Wystarczy wybrać się na dowolne widowisko historyczne w Polsce z udziałem grup rekonstrukcyjnych, by przekonać się że ich uczestnicy, ale także osoby sprzedające historyczne pamiątki, mają niemal zawsze patriotyczne, antykomunistyczne i niepoprawne politycznie poglądy. Z tego powodu grupy te wyśmiewane bywają m. in. przez Gazetę Wyborczą.

Leszek Ziąbka – archeolog, muzealnik i założyciel Bractwa Rycerskiego, jest jednym z twórców działań grup rekonstrukcyjnych, których celem jest odradzanie patriotyzmu.

– Chcemy poprzez hobby uczyć Polaków historii. Takie pokazy powodują, że ludzie zaczynają się tym interesować, ma to wielki wpływ na ich świadomość historyczną. Działalność takich grup jak nasza daje możliwość wyjazdów, poznawania ludzi mających podobne zainteresowania

– powiedział w rozmowie z Piotrem Lisiewicz w „Wywiadzie z chuliganem”.

Ziąbka działa jednocześnie w Kaliskim Klubie Gazety Polskiej. Był jednym z organizatorów wywieszenia na budynku kaliskiego więzienia bannerów przedstawiających Żołnierzy Wyklętych oraz powstania w Kaliszu tablicy upamiętniającej ofiary Katynia i Smoleńska.

Jak działają rekonstruktorzy? Jak docierają do najmłodszych Polaków, do których nie ma szans dotrzeć nikt inny? Kim jest kultowa postać miasta Kalisza?

Rozmowa z Leszkiem Ziąbką poniżej (FILM):