Cenny obraz Smuglewicza

Obraz podczas konserwacji / polonika.pl

  

Zakończone zostały prace konserwatorskie monumentalnego i bardzo zniszczonego obrazu przedstawiającego „Pożegnanie św. Piotra i Pawła” autorstwa Franciszka Smuglewicza. Konserwacje przeprowadził Instytut POLONIKA. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym jednego z najciekawszych kościołów w Wilnie fundacji rodziny Paców – w kościele pw. św. Piotra i Pawła na Antokolu. Płótno było w stanie krytycznym i wymagało natychmiastowego podjęcia prac ratunkowych. 

Kościół Świętych Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie jest dziełem wybitnym, niemającym odpowiednika na rozległych ziemiach dawnej Rzeczypospolitej ze względu na niezwykle bogaty wystrój sztukatorski powstały w 2 poł. XVII w.

Wnętrze świątyni, poza dekoracją ornamentalną, ozdabia ok. 600 postaci wykonanych w stiuku. Charakterystycznym elementem kościoła jest także kryształowy żyrandol w kształcie łodzi będący pamiątką zatonięcia podczas transportu ołtarza głównego zamówionego przez hetmana Paca we Włoszech. 

Miejsce tegoż ołtarza zajął obraz przedstawiający pożegnanie św. Piotra i Pawła pędzla Franciszka Smuglewicza, jednego z najznakomitszych malarzy swojej epoki. Smuglewicz  był stypendystą króla Stanisława Augusta i kształcił się w Accademia di San Luca w Rzymie. Po powrocie do kraju tworzył Warszawie, a ostatecznie osiadł w Wilnie, gdzie jako profesor uniwersytecki stał się twórcą „szkoły wileńskiej” w malarstwie.
Przeprowadzona przez Instytut POLONIKA konserwacja objęła wykonanie prac badawczych, zabiegów powstrzymujących proces destrukcji zabytkowej materii dzieła, a następnie przywrócenie prawidłowego stanu technicznego oraz walorów estetycznych obrazu i zabezpieczenie go przed dalszymi zniszczeniami. 

Finansowane przez Instytut POLONIKA prace zostały zrealizowane przez litewsko-polski zespół konserwatorów. Ze strony litewskiej pracami kierował Mantas Matuiza, ze strony polskiej – Paweł Sadlej z firmy Croaton Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki.

Franciszek Smuglewicz oprócz dzieł o tematyce historycznej (Sesja Sejmu Czteroletniego 3 maja 1791, 1793; Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie, 1797; Posłowie scytyjscy przed Dariuszem, po 1785), czy alegorycznej (Kościuszko ratujący Polskę przed grobem) malował obrazy religijne (Wskrzeszenie Piotrowina), a także portrety (Portret rodziny Prozorów, 1789). Jest autorem cyklu akwarel przedstawiających zabytki architektury Wilna (1785–1786), w tym rozebrane w XIX wieku mury obronne z bramami miejskimi.

W 1790 rozpoczął (nigdy niedokończony) cykl rysunków i litografii Obrazy historii polskiej w stu rycinach będący ilustracją do Historii narodu polskiego pióra Adama Naruszewicza.

Franciszek Smuglewicz

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl, polonika.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak on to wymyślił?! Zaskakująca analiza Bosaka. Kandydata Konfederacji widzi już... w drugiej turze

Krzysztof Bosak / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Choć Konfederacja nie wybrała jeszcze swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, to jednak już jej działacze snują marzenia o... drugiej turze wyborów. Krzysztof Bosak przeprowadził błyskotliwą analizę, z której jednoznacznie wynika, że

W rozmowie z "Mediami Narodowymi" poseł Konfederacji Krzysztof Bosak postanowił przeanalizować dotychczasową scenę polityczną pod kątem przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Wyszło, że spośród najczęściej wymienianych nazwisk po stronie opozycyjnej tak naprawdę nie ma odpowiedniego kandydata do tego, by wejść do drugiej tury.

- Pojawia się korzystny dla nas splot okoliczności, który umożliwia poważne myślenie o wejściu kandydata Konfederacji do drugiej tury. Ten splot okoliczności to fakt, że inne obozy polityczne wystawiają kandydatów słabych, którzy nie są prawdziwymi liderami swoich partii. Raczej szukają kandydatów kontrowers... kompromisowych, którzy nie zaszkodzą liderom swoich partii. Z Platformy nie startuje pan Schetyna, z Partii Razem nie startuje pan Zandberg, z SLD nie startuje pan Czarzasty, z partii Wiosna nie startuje pan Biedroń. Okazuje się, że chyba jedynym liderem, który ze swojej partii wystartuje jest pan Kosiniak, który też nie jest jakimś pretendentem do wejścia do drugiej tury

- wyjawił.

Warto przy tym dodać, że kandydat Konfederacji również... nie będzie jej liderem. Po pierwsze, ciężko go wskazać, a jeżeli już należałoby zrobić to formalnie, to zostałby nim Jakub Kulesza, przewodniczący koła Konfederacji w Sejmie. On jednak w prawyborach nie kandyduje.

Z powyższej analizy wynika, że ciężko będzie znaleźć odpowiedniego kontrkandydata dla Andrzeja Dudy do walki w drugiej turze wyborów. Ale Krzysztof Bosak nie zasypiał gruszek w popiele, pomyślał i... eureka! To kandydat Konfederacji może wejść do drugiej tury - przynajmniej, jak myśli Bosak, wskazuje na to czysta matematyka.

- O mniej-więcej połowę głosów wyborców takich mniej lub bardziej centrowych lub lewicowych może się ubiegać czterech kandydatów, między którymi będzie dość wyrównana stawka. Jeżeli każdy z nich weźmie po 12-13 procent głosów, a kandydat Konfederacji 14 procent głosów, co przy ostatnim 12-procentowym sondażu i ponad pół roku kampanii przed nami, nie jest wykluczone to... jesteśmy w drugiej turze

- powiedział Bosak.

Na razie Konfederacja nie wybrała jeszcze swojego kandydata na prezydenta. Stanie się to dopiero w styczniu 2020 roku. Po dotychczasowych zjazdach wyborczych, najpoważniejszym kandydatem do startu jest... właśnie Bosak.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl