pensjonariuszy i pracowników DPS, 61 osób ma wynik ujemny, a 19 – dodatni.

- Wyraźnie widać, że po ponad tygodniu tendencja jest mocno spadkowo. Dzięki temu będzie możliwe przeorganizowanie pracy personelu tej jednostki i dokonanie dalszego skutecznego odizolowania osób zarażonych od tych z ujemnym wynikiem testu

 – powiedział starosta białobrzeski.

Według Korgula niektórym pracownikom już skończyła się kwarantanna domowa i będą mogli wrócić do pracy. "Jest duża szansa, żeby osoby zdrowe weszły do ośrodka i podmieniły personel, który opiekuje się podopiecznymi od ponad tygodnia" – zaznaczył starosta.

Dodał, że przykrym wydarzenie był natomiast stwierdzony wczoraj zgon jednego z pensjonariuszy. 68-letni mężczyzna cierpiał na przewlekłe chory, był też zarażonych koronawirusem. Według starosty nie wiadomo, czy śmierć pensjonariusza miała związek z zakażeniem SARS-CoV-2. "Z informacji, które otrzymaliśmy od dyrektora i pielęgniarki, stan tego pacjenta był identyczny zarówno przed kwarantanną, jak i w trakcie" – powiedział Korgul. Dodał, że stan osób z dodatnim wynikiem przebywających w placówce jest raczej dobry. Nikt nie wymagał hospitalizacji.

Starosta białobrzeski potwierdził, że liczne przypadki koronawirusa ujawniono także w ostatnich dniach w znajdującym się na terenie jego powiatu Niepublicznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczego "Jaśmin" w Starym Goździe w gm. Stara Błotnica, gdzie pozytywny wynik na obecność koronawirusa ma 23 pacjentów i 6 osób z personelu.

Wójt Starej Błotnicy Marcin Kozdrach powiedział, że w ośrodku jest trudna sytuacja. "Staramy się pomagać, jak możemy; dostarczać dla personelu środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki, zamówiliśmy też płyn do dezynfekcji" – stwierdził Kozdrach.

Na terenie pow. białobrzeskiego i sąsiadującego z nim pow. grójeckiego ujawniono ogniska koronawirusa w trzech placówkach opiekuńczych dla osób wiekowych i schorowanych; w Niedabylu, Starym Goździe i Tomczycach.

Pierwszy przypadek koronawirusa w tej części Mazowsza stwierdzono u pielęgniarki ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą (pow. grójecki). Potem okazało się, że zarażony jest również lekarz z pogotowia ratunkowego w Grójcu. W kolejnych dniach lawinowo wzrastała liczba pracowników obydwu szpitali oraz pacjentów zarażonych koronawirusem.

Jak wynika z danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu, w powiecie grójeckim do tej pory potwierdzono laboratoryjnie 112 przypadków zarażenia koronawirusem. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia Covid-19 jest obecnie 18 osób. Kwarantanną domową są aktualnie objęte 1062 osoby. W powiązaniu z Covid-19 nastąpiły cztery zgony mieszkańców powiatu grójeckiego. Zmarły dwie kobiety w wieku 59 i 87 lat i dwaj mężczyźni w wieku 61 lat i 71 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts